Baltimore 7: Prázdné hroby

Comics recenze

Není lehké býti upírobijcem. A možná ještě těžší je být doprovodem upírobijce na jeho cestě za pomstou. Své o tom mohou vyprávět všichni, kdo následují Lorda Baltimora v jeho honbě za Rudým králem a jeho kultem.

Skoro by se najednou zdálo, že zlikvidovat upírskou nákazu a pomstít se upíru Haigovi byla taková lehká předehra a v podstatě pověstná procházka „růžovým sadem“. To co nastalo poté, je pro titulního hrdinu mnohem těžší a ohrožuje to existenci celého lidstva o mnoho více. Po událostech minulé knihy, ve které se muselo společenství hrdinů, vytvořené kolem muže bez srdce Lorda Henryho Baltimora, rozdělit na dvě části a jedna se vypravila do Petrohradu za Rudou čarodějkou a jedna do Kartága pátrat po minulosti kultu, jsou opět všichni spolu. No tedy všichni zrovna ne, protože jak nejspíš víte (spoiler) skupinu zasáhla smrt velmi tvrdou rukou – kapitán Aischros pan Hodge obětovali své životy v Kartágu, Childress byl zabit a jeho tělo uneseno rudým kultem neznámo kam a neznámo proč.

Kniha Prázdné hroby přímo navazuje na předchozí děj. To je velmi důležitý fakt, protože pokud si předchozí dění nepamatujete, doporučuji se k němu vrátit, novinku si pak užijete mnohem více. Vše začíná v Petrohradě, kde se část hrdinů snaží dostat informace z jedné stoupenkyně Rudého krále. Mohlo by se zdát, že úvod je tu trochu navíc, ale opak je pravdou, protože zde vidíme první známky rozkladu společenství kolem Baltimora. Ne všichni souhlasí s Henryho činy a konáním a hlavně bývalý soudce Rigo se začíná odvracet a pochybovat.

Další kroky vedou do Oděsy, kde se všichni opět setkají a musí pohřbít padlé přátele. Bohužel ale do prázdných hrobů, protože jejich těla zůstala v dáli. Tady nastává asi nejzajímavější část knihy, neboť je čtenářům dovoleno nahlédnout do minulosti Hariše a pana Kida. Konkrétně do doby, kdy se poprvé setkali s nákazou sužující svět. A zvlášť u druhého jmenovaného se jedná o skutečně srdceryvný příběh. Na závěr této části čeká čtenáře jeden velký (snad ne trvalý) odchod.

Poslední cesta vede všechny hrdiny do Cařihradu, kam směřují stopy Rudé čarodějky, Rudého krále, zkrátka všech členů Rudého kultu. Zbytečně nebudu nic prozrazovat, hlavní je, že se zcela očividně jedná o rozjezd a přípravu velkého finále v závěrečné knize. Karty jsou rozdány, smrtka se svou rudou kosou pomalu klepe na dveře a závěr příběhu bude rozhodně epický. Však zvrat na konci této knihy je toho důkazem.

Baltimore je v mnoha ohledech skvělá komiksová řada s perfektním příběhem a pozadím. Množství zvratů, nápadů, postav a reálií z historie, které Mike Mignola a Christopher Golden využívají je úctyhodné. O tom jsme ale psali několikrát, není tedy překvapením, že Baltimore chválíme. Pojďme se spíš podívat na vývoj, kterým si série prošla. Již od prvního dílu, a pokud jste četli novelu Cínový vojáček tak ještě dříve, buduje Baltimore vynikající atmosféru. Jedná se sice o horor, ale s osobitým pojetím, kdy sice děsí, ale ne prvoplánově a spíše staví na dusivé, těžké atmosféře všudypřítomného strachu a utrpení. Ono se není čemu divit, když si lidstvo prožije nejprve Světovou válku a na ní okamžitě naváže epidemie vampírů. Strach, beznaděj je zde na každém kroku a prakticky v každém rozhovoru a nějaké happy endy zde nečekejte.

Dalším prvek, který prošel vývojem je celkové pojetí série. Řádky výše platí hlavně o prvních knihách, vše se láme, když možná trochu nečekaně, zhruba v polovině řady dojde Baltimore své pomstě a zlikviduje svou nemesis. Z atmosférického postupně budovaného hororu se přesouváme mnohem více do akčního pojetí ve stylu padni komu padni, přibývá postav, mrtvých i krve. Tvůrčí dvojice zkrátka šlápla na plyn a přidala na obrátkách. Ono se není úplně čemu divit, protože upírská nákaza byla sice strašná, ale Rudý král je něco mnohem horšího a Baltimore se svými společníky stojí proti soupeři mnohonásobně silnějšímu. Pokud vás teď napadl Hellboy, tak nejste daleko od pravdy a některé průsečíky a podobné smýšlení Mignoly je zřejmé. Přesto však není Baltimore nějakou vykrádačkou rudého chlapce, ale jde o svébytný originální příběh.

Třetím bodem a posledním bodem, o kterém se dnes zmíním jsou postavy. Nemusíte souhlasit, nemusí se vám to líbit, ale pravdou je, že Baltimore boduje postavami a jejich charaktery. Hlavní hrdina si za sedm knih prošel vývojem od pomstychtivého vojáka, přes zlomeného a smířeného muže, přes drsného lovce až takřka šílence, který je ochotný pro svůj vytyčený cíl udělat takřka cokoliv. A nemůžu říct, že bych v této chvíli s Henrym a jeho činy úplně souhlasil. Zkrátka v každém se skrývá kus dobra, ale i kus zla. Autoři ale nezapomínají ani na ostatní a poodhalují roušku tajemství dalších postav příběhu. Čtenář tak nemá problém se se všemi sžít, pochopit jejich pohnutky a už to nejsou jen prosté postavy jen doprovázející hlavního hrdinu na cestě. A musím říct, že retrospektivní prvek se mi v příběhu velmi líbil.

Stejně tak, jako se se série změnila z primárně atmosférického vyprávění do akčnějšího rázu, změnil se i výtvarník. Peter Berting se rád nechává inspirovat Mignolou, a ten mu velmi pravděpodobně rád mluví do práce. Na stránkách tak vzniká zajímavá symbióza Bertingova osobité výtvarného projevu s Mignolovým „kibicem“. Co mě osobně trochu mrzí, tj. absence barev Davea Stewarta, jehož barevnou paletu vždy obdivuji a je to právě on, kdo dokáže celek posunout ještě dál. Michelle Madsenová dělá svou práci dobře, ale přeci jen volí o něco světlejší barevné spektrum. Velmi povedeně působí barevně odlišená stylizace pozadí - rudá a modrá/modrošedá - rozlišující jednotlivé části knihy.

O tom, že české vydání vyšlo v perfektním překladu Aleny Niklíčkové a úpravě vydavatelství Comics Centrum asi ani není třeba mluvit, nebo ano?

Prázdné hroby jsou rozjezdem a přípravou před velkým a epickým finále, která nás čeká v závěru série. Šachovnice je rozložená, hrdinové i záporáci zmobilizovali své síly a jsou připraveni na střet. To ale není to hlavní. Pokud Baltimora čtete, pak nemá cenu vás dál lákat a přesvědčovat. Pokud vás však tahle perfektní řada míjí, pak si ještě jednou přečtěte řádky výše, ať víte, co všechno můžete na stránkách série potkat. Není toho málo. Mignola a Golden zasadili svůj příběh do neokoukané epochy dějin, využili historické reálie a paralely a vystavěli svou story o pomstě, zmaru, strachu, ale i přátelství a naději. Zkrátka přečtěte si to, protože Baltimore rozhodně stojí za pozornost.

 

Koupit se slevou u Comics Centra!

 

Baltimore 7: Prázdné hroby

Scénář: Mike Mignola, Christopher Golden

Kresba: Peter Bergting

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2020 

Překlad: Alena Niklíčková

Počet stran: 144

Formát: pevná vazba s přebalem, 158 x 239 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři