Američtí bohové 3: Okamžik bouře

Comics recenze

Válka mezi starými a novými bohy byla a je nevyhnutelná. A přichází právě teď. Závěrečná kniha komiksové adaptace epické ságy Neila Gaimana je zde.

Znáte ten vtip, jak se sejde Neil Gaiman, Phillp Craig Russell a Scott Hampton? Ne? No tak Gaiman dodá skvělou předlohu, Russell jí perfektně adaptuje do komiksového scénáře a Hampton to velmi osobitě graficky ztvární. A z tohoto mixu vám vyjdou Američtí bohové, jeden z nejlepších fantasy komiksů, ale i knižních děl jaké si za poslední roky můžete přečíst.

A přitom celá zápletka zase tak složitá není. Ve Spojených státech existují staří a noví bohové, kteří soupeří o přízeň obyčejných lidí. Ti noví mají docela logicky vcelku navrch, ale staří se s tím nehodlají jen tak smířit a pod vedením svého vůdce, tajemného pana Středy, vyrazí vykopat válečnou sekeru a válka je na spadnutí. A mezi pomyslné mlýnské kameny spadne trochu lstí Stín Moon, propuštěný vězeň, který se těšil jen na svobodu a klidný život. Osud s ním měl ale jiné plány. Nebo spíš s ním měli jiné plány samotní bozi, hlavně jeden.

Po objevování skrytých tajemství, konfrontacích a dobrodružstvích, přípravách a obětech a putování se komiksová série v českém vydání dostává do svého závěru. Poslední kniha trilogie nese název Okamžik bouře a opět přináší 9 původních sešitů, které uzavírají celý příběh. A pokud jsem druhou knihu označil jako ticho před bouří, tak teď se řítí pořádný orkán.

Tohle je konec. Konec s velkým K. Konec velkého vyprávění a konec cest příběhů mnoha postav. Velké finální rozuzlení, za které se rozhodně příběh nemusí stydět. I když jak už to tak bývá, možná bude jiné, než mnoho čtenářů čeká. Kromě konce samotného je ale třetí kniha Amerických bohů hlavně o zapadávání jednotlivých dílků a částí skládačky do sebe. Vše najednou dává dokonalý smysl, každý střípek a část má své opodstatnění. Okamžik bouře je doslova nabitý od první po poslední stránku, ovšem nečekejte žádnou změnu tempa vyprávění, protože Russell navazuje přesně na styl předchozích částí. Dostanete tedy vše, příběh postupuje jasně k rozuzlení, ale pěkně postupně, po kouscích, servírované jako menu v luxusní restauraci - zkrátka všechno má svůj čas a na nic se nemá pospíchat.

Ostatně pospíchat s Gaimanovými imaginativními díly by byla škoda v jakémkoliv případě. A zvlášť u osvědčené spolupráce s P. C. Russellem - vždyť si vybavte třeba jejich spolupráci na Sandmanovi nebo Knihách hřbitovních. Ano, přiznávám že jsem k této dvojici trochu nekritický a velmi rád se nechávám unášet fantaskním proudem jejich vyprávění a příběhů. Netvrdím ale, že Russellův styl musí sednout každému, to rozhodně ne a Američtí bohové jako celek nejsou žádná superhrdinská jednorázovka na odpoledne.

Stejně,  jako svůj specifický styl má autor scénáře, tak je originální a specifická i kresba Scotta Hamptona, která provází příběh od počátku do konce. Docela věřím, že tohle může být pro někoho největší mínus celého komiksu. Hamptonova kresba je zkrátka jiná - myslím že mnoho čtenářů jí s chutí označí dokonce za ošklivou. Jenže na druhou stranu, tady čtenář drží v ruce něco jedinečného a poměrně logicky musí být jedinečné i výtvarné zpracování. Kresba se nesnaží zalíbit a podbízet, nehýří přehnanými barvami a přesnými linkami či pravidelným panelováním. Naopak si drží svůj místy drsný styl a podtón zařezávající se čtenářům každou částí hluboko do hlavy.

Američtí bohové jsou geniální. Je jedno, zda si je dáte ve formě knižní, seriálové nebo komiksové nebo třeba postupně ve všech třech, pokaždé budou trochu jiní, originální, ale skvělý zároveň. Samozřejmě je to subjektivní a každý může namítnout opačný názor. Je třeba nutně podotknout, že se zkrátka jedná o další specifický Gaimonovský příběh, kterýžto styl buď milujete, nebo nenávidíte, prakticky neznám nikoho mezi těmito dvěma tábory. Je skvělé, že nakladatelství Crew přineslo v docela rychlém sledu všechny tři knihy, a to v povedeném provedení v pevné vazbě, což si komiksy jistě zaslouží.

Od Stínů, přes Ainsela, až po Okamžik bouře, Američtí bohové vás připoutají a nepustí.

Zvláštní poděkování míří k celému překladatelskému a vydavatelskému týmu.

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Američtí bohové 3: Okamžik bouře

Scénář: Phillip Craig Russell

Kresba: Scott Hampton

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2021

Překlad: Ladislava Vojtková

Počet stran: 224

Formát: 170 x 260 mm, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři