Azimut fascinace

Comics recenze

Myslíte si, že už jste četli všechno? Že vás nemůže nic překvapit? Že severní pól je prostě  místo, kde osa magnetického dipólu nejlépe aproximujícího zemské magnetické pole protíná na severu povrch Země? Ha! A co když nic z toho, co si myslíte vy nebo Wikipedie není pravda? 

Představte si svět, kde je vše řízeno časem. No, ehm, to není tak těžké; stačí se jen rozhlédnout kolem sebe. Tak jinak: Představte si svět, kde čas není jen mihotavým pojmem srdcebolných básníků a trudomyslných filozofů. Představte si svět, kde čas je fyzický. Hmatatelný. V tělech zvířat a  hmyzu. Je to měna, vzácnost, skutečný klíč k nesmrtelnosti... A teď si k tomu přičtěte svět, který má k surrealismu blíže než Salvátor Dalí. Tady i baron Prášil připomíná jen nudného patrona.

To vše (a mnohem víc) je Azimut. Svět, který ustavičně dělá dlouhý nos na vaší hluboce zakořeněnou eukleidovskou logiku, jenž zde může  jen bezradně tápat, zatímco vaše srdíčko a duše jásá nad plejádnou neotřelých nápadů a vtipů. Azimut je pojem. Chrám divokosti, kde je možné naprosto cokoliv! 

Vím co si teď myslíte. Místo, kde je možné naprosto cokoliv, většinou vyústí v kardinální průs... vy víte co myslím! Naštěstí vás mohu ubezpečit, že Azimut se časem nesesype. Drží dle svých (volných a pro nás chvílemi neuchopitelných) pravidel. 

Přesto se naše světy mohou střetnou ve svých styčných bodech. Jak se říká: Za každým dobrým příběhem hledej ženu. Naše femme fatale se jmenuje Ájša. Nebo Manipu. Nebo prostě tak, jak se jí to zrovna hodí. Je nejenom krásná, je překrásná. A spoře oděná. Už jsem zmínil, že  je to zlodějka času? Dokonce ukradla i sever! Že  to není možné? Nenechte se vysmát! Tohle se  Azimut!

A vidíte: Znali jste ten komiks předtím? Já ne. Shame on me! Azimut je vzletný, pompézní, nabubřelý a nádherný. Je to všeobjímající mix Terryho Pratchetta, Lewise Carrolla, Gotfrieda Buergera a Jonathana Swifta. Tohle je pocta všem bláznivým a neuvěřitelným dobrodružným cestám, kterým kdy bylo lidské plémě vystaveno. Za touto fantastickou výpravou stojí Wilfrid Lupano. Pro mě neznámý francouz, který si udělal velmi rychle jméno díky autorskému komiksu Little big Joe. Nechci vás tady unavovat přednáškou z internetů. Jediné, co potřebujete vědět je fakt, že Azimut je prostě boží! Svou zásluhu na tom má také Jean-Baptiste Andréae. Opět neznámé jméno, opět vás zde nechci unavovat fakty, kde všude se tento muž objevil. Jisté je to, že jeho práce na Azimutu je fantastická.

Není to jen další cesta za dobrodružstvím, kdy vám autor musí nutně servírovat další a další překvapení, přičemž vás vše novátorské omrzí a ke konci se jen uzíváte. Když nakouknete pod závoj vtipu, kterého je v Azimutu dostatek, naleznete satiru. Naleznete kritiku společnosti i fungování světa. Naleznete borcení mýtů a jemné drnkání na hlubší tóny.

Nečekejte nimravou hlubokomyslnost. Azimut je zábava. Sžíravá a posměšná vůči snaze člověka obelstít čas. Překrásně kreslená fantazie ze snového světa. Tak bacha aby si pro ten váš nepřišel Časorváč! A že nic takového neexistuje? To si sakra pište, že existuje! Pak už vás nezachrání ani vejce Dlouhy!  

KOUPIT AZIMUT PŘÍMO U CRWE

Azimut

Wilfrid Lupano, Jean-Baptiste Andréae

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 11/2021

Překlad: Richard Podaný

Počet stran: 152

Formát: 233 x 310 mm

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři