Baltimore 1: Morové lodě

Comics recenze

Hororových komiksů plných upírů, zombie upírů a krvavé pomsty není nikdy dost. Ovšem takový, kterým je Baltimore, je jen jeden. Přivítejte Baltimora, Lorda Henryho Baltimora a jeho cestu odplaty.

První světová válka byla strašná, o tom žádná. Respektive byla to strašná jatka. Vojáci umírali po tisících kvůli pár kilometrům země, kterou stejně pořádně nikdo nechtěl. Namačkaní v zákopech plných blech, krys a všech těch skvělých nemocí co vás rozežrali jak prd. A teď si představte, že do toho všeho navíc ještě zasáhnou upíři holdující na mrtvých ležících v zemi nikoho a mor, který se šíří rychlostí blesku a obyvatele kosí rychleji než nejvýkonnější německé kulomety. Blbý co? Dobrá zpráva je, že válka vcelku rychle skončí, protože najednou není moc důvod bojovat a každý chce být se svojí rodinou. Na druhou stranu vaše šance na přežití není díky moru a upírům moc velká a možná je lepší mít to za sebou rychle.

Lord Henry Baltimore, titulní postava příběhu, měl štěstí v neštěstí. Při jednom z útoků na nepřátelské linie byl zraněn, ale přežil. Bohužel se ale měl stát příjemnou noční svačinkou jednoho z prastarých upírů, což se mu logicky zase až tak nelíbilo a svůj nesouhlas projevil s kudlou v ruce, čímž rozpoutal svou soukromou válku a zároveň na zemi uvrhl zmiňovanou morovou nákazu. Nechci vám kazit zážitek ze čtení, ale Morové lodě jsou jakýmsi originem Baltimora, v němž se dozvíte, co našeho hrdinu žene za nemrtvými upíry a pomstou a samotný příběh první knihy, ke kterému odkazuje její název a v němž se vypravíme na opuštěný ostrov „hrůzy“ je tak trochu v pozadí. Spíš rozkrýváme pozadí celého příběhu a dostáváme víc otázek než odpovědí – kdo je muž pronásledující Lorda Baltimora? Proč nebyl hlavní hrdina rovnou zlikvidován? Kdo je žena s pojízdnou „pecí“? Připravte se víc na vysvětlování, otázky a retrospektivní vzpomínání, než na nějakou šílenou akci. Jako první kniha série, která čítá osm dílů, však splní očekávání na jedničku. V celém vyprávění je silně cítit inspirace Lovecraftem a starými horory a zároveň klasickým steampunkem, jímž jsou inspirovány všemožné lodě, ponorky nebo potápěčské skafandry. V tomhle ohledu se ve mně probudili vzpomínky na klasické romány Julese Verna nebo Ligu výjmečných.

Mike Mignola, dovolím si říct geniální tvůrce Hellboye, je u nás známým a oblíbeným autorem. Pokud něco skutečně umí, jsou to silné a charismatické postavy, které si oblíbíte a nejinak tomu bude i v případě Lorda Baltimora, který vznikl ze spolupráce s Christopherem Goldenem, se kterým už spolupracoval na Ú.P.V.O. nebo který napsal Ztracenou armádu. Tenhle jednonohý, připlešlý lovec upírů vám rychle přiroste k srdci a to nejen proto, že za svou pomstou jde přes desítky mrtvol, bolest nebo urvané končetiny, i když zrovna lord jako kladná postava není zrovna nic, co byste čekali, spíš naopak. 

O kresbu se v případě Morových lodí postaral Ben Stenbeck a v tomhle případě šlo o Mignolovu trefu do černého. Skvěle vytvořená dusivá a depresivní atmosféra temné Evropy, která se snaží vzpamatovat z několika těžkých ran. Stenbeckovi se povedlo umně vykreslit jak akčnější pasáže jako je pronásledování upírů nebo útok v zákopech, tak ty klidnější odehrávající se např. v sídle Baltimorových. Plus je jistě třeba vyzdvihnout jeho smysl pro detaily na postavách a mimiku obličejů, tak zobrazení  davových scén. Samozřejmě je třeba říct, že je zde patrná inspirace a dohled samotného Mignoli, neboť kresba je podobná jako v případě Hellboye. Coloring obstaral Dave Stewart a právě jeho cit pro barvy a tmavé grafické zpracování, kdy z některých panelů vystupuju v zástupech šedi a černi jen rudá barva krve, ještě vytáhlo celou atmosféru a Stenbeckovu kresbu. Prostě dokonalost.

O kvalitách téhle Mignolovské série není třeba pochybovat. Je jednoduše skvělá. Tvůrčímu týmu se povedlo vytvořit zajímavý příběh plný napětí, záhad a alternativního světa po světové válce, to vše doplněné sympatickým hlavním hrdinou. Vše navíc podtrhuje řemeslně výborně provedená práce českého vydavatele a překlad Jana Kantůrka. Takže ano, zkuste Baltimore, je to paráda!

 

P.S. Jen aby bylo jasno, Baltimore není součástí Hellboyovského univerza, ale samostatná série, i když to může vypadat jinak.

 

Koupit přímo u Comics Centra!

 

Baltimore 1: Morové lodě (Baltimore Vol. 1: The Plague Ships)

Scénář: Mike Mignola, Christopher Golden

Kresba: Ben Stenbeck (coloring Dave Stewart)

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2017

Počet stran: 144

Přeložil:  Jan Kantůrek

Formát: pevná vazba, 158 x 239 mm

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři