V pokračování jednoho z nejlepších, u nás vydaných, komiksů závěru loňského roku čekají Lorda Henryho Baltimora, na jeho krvavé cestě za pomstou nejen nové hordy upírů, ale i nepřítel mnohem děsivější – člověk.
Pokud trochu znáte historii, pak víte, že po jatkách První světové války přišla v podstatě okamžitě další pohroma, kterou byla Španělská chřipka. Ta zabíjela rychle, efektivně a prakticky kohokoliv. Ve světě Lorda Baltimora, postavy kterou nestvořil nikdo jiný než Mike Mignola a Christopher Golden, sice nemáme chřipku, ale zase se nám Evropou hemží upíři, zombie, zombie upíři a spousta dalších nemrtvých nebo fantaskních potvor lačnících po vaší krvi. A aby toho nebylo málo, k těmhle hrůzám se přidává i jeden černokněžník ne nepodobný jednomu známu šílenci s knírkem se světovládnými sklony. Příjemně se usaďte, jízda do pekla lemovaná proudy krve začíná.
První díl s podtitulem Morové lodě rozhodně nebyl špatný naopak, ale teprve ve druhém si komiks Baltimore podle mě skutečně zamilujete. První z důvodů pro toto tvrzení je příběh. Lord Baltimore po opuštění pobřežní vesničky zamíří při pronásledování svého nepřítele Haiga přes upíry (čtěte Haigem vytvořené) prolezlé Švýcarsko do malého rakouského městečka. V něm je klášter, který podle vyprávění kromě prokletých upířích jeptišek ukrývá i tajemného černokněžníka, který prý nákazu vyléčí a možná dokonce samotného Haiga. Co Lord Baltimore v kamenném labyrintu kláštera nalezne a nenalezne, si samozřejmě přečtěte sami, o překvapení vás neochudím. Mohu ale říct, že je hlavní hrdina postaven před zásadní morální dilema, zda dokončit svou pomstu nebo pomoc potřebným. To ale není vše, neboť na pár stránkách sledujeme i druhou příběhovou linii započatou na konci minulého dílu. Ano, mám na mysli inkvizitora Duviće a jeho fanatickou cestu za naším hrdinou a potíráním „ďábla a všeho nekřesťanského“. Druhý díl ve svém vyprávění celkově působí temnějším dojmem a to je jen dobře, přidává to na hororové atmosféře (a možná i proto, že se jeho velká část odehrává ve večerních hodinách).
Druhým důvodem, proč si myslím, že pro Vás bude, stejně jako pro druhý díl ještě lepší než první jsou postavy. Lorda Baltimora a jeho charakter, chování a pohnutky jsme mohli sledovat již minule (takový chce se říct origin). V druhém díle dochází k jeho prohloubení a my můžeme vidět jeho zvětšující se touhu po pomstě, ale i vnitřní rozpolcenost. Novinkou je výše zmíněný inkvizitor Duvić. Sadista, který prahne jen po splnění svého úkolu a vymícení ďábla, kterého zároveň tohle vymítání sakra baví. Tahle postava pro mě byla tak uvěřitelná, až mi naskakovala husí kůže. Americký válečný zpravodaj nebo černokněžník, ve kterém suverénně spatříte jistého nacistického fanatika se světovládnými sklony, jsou jen třešničky na skvěle připraveném dortu.
Posledním bodem, který je třeba zmínit je kresba Bena Stenbecka. Na jedné straně stojí bravurně vykreslené akční scény plné proudů krve, na straně druhé parádně a detailně propracované menší panely s detaily na tváře postav, jejich mimiku a chování. Strach nebo nadšení je v jeho podání takřka hmatatelné, co chtít víc? Oboje jde Stenbeckovi na jedničku. K tomu si připočtěte coloring, při kterém bylo vsazeno na temnější tónování, kontrastující nejčastěji s rudými proudy krve. Atmosféra zmaru, strasti, nemocí, ale i horských oblastí ve Švýcarsku je nádherně uvěřitelná. Kresba tedy k příběhu sedí, ostatně na to jsme v knihách, pod kterými je Mignola podepsán zvyklí ne?
Druhý díl ještě zvyšuje již tak vysoko položenou laťku svého předchůdce a potvrzuje vše dříve vyřčené. Baltimore je série, kterou si chcete přečíst, která se vám „zažere“ pod kůži, a kterou nebudete chtít odložit. Tady najdete všechno – upíry, zombie, nacisty, sympatického hrdinu, ale i nepříjemné padouchy a antihrdiny. A i když tak nějak tušíte, že to prostě nemůže dopadnout dobře, stále doufáte v nějakou změnu, v „něco“ co se stane a všechno změní, ale naopak přijde ještě větší temnota, a to ani nemluvím o tom hnusném pronásledovateli v povzdálí, který sice zatím přijde vždy pozdě, ale ke konfrontaci prostě dojít musí, jen je otázkou kdy a kde.
Takže příběh skvělý, postavy na jedničku a kresba k tomu dokonalá, co víc si přát? Asi byste museli být skutečně zavylí odpůrci M. Mignoli a jeho tvorby, aby vás Baltimore neoslovil. Comics Centru se povedlo vybrat parádní sérii a zároveň jí dát tradičně skvělé a důstojné zpracování doplněné o bonusy v podobě náčrtů a poznámek autorů.
P.S. Na další díl si musíme počkat až do září a věřte, že to pro vás bude sakra dlouhé čekání.
P.P.S. Překlad obstaral nedávno zesnulý Jan Kantůrek a my mu tímto vzdáváme hold, neboť se opět jedná o skvěle provedenou práci a nám bude hrozně chybět.
Koupit přímo u Comics Centra!
Baltimore 2: Prokleté zvony
Scénář: Mike Mignola, Christopher Golden
Kresba: Ben Stenbeck
Vydavatelství: Comics Centrum
Rok vydání: 2018
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 144
Formát: 158 x 239 mm
Provedení: pevná vazba (přirozeně)
Autor: Adam Vondra Vondris