Bájné království 1

Comics recenze

Když dva dělají to samé, nemusí to vždy dopadnout stejně, to je známá věc. Nejinak je tomu i v případě Bájného království a klasických pohádek.

Klasické pohádky tak trochu jinak. Že už to tady bylo? Ne, dnes se nebudeme bavit o zajeté sérii Mýty, ale o novince na našem trhu od vydavatelství Zanir, kterou je první díl z celkových tří knih řady Bájné království od čínsko-australské komiksové kreslířky a scénáristky Queenie Chan.

Na první pohled dostáváme do ruky tak trochu záhadu. Výrazná obálka nás může navnadit klasickým manga stylem, doplněným pestrými barvami. Chyba lávky! Rozhodně se nejedná o žádnou mangu. Po otevření zjistíte, že autorka použila zajímavou kombinaci klasického beletristického vyprávění, které ovšem velmi hojně doplnila komiksovými panely, které text nejen umně doplňují, ale i rozvádějí. Máme tak zde ne tak častou kombinaci slova a komiksu. Bohužel ale autorka jako by se bála a „klasický“ komiksový jazyk, který nemusí nic zbytečně rozvádět, protože o to se postará kresba, využívá i při vyprávění a celek tak působí lehce jednoduše, jako by měl být cílený na mladší čtenáře, což je škoda, protože by tomu tak nemuselo být, jen by stačilo trochu „přitvrdit“, takhle máte místy pocit, že v rukou držíte dětskou knihu.

Co se příběhu týká, na začátku všeho stojí Červená Kar… pardon Celsie, léčitelka, vesnická dívka, která se vydává s košíkem jídla za babičkou, která ovšem není její skutečnou babičkou (její babičky jsou obě královny, ale o tom si samozřejmě přečtěte sami) a potkává vlka. Ano, autorka opravdu využívá klasické pohádky, jak je známe, ale využívá z nich jen větší či menší části a přizpůsobuje si je podle svého. Jako celek to působí svěže, a autorce se nedá upřít řada zajímavých nápadů, které ovšem neustále sráží výše uvedená naivita. V první knize dostáváme klasický fantasy začátek výpravy hrdinů (okořeněn nejprve „nečekaným útěkem“) za poznáním, nejspíš, sebe sama a svého původu do tajemného království, které by mělo být zničeno.. Respektive Celsie se hledá  a hledá svou minulost. Cestou narazí na další klasické pohádkové postavy a reálie – Sněhurku, trpaslíky, chaloupku z perníku a další. Uvidíme v dalším pokračování, kam budou směřovat kroky Celsie a autorčiny nápady.

Jak hodnotit kresbu? Jistě na první pohled vás zaujmou známky stylu manga, který ovšem není zcela dominantní a řvavý a nebude tak rušit ani odpůrce tohoto stylu. Prostě se nejedná o klasický komiks, komiksové panely jsou jen doplněním a lze to trochu vidět v jednoduchosti kresby, která však ladí se zbytkem.

Zanir zvolil pro vydání knihy pevnou vazbu. To je chvályhodné (ano, jsem jejím zastáncem a na brož mě prostě nic nepřesvědčí), ale bohužel k tomu musím mít jednu výtku – text by mohl být od vnitřních okrajů trochu více odsazen pro větší pohodlí při čtení, protože takhle musí knihu fakt dost tvrdě rozevírat skoro násilím, abyste si mohli vše přečíst a to je škoda.

 Bájné království I. určitě není pro každého, ale své čtenáře si najde, ale u nás to asi bude mít těžké. Snaží se vypadat že je cílená na klasické komiksové čtenáře, ale zároveň je vzhledem ke svému stylu vyprávění, kresbě a  celkovému ladění asi vhodná spíš pro mladší čtenáře nebo pro vaše něžnější polovičky, které si tuhle nenáročnou zábavu v zajímavé formě zpracování užijí. Uvidíme co přinesou další díly.

 

Koupit přímu u Zaniru!

 

Bájné království 1

Scénář a kresba: Queenie Chan

Vydavatelství: Zanir

Rok vydání: 2018

Překlad: Veronika Nováková

Počet stran:

Formát a provedení: pevná vazba,  210 x 148 mm

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři