Nový tým X-Menů se musí spojit, aby se opět postavil hrozbám moderního světa. V cestě jim ovšem tentokrát nestojí jen super silní nepřátelé, ale i věda a lék na mutantskou „chorobu“. Mohou snad vyhrát?
Řada Astonishing X-Men a její první kniha s názvem Nadání, obsahující původní sešity 1-6 z roku 2004, není na našem trhu úplnou novinkou. Nebo spíš je i není. Stejně jako letos od nakladatelství Crew vydaná postapo akční jízda Starej dobrej Logan od Franka Mullera, tak i alternativní historický exkurz 1602 britského mága Neila Gaimana, vyšla kniha před pár lety v rámci řady UKK. A protože se jedná o jeden z nejlepších příběhů, který nejen že vyšel v této řadě, ale který kdy vůbec vyšel o velmi oblíbených X-Menech, téměř okamžitě se kniha na stáncích vyprodala a cena na sekundárním trhu se vyšplhala do závratných výšin. V letošním roce se v nakladatelství Crew naštěstí rozhodli všechny 3 tyhle zásadní a skvělé příběhy vydat znovu pod svou hlavičkou. A nám nezbývá než děkovat. Ale proč se jedná o tak opěvovaný, kultovní a chtěný komiks?
Příběh se točí okolo dvou hlavních linek propletených linek. Ta první vypráví o znovusjednocení týmu X-Menů poté, co profesor odešel a nechal svou slavnou vzdělávací instituci v rukou Cyclopse a jeho drahé Emmy Frost. Ono tady vzniká asi jediná výtka k příběhu – čtenáři jsou rovnou vrženi do děje a nikdo se neobtěžuje je seznámit s tím, co se stalo a proč. Jen postupně a ze střípků se tak dozvídáme, proč jedna éra skončila, že je Jean mrtvá, což přiostřuje situaci mezi některými hrdiny. Zpátky ale k ději. Výše jmenovaní tedy přivádějí zpět oblíbené nositele mutantského genu – Beasta, Wolverina, Kitty Pryde a další a chtějí opět obnovit tým a zachraňovat svět. Do toho se však přimíchá druhá část příběhu – skupina vědců vyvine lék na mutantní gen. Najednou se tak z mutace stává nemoc, kterou lze léčit, a to rozdělí celou komunitu na dvě strany. Ostatně pro někoho byl gen vždy požehnáním a darem, ale pro někoho prokletím. Každopádně kdo stojí za lékem a jeho vývojem? Co se skrývá ve stínech? A kdo je tajemný nepřítel Ord, který zbrojí proti X-Menům? Celému týmu bude rozhodně horko a jejich začátek nebude nic snadného.
Scénáristu Josepha Hilla „Josse“ Whedona můžete znát především dky jeho filmové a seriálové tvorbě. Buffy, přemožitelka upírů nebo Firefly jsou dnes již legendy, stejně jako první dva filmy se superhrdinským týmem Avengers. Není se tak čemu divit, že v případě X-Menů dostal Whedon v éře Grantu Morrisonovi v podstatě volnou ruku. Základ je tady, hraj si a napiš si, co chceš. A vzniklo něco, co vysoce převyšuje superhrdinský průměr. Autor navrhl velký a takřka epický příběh (ve kterém se mj. inspiroval třeba třetí z mutantních filmů), ale zároveň ho upozadil a své dílo postavil na oblíbených postavách a jejich charakterech. Samozřejmě se komiksy nevyhne klasické akci a bojovým scénám, ale zároveň je správně namixovaný s emocemi, pohnutkami a malými vnějšími a vnitřními konflikty jednotlivých aktérů. A upřímně mezi všemi postavami jako vždy vyniká Logan a jeho hlášky. Příběhově není jednoduše komiksu moc co vytknout, všechno běží jako na drátkách. Snad jediné mínus – stejně jako je zmiňované v předchozím odstavci – je, že se nejedná o žádnou verzi originu nebo nějakého vysvětlujícího úvodu a čtenáři jsou okamžitě bez jakéhokoliv pozadí vrženi do příběhu. Pokud tak vůbec neznáte X-Meny, budete sem tam trochu tápat, ale přes tenhle fakt si vyprávění užijete a postupně vám jednotlivé střípky zapadnou do správných oken.
Navíc je kniha protkána nadčasovými myšlenkami a sociologickými odkazy (jako vážně). Jako třeba ta zásadní – lidé milují superhrdiny, mají rádi plášťenkáře, a to jak zachraňují svět, ale zároveň v podstatě nesnášejí X-Meny, ač jsou jedněmi z nich? Nebo to jak všichni hrdinové přece stojí na stejné straně, ale stejně jsou rozdělení a všichni hrají na svém „písečku“? Zkrátka tenhle komiks má nejen skvělý děj, ale i zajímavý přesah.
Spolu s Whedonem se v tomto komiksu doslova vyřádil i John Cassaday, který se postaral o kresbu. Jeho tvorbu může český čtenář znát třeba z Planetary nebo Captaina Americy. Jeho kresba v X-Menech je povedeně detailní do podrobností a dotváří celý příběh a ve správnou chvíli z ní emoce doslova sálají přímo na vás, zároveň ale není nudná a rozhodně se nebojí ani akčních a bojových scén, kdy i s nimi si autor perfektně vyhrál a v nich zase cítíte létající chlupy a zvuk vytasených drápů.
První díl Astonishing X-Men je v podstatě skvělým mixem komorního dramatu a megalomanské superhrdinské akce a široké zápletky v jedné knize. To vše je navíc okořeněné dobře napsanými dialogy, plastickými postavami a perfektně zvládnutou kresbou. Whedon a Cassady na stránkách dokazují, proč by tenhle komiks neměl žádnému milovníkovi komiksů chybět ve sbírce. Sympatické rozhodně je, že pokud se bude dařit (a zatím to vypadá víc než nadějně) vyjde postupně u Crew celý Whedonův run. A nebudeme si nic nalhávat, na pokračování se už teď všichni těšíme.
Astonishing X-Men 1: Nadání
Scénář: Joss Whedon
Kresba: John Cassaday
Vydavatelství: Crew
Rok vydání: 2019
Překlad: Jiří Pavlovský
Počet stran: 156
Formát: brož, 168x258 mm
Autor: Adam Vondra Vondris