Baltimore 3: Tajemný poutník a další příběhy

Comics recenze

Baltimore. Zabiják upírů a dalších nestvůr a za také za pomstou se ženoucí voják a v neposlední řadě zároveň i název skvělé komiksové série, jejíž třetí díl nedávno vyšel i u nás s pod názvem Tajemný poutník a další příběhy.

Na úvod je asi dobré připomenout, že Baltimore je dítětem proslulého tvůrce komiksů Mike Mignoly (ale pozor, nepatří do univerza Hellboye!) a neméně známého Christphera Goldena. Tahle dvojice spolu spolupracovala už dřív a jejich souznění žene celou hororovou sérii do nebeských výšin. Ne, nepřeháním, protože není tajemstvím, že Baltimore je opravdu dobré, ne-li skvělé komiksové čtení.

Třetí kniha mění strukturu a tempo. Z dlouhých příběhů, na které je čtenář zvyklý z předchozích dílů, je tady přeřazeno na povídky. Ano, každému kdo Mignolu trochu zná, se okamžitě rozsvítila žárovička v hlavě, protože povídky to je přesně to, co má tenhle autor rád a co tak mistrně využívá právě u Hellboye či Ú.P.V.O. Krátkých příběhů je v knize hned 6 a postupně se rozbíhají od kratších až po delší, od epizodních událostí až po předestření věcí příštích. Lord Henry Baltimore je opět ústřední postavou většiny příběhů a stále se žene za svou pomstou na vyšším upíru Haigovi, ale navíc je nám ukázáno mnohem více z alternativní Evropy po skončení 1. světové války. Baltimorův svět je živý (nebo nemrtvý?) a protkaný tragickými a bolestivými osudy normálních lidí, které zasáhlo upírovské šílenství v různých podobách. A nejen ti upíři jsou problémem lidí, neboť postupně se objevují další a další více či méně hrozná monstra. Každá z povídek má rozhodně něco do sebe, ale mě nejvíc v paměti utkvělo vyprávění o Haigově řádění v Římě a povídka poslední, věnující se inkvizitorovi, pronásledujícímu hlavního hrdinu a vábící nás na věci příští – už teď se těším! Ano, poslední povídka vám prozradí, jak se z Duvice stal ten náboženský fanatik nemilosrdně vraždící a mučící vše „prokleté“.

Síla knihy tentokrát nestojí na příběhové stránce. Dějově povídky nejsou špatné, to rozhodně ne, nechápejte mne špatně, ale kromě té poslední se jedná o epizodní příhody, dějově nezasahující do hlavní linie vyprávění. Zkrátka Baltimore někam přijde, vyvstane problém a za nějakého toho zabíjení a kuchání je vyřešen (kde jsem to jen už viděl…). Hlavní je tentokrát dle mého práce s postavami. Baltimore mi přirostl k srdci. Najednou to není jen ten drsný pomstychtivý voják kuchající upíry a ženoucí se za pomstou, ale uvěřitelný hrdina s takřka normálními problémy, kolem kterého se vše zbláznilo a on začíná ztrácet víru. Je sice odhodlán se pomstít, ale zároveň už je unaven věčnými překážkami, věčnými útěky Haiga na poslední chvíli, věčnými novými problémy kupícími se okolo. I postavy okolo dostávají víc osobního prostoru ve volnějším ději a vy se jim tak máte možnost lépe dostat pod kůži a pochopit je. Nadto druhou velmi silnou stránkou knihy je její umně vykreslená a zvládnutá temná atmosféra, prostupující jednotlivé příběhy v různých intenzitách. Tohle jsou zkrátka Golden a Mignola ve svých nejlepších formách.

Vše výše zmíněné navíc doplňuje již tradičně řemeslně zvládnutá kresba Bena Stenbecka, která umí být správně detailní, ale i abstraktní a uvolněná, doplněná coloringem Devaa Stewarta, který využívá nejčastěji (a zcela logicky) tmavší nebo vybledlejší odstíny, které vhodně doplňuje řádně krvavě rudou a je-li to příhodné jednou světlejší barvou, kterou „odpíchne“ zajímavé části panelů (třeba starý opuštěný britský tank nebo nově zrozené monstrum). Prostě grafické provedení, bez kterého si těžko Baltimore představit.

Tajemný poutník a další příběhy jen podtrhuje kvality celé série. I přes zvolnění tempa a přechod na schéma povídek mu nijak neublížili, ba naopak a navíc Inkvizitor vás spolehlivě navnadí na věci příští. Mignola a Golden dále vytváří a budují svou ponurou a temnou vizi alternativního světa zasaženého zkázou a bolestí a je vidět, že přesně vědí, kam ho vedou, i když to před čtenářem umně skrývají, tajemství si nechávají pro sebe a dávkují je s postupnou kadencí. I přes odkazy na klasické horory či autory si komiksová série klestí svou vlastní cestu ke hvězdám (či do temnot) a já už se teď nemůžu dočkat pokračování. A vám by rozhodně Baltimore 3: Tajemný poutník a další příběhy neměl uniknout, jen se do něj pěkně zakousněte!

 

Koupit přímo u Comics Centra!

 

Baltimore 3: Tajemný poutník a další příběhy

Autoři: M. Mignola a Ch. Golden

Kresba a barvy: B. Stenbeck a D. Stewart

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2018

Formát: pevná vazba s přebalem, 158x239 mm

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři