Američtí bohové 1: Stíny

Comics recenze

V případě Neila Gaimana platí dvě obecná pravidla – tenhle anglický autor má nezměrnou studnici nápadů a za druhé, dříve nebo později bude jeho kniha převedena do komiksové podoby. A tak tu máme Americké Bohy a jejich první díl s názvem Stíny.

Hned na začátek musím říct, že Neila Gaimana mám rád. Jakože hodně rád, má čestné místo hned vedle Mignola verse v knihovně. Jeho příběhy mi vždy seděli a bavili mě, ať už se jedná o klasiku Nikdykde, Hvězdný prach nebo třeba Sandmana. O to víc mě překvapilo, když se objevil seriál Američtí bohové, podle knihy, kterou jsem nečetl? Jak mi mohla utéct? No a než jsem se k próze dostal, zaúřadovalo nakladatelství Crew a vydalo první díl v komiksové podobě. Moje očekávání byla vysoká a věděl jsem, že tohle musím mít. Jenže víte, jak to dopadá, když se na něco vážně těšíte – většinou to bohužel nedopadne podle vašich představ.

Hlavní postavu jménem Stín konečně po letech pustí z vězení, ale naneštěstí se nedočká takového štěstí, jako čekal. Jeho žena, na kterou se celou dobu těšil, zemřela při autonehodě a ani další postupný vývoj situace není zrovna podle jeho představ, až potká záhadného pana Středu, který mu nabídne práci doprovodu, řidiče, ochránce – zkrátka všeho co bude potřeba. A tady začne klasický road trip skrze staré dobré USA, při kterém potkávají koho jiného, než staré Americké bohy paběrkující v novém světě. Proč? Nač? Co se stalo? No to zjistíte postupně.

A tady se asi hned dostáváme k možná nejzásadnějšímu problému pro čtenáře. Komiks je skoro doslovným převyprávěním knižní předlohy. Gaiman jako spisovatel je mistrem vyprávění, vtáhne vás do děje a svými popisy a vyprávěním si parádně hraje s představivostí svých čtenářů. U komiksu tahle složka odpadá, protože vizuální zpracování je před vámi a vy tak přicházíte o část zážitku z knihy. Doporučuju si tedy vybrat – buď si přečtěte knihu, nebo komiks, ale pokud budete zkoušet oboje, budete akorát znudění. Navíc scénář komiksu tak úplně nenapsal sám mistr, ale jak už tomu takřka tradičně bývá, za jeho dozoru se ho zhostil P. Craig Russel a ten i přes veškerou snahu tentokrát nedokázal plně využít nabídnutý potenciál. Nebo se možná sám Gaiman nudil a špatně dozoroval? Kdo ví. Tak či onak, scénář občas působí hrozně ploše a nezáživně, až jsem měl občas co dělat, abych některé pasáže nepřeskočil. Na druhou stranu, třeba je to jen porodní bolest úvodního dílu a bude lépe. A na třetí stranu, možná je ta unylost a filozofování a přemýšlením nad starým a novým problém již původní předlohy a komiks to už nijak neovlivnil.

Kresba to je kapitola sama o sobě. Když někdo čte komiksy, je to z velké části kvůli formátu ne? Kvůli kresbě a výtvarnému zpracování. No tady si na své moc nepřijdete. Zpracování je nudné, nezáživné, ploché a nijak nevyniká. Naopak bych skoro řekl, že je kresba obecně ošklivá. Ano, pár částí/panelů vystupuje z průměru – tedy hlavně ty, e kterých vystupují sami bohové – ale jinak jako by autora, tedy Scotta Hamptona, bavilo jen něco a zbytek jednoduše nějak načmáral, hlavně ať má hotovo a nemusím moc přemýšlet.  Nevýrazné, vybledlé a strohé barvy vše jen podtrhují.

Jak tedy první díl Amerických bohů zhodnotit? Upřímně jsem na vážkách. Na jednu stranu jsem se vcelku bavil, ač to tak určitě z řádků výše nevyplývá. Ve chvíli kdy se mi podařilo začíst (tedy po první/druhé kapitole) mi celý příběh rychle utekl a já se začal těšit na druhý díl. Na druhou stranu, ta kresba mi opravdu nesedla a doteď z ní cítím určitou pachuť, které se nemohu zbavit. Nadto výše zmíněné nudné prokecané pasáže skoro o ničem vás dokonale unudí a těžko se divit, pokud komiks někdo nedočte. Navíc jestli jste četli nebo si chcete přečíst předlohu, komiks je naprosto věrnou adaptací a nemá vás tak takřka čím překvapit. Za mě to uzavřu tím, že dám šanci druhému dílu a uvidíme, jak to dopadne, bohužel ale jisté zklamání z tohohle „Gaimana“ stále cítím a bude chvíli trvat, než ho překonám.

 

Koupit přímo u Crew!

 

Američtí bohové 1: Stíny

Scénář a kresba: Neil Gaiman, P. Craig Russel, Scott Hampton

Vydavatelství:  Crew

Rok vydání: 2018

Překlad: Ladislava Vojtková

Počet stran: 264

Formát: 258 x 168 mm, pevná s přebalem + limitovaná obálka

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři