Astonishing X-Men 2: Boj

Comics recenze

Joss Whedon šlape na plyn a tým X-Menů se musí opět postavit hrozbě ohrožující jejich existenci. A je to hrozba z jejich vlastního středu, která zná všechna tajemství. Boj, boj může začít.

Řada Astonishing X-Men od Josse Whedona u nás vychází, podobně jako jiné skvělé ikonické komiksy ze stáje Marvelu již podruhé. Tedy první dva díly téhle řady jednou vyšly v rámci UKK, ale u nich to skončilo a teprve nyní u Crew se naštěstí dočkáme (podle všech slibů a pokud vše dobře půjde) i zbytku série. A to je dobře, protože tohle jsou dost možná jedni z nejlepších příběhů mutantního super týmu vůbec a druhá kniha nic neuzavírá, ale naopak na svém konci zůstává zcela otevřena dalšímu pokračování.

Pojďme nejdřív trochu zpět. V předchozí knize s názvem Nadání jsme byli vtaženi do děje - Profesor X. je pryč a školu pro nadanou mládež i tým hrdinů vede Cyclopse a Emma Frost. Do toho mimozemská civilizace zjistí, že je odsouzena k záhubě rukou mutanta, a proto se rozhodne všechny eliminovat. A aby toho nebylo málo, není zde nouze o osobní dramata a vnitřní problémy nesourodého týmu, ať už z minulosti či přítomnosti. A jen si mohou hrdinové oddechnout po jedné práci, už se na výsluní derou další problémy.

Druhá kniha, obsahující původní sešity 7-12, pokračuje tam kde předchozí skončila. Dobrá zpráva je, že Peter Rasputin alias Colossus je zpět - smrt v komiksu velmi často není permanentní - a hned se zapojil do týmu, který chce pod vedením Cyclopse opět pomáhat a zachraňovat svět. Ve vzduchu stále visí hrozba mimozemšťanů z planety Breakworld, léku na mutantí „chorobu“ a o slovo se hlásí i trochu fanatická odnož S.H.I.E.L.D.u s názvem S.W.O.R.D., které leží mutanti pořádně v žaludku. To všechno je ale taková hlavní dějová linka táhnoucí se napříč celým Whedonovým runem a ve druhé knize tak trochu přešlapuje na místě a neposunuju se nijak zásadně vpřed. Mnohem víc prostoru dostává jiná hrozba. Nový nepřítel, který vzejde ze samotného středu školy, a který ví o každém studentovi i učiteli jeho nejniternější tajemství a zná chování všech mutantů, kteří se mu postaví. X-Meni se musí spojit, aby dokázali svého nepřítele porazit. A nakonec dojde i na návrat jednoho staříka na křesle. Zkrátka Boj je opět jízda, která šlape na plynový pedál od začátku do konce a těch pár sešitů vám doslova zmizí před očima.

Josse Whedon v minulé knize rozjel a rozepsal velký X-Mení příběh, který se dá bez nadsázky označit za nadprůměr klasického pláštěnkářského mainstreamu. Kromě povinné akce a pořádných rubaček tu na pozadí máme několik dalších příběhových linek, které si hrají s charaktery a psychologií postav a nikdo z týmu není jen „tupým“ bezmyšlenkovitým panákem, který by jen trapně hláškoval. Naopak každý tady má své místo, svou roli a postavení, které ho odlišují od zbytku - Cyclopse je vůdce bojující sám se sebou, Emma Frost je intrikářka ve stínech tahající za nitky, Wolverine je hláškující mašina na akci s drápy proklatě nízko, Kitty je vystrašená, ale umí se postavit za ostatní a tak dále. Whedon prostě ví, co lidé chtějí - na stránkách komiksu vám dá všechno. Akci, hlášky, barvitý svět, chemii mezi postavami, umně vystavěné postavy a jejich charakter, zvraty, záhady a cliffhangery. Pokud vůbec má tahle série nějaký problém, pak jedině to že jí chcete číst vcelku a ne jednu knihu za půl roku, protože jedině v kuse oceníte celý hlavní příběh a jeho vývoj - doporučuji se tedy před Bojem vrátit na skok k Nadání.

Do nadprůměru vytahuje komiks i kresba Johna Cassadaye, který je u nás známý třeba komiksy Planetary nebo Captainem Americou. Postavy i bojové scény - radost pohledět. Cassaday zkrátka přesně ví, co dělá a čeho chce dosáhnout, kde co zvýraznit a vytáhnout, kde v pozadí zlehčit svou kresbu. Kéž by všechny hrdinské komiksy měly takhle kvalitní kresbu. A zvlášť závěrečný sešit s ústředním bojem - wow!

Ono vlastně největší slabina druhých Whedonových X-Menů je ten otevřený konec, protože ve chvíli kdy dočtete poslední sešit, budete chtít hned pokračovat, ale ne to si musíte počkat minimálně do podzimu. Ach jo. Jinak je Boj skvělým čtením a velmi povedeným pokračováním, ve kterém odvádějí Joss Whedon i John Cassaday skvělou práci, kterou započali už v jedničce. Pořád se jedná o vyvážený mix akce, sociálního dramatu a velkotonážní akce plné ničení a rubaček. Máte rádi X-Meny? Tohle budete milovat,

 

Koupit se slevou přímo u Crew!

 

Scénář: Joss Whedon

Kresba: John Cassaday

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2020

Překlad: Jiří Pavlovský

Počet stran: 152

Formát: brož, 168x258 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři