ALS1: Nejnebezpečnější hrdinové světa

Comics recenze

Liga spravedlnosti chrání svět, to ví i každé malé dítě. Co když se ale něco zvrtne a tihle hrdinové se obrátí proti nám? Kdo je pak zastaví? Agenti A.R.G.U.S. v tom mají jasno – přece nové Liga spravedlnosti, ta Americké LS!

Dlouho jsem zvažoval, jak s touhle recenzí začít a stále se nemohl odhodlat, protože hrozně nerad zbytečně kritizuje české vydavatele, když jen díky nim na našem skromném trhu vychází tolik skvělých komiksů. Bohužel ale, v případě Nejnebezpečnějších hrdinů světa trochou kritiky začnu. Kniha totiž trpí jedním zásadním neduhem, a to tím, že si jí plně neužijete samotnou, ale zaprvé musíte mít načtenou Ligu spravedlnosti, především pak 4. díl s podtitulem Síť, z New52 kterou u nás naštěstí už BB art vydává, ale mimo to, pokud chcete zaplnit všechny díry v příběhu i další DC New52 série, v jejich případě buď sáhnete po originálu nebo budete čekat a doufat v české vydání. Vlastně to není toliko problém BB artu, protože ten bude těžko chrlit jednu knihu za druhou, ale způsobem vydávání knih u DC. Nezbývá tak než se modlit za vydání dalších knih souvisejících s tím v Nejnebezpečnějších hrdinech. Dost ale kritiky, pojďme na komiks samotný.

ALS Nejnebezpečnější hrdinové světa obsahuje původní čísla 1-7 a jako bonus samostatných příběh s originem Martian Manhuntera. Prvních pět kapitol obsahuje klasický příběh, vyprávějící o tom, jak se nesourodá parta hrdinů a antihrdinů dá dohromady a jak řeší svůj první případ. Proč vůbec dávat dohromady Martian Manhunter, Catwoman, Hawkmana, Green Arrowa, Viba, Katanu, Stargirl a Green Lanterna Simona Baze dohromady do týmu? Agenti A.R.G.U.S. Amanda Wallerová a Steve Trevor v tom mají jasno – k řešení problémů po světě a v nejhorším případ pro zastavení Ligy spravedlnosti. Příběh v prvních kapitolách plynule odsýpá a je nabitý akcí a my sledujeme, jak si naši hrdinové poradí s prvními problémy okolo, ale i s prvními problémy v týmu samotném. Potud dobré, čtivé. A pak najednou bum! Jste vrženi do Války velké trojky (kapitoly 6-7). Nikdo vám nic neřekne, nikdo vám nic nevysvětlí, prostě z ničeho nic. O to hůř, že se ani nejedná o začátek, ale rovnou o druhou kapitolu! Co? Jak? Proč? Buď budete muset vzpomínat právě na JL 4 – Síť nebo si sednete jako já k internetu a budete hledat co a jak a proč se sakra obě Ligy spravedlnosti perou jak o život. Závěr knihy je pak věnován Martian Manhantrovi v jeho krátkém originu, který sice není špatný, ale prostě už nedožene jisté zklamání.

Geoff Johns odvádí svou tradiční scenáristikou práci. Rozhodně nenudí, ale nečekejte nic jiného než akční jízdu. I když čekáte snad od superhrdinského komiksu od DC něco jiného? Já ne. V případě Války velké trojky ho pak na pozici scénáristy doplňuje Jeff Lemire. Nevím jak hodně si to chlapci rozdělili, akce trochu ustoupí a postavy vám najednou přijdou uvěřitelnější (ač je to možná jen pocit).

V prvních třech číslech se o kresbu postaral David Finch. Musím říct, že na jeho kresbu se čistě subjektivně dobře kouká. Postavy jsou uvěřitelné, mají emoce, ale zároveň dobře zvládá i akční scény, tmavší coloring je pak skvělým doplněním atmosféry. Brett Booth sice také nepředvádí úplně špatnou práci, ale jeho kresba a vyobrazení postav mi přijde hrozně mainstremové a umělé. No a pak tu máme Válku velké trojky pod taktovkou Douga Mahnka. No a ten předvádí v podstatě to samé co Booth, ovšem doplněno o ještě zářivější barvy. A nejvíc mi u něj asi vadí ty věčně prázdné prostory – postavy a nic – barevná stěna na tisíc a jeden způsob. Na druhou stranu, postavy by asi měly hrát prim.

 

Jak zhodnotit tuhle knihu? Na jednu stranu před vámi stojí problém v podobě absence některých dalších knih nutných k celkovému pochopení a přečtení minimálně JL 4 Síť (a tedy i všech ostatních New52 JL u nás vydaných knih, protože kdo by začínal 4. dílem, že?). Na druhou stranu zde máte slušný superhrdinský komiks, který rozhodně neurazí, ba naopak on je docela dobrý, protože nápad na spojení hrdinů a antihrdinů do (proti)hrdinského týmu není nikdy špatný nápad. Scénáristická i grafická stránka knihy není špatná, a když vydržíte a počkáte (nebo načtete originál) dostanete zajímavý event, plný zajímavých postav s dobrým příběhem. Tak už abyste začali číst, když je toho tolik, ne?

 

Koupit přímo u BB artu!

 

Americká liga spravedlnosti 1: Nejnebezpečnější hrdinové světa (Justice League of America 1: World's Most Dangerous)

Scénář: Geoff Johns, Jeff Lemire

Kresba: David Finch, Brett Booth, Doug Mahnke

Nakladatelství: BB art

Rok vydání: 2017

Překlad: Martin D. Antonín

Formát: 168x258 mm

Počet stran: 224

Provedení: Paperbeck, Hardback, Limitovaná verze s černobílou obálkou (52 kusů)

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři