Amulet

Comics recenze

S velkou mocí se pojí velká zodpovědnost. To ví každý, kdo se jen trochu motá okolo komiksu. S velkou mocí se ale také pojí touha po moci ještě větší. Což nám dokazuje svět kolem nás. A také fenomenální série Amulet, která konečně začala vycházet i u nás!

Emily je normální malá holka, jejíž životní osudy bychom jen stěží sledovali. Pokud by auto ve kterém jela spolu s rodiči nedostalo smyk a nezřítilo se z útesu. Té noci Emily ztratila svého otce a násilně tak opustila bezstarostné dětství. V důsledku této tragédie se Emily s bratrem Nevinem a matkou stěhují do starobylého rodinného sídla kdesi v lesích. A dobrodružství může začít!

Z příběhové linky Amuletu jsem vám načrtnul prvních čtyřicet stran. To jsem se ani nezmínil o únosu matky, arachnopodech, temných elfech a robotech. Amulet je právem oceňovaná série, která sice nese hrdě označení jako fantasy pro mladší čtenáře, pravdou ovšem zůstává, že váš věk tady nehraje žádnou roli. Jedná se totiž o pecku, kterou budete číst jedním dechem v jedenácti nebo v pětatřiceti. Nakladatelství Paseka s tím naštěstí nedělalo žádné štráchy a vydalo rovnou první dvě knihy z osmi.

Pohádky jsou důležité a měli by je číst i dospělí. Dospělý čtenář snáze vnímá  v pohádkách obecné souvislosti a morální odkazy díky rozvinutému abstraktnímu myšlení, kdežto dítě je schopné snáze uvěřit věcem vymykajícím se logice. Díky pohádkám se u dítěte rozvíjí láska k fantazii. Tato moudrá slova nejsou z mé hlavy, to říkal již J. R. R. Tolkien. Důvod proč vám je píši právě zde je nasnadě. Autor Amuletu - Kazu Kibuishi - nám předkládá příběh, jehož hlavní rysy jsou porovnatelné s Tolkienovým Pánem prstenů.

Amulet lze také vnímat ve dvou rovinách; Jako dítě získáte skvělý dobrodružný komiks, který vás nadchne. Jako dospělí získáte příběh, jehož morální rovina se před vámi teprve rozvíjí. Stačí jen malé omezení v tom, že ačkoliv je Kámen moci silným artefaktem, může svého nositele ovládnout a uvrhnout svět v šílenství. Podobných "dospěláckých" črtů jsem našel v komiksu víc, všemu ale vládne právě Tolkien. Kámen moci promlouvá k Emily a celou dobu se jí snaží svést na zcestí, Temní elfové jezdí na své verzi vrrků a na jedné malbě se budete kochat kopií Hory osudu :)

Co se týče komiksu samotného, nemůžu vytknout zhola nic. Jednání hlavních postav je logické a pochopitelné, a to i v případě "bad guys", kterými Temní elfové nevyhnutelně jsou. Svět Alledie, kde se příběh odehrává, nemá tak černobílé rozdělení dobro/zlo, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ostatně ačkoliv je Amulet prvoplánově napsán pro mladší čtenáře, ti dospělí v něm objeví plno skrytých odkazů, které dětskému oku mohou uniknout. Knihy nejsou rozdělené na kapitoly, jedná se o jedno nepřetržité dobrodružství. To je jen jeden z důvodů, proč se Amulet musí číst na jeden zátah. Tím druhým je rozhodně autorův vypravěčský um. 

Kazu Kibuishi stojí i za výtvarnou stránkou celého díla. A je vidět, že se jedná o komiksového matadora. V Amuletu dost panelů jen přelétnete pohledem při sledování bojových scén. Hodně se toho odvypráví beze slov a právě v takových chvílích oceníte, když je v komiksu dobře zvládnuté sekvenční umění. Což je naštěstí i případ Amuletu. Nestalo se mi že bych se musel pozastavit nad některým z panelů, ba právě naopak. Příběh nerušeně plyne dokud nenarazíte na konec knihy. Kresba je minimalistická, narativní s využitím decentních pastelových barev. S jedinou vyjímkou; Jasné oči Temných efů vypadají místy opravdu děsivě.

Pokud navíc  znáte komiksy jako Goon nebo Locke and key, je možné že si i zde všimnete jisté podobnosti :)

Amulet je série, kterou byste měli pořídit pro své děti. Uděláte radost nejenom jim, ale také sobě. Dobrodružství Emily a  jejího bratra rozhodně zůstanou dlouho ve vaší mysli. A jsem si jist, že i po čase se budete ke komiksu rádi vracet.

KOUPIT AMULET 1. DÍL U PASEKY

KOUPIT AMULET 2. DÍL U PASEKY

Amulet 1: Paní kamene (Amulet 1: Stonekeeper)

Amulet 2: Prokletí kamene (Amulet 2: The Stoneskeepers course)

Kazu Kibuishi

Vydavatelství: Paseka

Překlad: Michal Prokop

Rok vydání: 9/2018

Formát: 152 x 230 mm

Počet stran: 192 a 224

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři