Babylon Berlín

Comics recenze

Výmarská republika – Německo před hrůzou nacismu. To je doba, jejíž potenciál zatím nebyl ani zdaleka vyčerpán. Sex, drogy, napětí a vraždy – přesně tam je zasazená komiksová detektivní novinka Babylon Berlín.

Předně je třeba uvést, že Babylon Berlín vychází z románu Mokrá ryba Volkera Kutschera a nejedená se tedy o úplnou příběhovou novinku. Předloha dokonce vyšla a stále vychází, protože série čítá již sedm knih, i u nás. Nadto byl podle knižní předlohy natočen i (pěkně drahý) seriál, který v současnosti vysílá Česká televize. Nechci tady odbočovat od komiksu, ale jen řeknu, že románová série jsou klasické detektivní příběhy, zasazené do období Výmarské republiky a kulis předválečného a přednacistického Berlína s hlavním hrdinou detektivem Gereonem Rathem. A i když seriál mnohem více pracuje s vizuálem a od knih se (tradičně) dost odklání, je v podstatě o tom samém. Ale zpět už ke komiksové verzi.

Čtenář se spolu s hlavním hrdinou Gereonem, policistou/detektivem původem z Kolína, ocitá v roce 1929 v Berlíně. Na jedné straně se projevuje nezměrná krize, hospodářství se relativně dost propadá (a bude hůř), obyvatelé jsou stále nespokojení s výsledkem války a ke státní moci se postupně dostávají jednotlivé extremistické frakce – komunisté a nacisté. Na druhé straně je Berlín městem pulzujícím životem, plným sexu, násilí a drog, kde se všichni chtějí bavit a zapomenout na strasti okolo. Rath je do Berlína uklizen po skandálu a je přidělen k mravnostní polici, i když mnohem více chce vyšetřovat vraždy. A do jednoho složitého případu se, jak jinak, zaplétá. A nejedná se jen tak o nějakou prostou vraždu, ale vše se točí kolem ukradeného ruského zlata, po kterém všichni doslova pasou.

Už autorovi předlohy se podařilo vytvořit zajímavý a napínavý příběh plný zvratů, zasazený do neméně zajímavých kulis. A kreslíř Anne Jysch vytěžil z předlohy maximum. Ano, někoho jistě může napadnout, jak se dá vtěsnat takřka šestiset stránková kniha do komiksu, když Kutscher začal na svých stránkách velmi obsáhlo, zamotanou a relativně dlouho detektivní hru. Odpověď je – překvapivě dobře. Jsme sice oproti původnímu románu ochuzeni o některé vedlejší linky, ne vše je zdlouhavě vysvětlováno a postavy mohou působit plošším dojmem, ale ve výsledku vám to rozhodně nepřijde a převedení z jednoho média do druhého se zkrátka povedlo. Autor vše podstatné zachoval a vystihl – drogy, večírky, atmosféra, politika, postavy, akce.

K dobrému dojmu výrazně pomáhá i černobílá kresba. Ta se k zasazení vyloženě hodí a skvěle podporuje a dokresluje napjatou atmosféru konce 20. let. A to ještě nikdo neví, co přijde za pár let. Ostatně práce s kresbou je v některých scénách skoro dechberoucí – přestřelky? Honičky? Kokainové opojení? Nebo jen prosté vykreslení ulice? To vše je zvládnuto na výbornou a i přes určitou strohost se budete jistě rádi vracet. 

Možná se ptáte proč zrovna Babylon? Jedná se o jakési autorovo přirovnání ke starověkému městu rozdělenému neschopností obyvatel si porozumět poté, co se pokusily vystavět věž až do nebe. A toto přirovnání je vlastně dost trefné – na pozadí detektvního příběhu je město Berlín, stejně jako celé Německo té doby, umně rozděleno soupeřícími frakcemi, které se jen velmi obtížně (nebo spíš vůbec) shodnou. 

Ono to tak možná nepůsobí úplně přímo, ale Babylon Berlín je v podstatě jen klasická detektivka o hledání vraha a zlata. Ovšem je zasazené do velmi zajímavých kulis, s propracovanými postavami a dějem, který má spád. Ze všech tří verzí – tedy kniha, seriál, komiks – musím konstatovat, že mě poslední jmenovaný oslovil nejvíc. Nevím, jestli to bylo kresbou nebo jen tím, že děj nikam zbytečně neodbočuje a neskáče, ale těch cca 200 stran jsem přečetl s nadšením za jeden den a odcházel od něj nadšený. Zkrátka pokud jste fanoušci a nadšenci do noiru a detektivek, tohle je přesně pro vás.

P.S. V dubnu vychází dlouho vyhlížený třetí díl jiné série Berlín s podtitulem Město světla zasazené do stejné doby a města a rozhodně byste ho neměli minout.

 

Koupit se slevou v Comics Pointu!

 

Babylon Berlín

Scénář: Arne Jysch

Kresba: Arne Jysch

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2019

Počet stran: 216

Překlad: Michaela Škultéty

Formát: 265x195 mm, vázaná

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři