Astonishing X-men 3: Rozervaní

Comics recenze

Zrádce v týmu. Rozvrat hrdinů. Návrat starých nepřátel. Odhalení ničitele světa Breakworld. A ani to není vše, čeho se dočkáte v třetím pokračování série Astonishing X-men s názvem Rozervaní.

Můžeme si tvrdit co chceme, ale je pravda, že série Astonishing X-men osvědčeného scénáristy Josse Whedona a výtvarníka Johna Cassaday patří k tomu nejlepšímu, co lze v daném univerzu najít. Whedon využil své možnosti použít známé univerzum a jeho nejlepší postavy na jedničku a předchozí dva díly - Nadání a Boj - to dokázaly. Ostatně když už mluvím o prvních dvou dílech série, tak je třeba zmínit, že ač oba vyšly v nedávné době u Crew, nejsou u nás úplnou novinkou. Původně totiž oba vyšly v rámci Ultimátního komiksového kompletu. Tam však série skončila a na regulérní pokračování jsme si museli počkat až do konce letošního léta. A sakra už aby tu byl poslední díl tohoto runu!

V předchozích dvou dílech jsme mohli sledovat nejprve vyslance Orda z planety Breakworld, jehož úkolem bylo najít a zlikvidovat osobu s mutantním genem, která je předurčena ke zničení jeho světa. Následně jsme se stali svědky přeměny bojového sálu v postavu Boj, jejíž cílem bylo zničení mutantů. Obě hrozby hrdinové zvládli, i když to vůbec nebylo snadné. A bude ještě hůř.

Místo aby si Škola pro nadanou mládež a její nadaní žáci i učitelé užívali trochu toho zaslouženého klidu, opak je pravdou. Na scénu se totiž vrací klub Hellfire a jeho cíl je jediný - osvobodit a vyplenit tajemnou schránku a porazit všechny mutanty ve škole. K tomu se spojili nepřátelé z předchozích dvou knih, tedy Ord a Boj a společně se vydávají zabít nenáviděného mutanta a stranou nechce stát ani organizace S.W.O.R.D. se svojí despotickou ředitelkou. Zkrátka tady je těch nepřátel vážně až až a nad X-meny se opět stahují mračna. Místo toho, aby ovšem všichni byli jednotní a silní, tak se tým trochu rozpadá, Ema Frost se chová víc než podivně a jednotlivý mutanti budou mají dost práce se svou vlastní psychikou.

Když tak nad tím přemýšlím, tak bych Whedonovi X-meny asi nejvíc přirovnal k tvorbě Scotta Snydera v Metalu. Velký, epický, megalomanský příběh, do kterého dáme hodně hodných hrdinů i zlých záporáků a budeme hodně bojovat i řešit psychologii postav. Teď to však vůbec nemyslím jako výtku, ba právě naopak. Knihu Rozervaní bychom klidně mohli „rozervat“ na několik částí. Tou první je náhled do vztahů ve stylu trochu adolescentních seriálů, samozřejmě aplikovaných na dospělé postavy a publikum. Peter Rasputin aka Colossus a jeho láska Kitty Pryde, vedle nich pak „ředitel“ Cyclopse a jeho složitý vztah s Emou Frost. Jakoby to ani nebyl superhrdinský mainstream a mutanti, ale zcela běžné zamilované dvojice řešící vztahové problémy. Pak přichází na řadu potemnění v podobě nástupu Hellfire klubu a jeho útoku na školu. A tady se ukazuje nápaditá mysl Josse Whedona a jeho dobrá práce s postavami, jejich charakterem a minulostí. Závěr je pak trochu tradičně akční řežba, protože se to zkrátka nemůže odehrát bez Loganových drápů. Komiks je tak vyváženým mixem mezi akcí a emocemi a klidnějšími pasážemi a humorem. Navíc je super sledovat postupný vývoj některých postav napříč sérií. Vezměte si třeba Kitty Pryde a její přerod od ustrašené zlomené dívky po takřka vůdčí a odhodlanou osobu. Nevýhoda knihy je jedna, ale zato docela velká - abyste se řádně zorientovali, je dobré si připomenout předchozí dva díly. Nebo spíš je ideální číst celý run v jednom kuse.

Planetary nebo Captain America - co mají tyto dva komiksy společného s X-meny? Kresbu Johna Cassadaye. Jeho výtvarný projev je velmi povedený a líbivý, ať už se jedná o klidnější scény v laboratoři či ústředí klubu nebo akci a Wolvieho drápy proklatě nízko. Kresba tady prostě dělá z kvalitního komiksu ještě o řád lepší záležitost, kterou si užijete.

Třetí díl série si drží kvalitu svých předchůdců a podobně jako druhý vylepšoval první, tak tenhle zase vylepšuje předchozí. Whedon se toho nebojí a zvyšuje obrátky a na jednu stranu staví částečně samostatný a uzavřený příběh, na druhou si pak připravuje půdu pro velké finále svého hlavního příběhu s Breakworldem. A přesně ví, kdy má skončit, aby čtenář zůstal natěšený na další pokračování. Emoce, akce, oblíbené postavy, boj, zrádci, staří známí - to vše se povedlo zasadit do knihy velmi dobře a výsledný mix i přes pomalejší úvod nakonec působí skvěle. Pokud si chcete přečíst nejlepší u nás vydané X-meny, pak je tenhle run jednoduše jediná volba.

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Astonishing X-men 3: Rozervaní

Scénář: JossWhedon

Kresba: John Cassaday

Rok vydání: 2020

Překlad: Jiří Pavlovský

Počet stran: 152

Formát: brož, 168 x 258 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři