Že doručování balíků a správa zásilkové firmy není nic jednoduché, o tom asi nikdo moc nepochybuje. Vyzkoušet si to ale každý může v novince Balíkáři od Albi.
V poslední době se na trh dostává docela dost her ze dvou. Jednak jsou to původní české hry, ve kterých silně tlačí Albi s různými vědomostními hrami, ale nejen s nimi. Druhá kategorie jsou všemožné kreslící hry - roll and write, flip and write etc. Obě skupiny nabírají na síle i popularitě. A do obou spadá jedna z předvánočních novinek vydavatelství Albi s názvem Balíkáři.
Za hrou stojí dvojice David Rozsíval (ano, ten David, kterého můžete znát ze všech možných Albi videí) a Michal Peichl (Divočina). A k tomu se přidala nečekaně i společnost PPL. Jejich hra je určena pro 1-4 hráče od 10 let a herní doba se pohybuje okolo 30-45 min na partii. Hráči se ve hře stávají dispečery, dopravci a doručovateli balíků na cestě z depa k zákazníkům, od zákazníku do depa a řídí i běh depa samotného. Cílem je být úspěšnějším doručovatelem, než všichni ostatní u stolu - zkrátka svrchovaný vládce PPL může být jen jeden.
Co nám to Balíkáři zabalili?
Jestli vám postava na obalu někoho připomíná, tak osobně jsem si skoro jistý, že pospíchající doručovatel má předobraz v jednom z autorů - schválně jestli uhádnete ve kterém?
Asi nikoho nepřekvapí, že pod víkem na hráče čekají mazatelné desky (oboustranné pro různé varianty hry), fixy a hadřík. To je zkrátka taková takřka povinná výbava podobných her.
Žetony, barevné balíčky - kostičky, sáček na losování a stylové autíčka pro označení hráčů.
Poslední věcí jsou pravidla. A u těch bych se na chvíli zastavil. Nechci tvrdit, že jsou složitá nebo vyloženě špatně napsaná, ale na to jak je hra v zásadě jednoduchá a přístupná, mi nepřislo napsaní pravidel úplně intuitivní a při první hře jsme museli některé věci rychle dohledávat.
Z hlediska zpracování je hra povedená. Kreslená odlehčená grafika sedí k nenáročné hře, desky pro hráče jsou šikovně vymyšlené, aby obsáhly množství informací. Tady zkrátka není co vytknout.
Doručujeme, odvážíme, řídíme přepravu
Hraní Balíkářů není složité. Co ovšem je třeba zmínit hned na začátku je to, že pokud hrajete v jednom nebo ve dvou, musíte použít automatizovaného hráče (2 či 1), tak aby vždy byly u stolu minimálně tři. Je to sice logické vzhledem k fungování hry, na druhou stranu je to věc, kterou u deskovek úplně rád nemám a automatům se docela vyhýbám. Má to zcela jednoduchý důvod - nerad řeším předpřipravené tahy dle pravidel.
Vrhněme se ale rovnou na plnou hru ve čtyřech, kde se nic neupravuje a nevynechává. Každá hráč dostane jednu desku města a všichni jí otočí na stejnou stranu - A základní, B pokročilá - k tomu dvě fixy a auto ve své barvě. Doprostřed stolu se připraví deska depa, nalosuje se na ní základní sada balíků k doručování, k tomu se připraví sada žetonů s čísly a vzhůru do hry. Nebo tedy ještě ne - každý si musí vyznačit první trasu ve svém městě, zakreslit nula bodů do zaznamenávacího okénka a teď vesele do doručování.
Hra se hraje přesně na pět kol, která se dělí na 4 části.
První částí je příprava, kdy se ve městech na trojici náhodně vybraných adres objeví nové balíky k vyzvednutí. Balíky k doručení v depu se posunou dle zvláštních pravidel.
Další částí je plánování. Každý hráč má ve spodní části své desky nabídku akcí - doručování a vyzvednutí po jednotlivých trasách (vždy jsou totiž dvě na sobě nezávislé - modrá a červená), změna trasy, posun balíků v depu, příjem nových balíků z depa a odložení doručených - jednotlivé akce se jmenují přímo ve hře trochu jinak, ale tenhle přepis je lepší pro pochopení, pokud hru neznáte (pro jistotu). Každý hráč si musí vybrat 4 akce a pomocí čísel 1-4 určit pořadí, v jakém je provede. A věřte mi, chce to víc plánování, než se může na první pohled zdát.
Další částí je logicky vyhodnocení akcí. V pořadí od prvního hráče vždy každý provede, to co si vybral, dokud všichni neodehrají svou čtveřici.
a) doručování a vyzvednutí na trasách je jednoduché - zkrátka doručíte balíky na potřebné adresy nebo vyzvednete balíky z určených adres, pokud leží na zakreslené trase
b) akce překladiště v depu dovoluje posunout balíky na výdejní místa a tím je následně zařadit do přepravy
c) změna trasy je jediná možnost, jak změnit své zakreslené trasy a také jak je výměnou za body prodloužit
d) dálková přeprava slouží k zisku nových zásilek k doručení a zbavení se těch doručených. Na každé desce hráče je totiž jen 6 míst pro ty i ty balíky. Jakmile si vezmete nové balíčky k doručení z dostupných, vyberete si ke každému náhodně jedno číslo, které určí dům, kam nový balík doručit - to může občas upřímně docela problém, zvlášť v prvních kolech, kdy vaše trasy nedosahují po městě moc daleko.
Poslední částí kola je fáze upomínek. Oni zákazníci nejsou zrovna trpělivý a dají vám maximálně dvě kola na doručení/vyzvednutí, stejně jako vám v depu nedají víc než dvě kola na expedici či doručení balíků. Zkrátka žijete v časovém presu a musíte fungovat rychle a efektivně. Pokud na konci kola někde zbývají nedoručené nebo nevyzvednuté zásilky, musíte zaškrtnou ikonu vykřičníku, která vás upozorňuje na nutnost splnit svou práci v dalším kole. Jinak se zásilka ztratí v nenávratnu a vás to bude stát cenné body.
Po pěti kolech hra končí a hráč s nejvíce vítěznými body, které se získávají v průběhu hry za doručené balíky, se stává vítězem a může se pyšnit titulem „Mistr doručovatel“.
Kromě této základní varianty obsahuje hra i jednodušší variantu bez přepravního depa, kterou lze hrát hlavně s mladšími hráči nebo když se vám nechce tolik přemýšlet.
Speciální verzi pro jednoho a dva jsem již nakousl výše. Obě varianty jsou sice hratelné, ale ruku na srdce, Balíkáři jsou prostě hrou primárně pro 3-4 hráče. Někomu třeba automatický hráč ve hrách sedí, ale můj šálek kávy to není a při partiích mě nijak zvlášť jeho ovládání nebaví. Ale to je samozřejmě subjektivní názor. Na druhou stranu je sympatické, že autoři mysleli na výzvy a můžete si zvolit obtížnost automatického hráče, přičemž úroveň 3 už není na výhru nic snadného.
Zábavné doručování
Balíkáři mě mile překvapili. Přiznám se, že kreslící hry nevyhledávám moc často, možná o to víc jsem si doručování balíků užil.
Ve hře je určitě velké plus téma doručování balíků. To totiž ve hře skvěle funguje a je propojené s herními mechanismy - depo/překladiště, kreslení trasy, doručování a vyzvedávání. Autoři zkrátka zapracovali vše do konceptu a velmi hezky se jim to povedlo, včetně drobných interakcí jako je postupné prodlužování trasy či posouvání balíčků na lince.
Grafika hry je taková hravá, příjemná a zaujme i mladší hráče, což ne dobře, protože i když se dočtete 10+, není problém zahrát si s mladšími, i když hlavně variantu A, která je jednodušší.
Zajímavý nápad je rozdělení tras do dvou linek, kdy musíte pečlivě přemýšlet, kterou trasu v kole využít, protože sice máte 4 akce, ale možností je hned 7 a je třeba si rozmyslet, co je lepší udělat dřív a do čeho investovat omezený herní čas.
Balíkáři určitě nejsou nějakou velkou náročnou hrou, což je ovšem rozhodně nesráží, ba naopak se jedná o zajímavý titul na trhu. Nejde o žádnou levnou hříčku, která byla rychle spíchnutá na koleni, aby seděla ke společnosti PPL, ale autoři si s ní vyhráli a přinesli na trh poměrně inovativní titul se zajímavými twisty a mechanismy, který se hned tak neohraje, a který je radost si zahrát. Zkrátka hra na doručovatele nikdy nebyla tak zábavná.
Balíkáři
Autor: David Rozsíval a Michal Peichl
Vydavatelství: Albi
Rok vydání: 2020
Počet hráčů: 1-4
Věk: 10+
Herní doba: 30-45 min
Autor: Adam Vondra Vondris