Že by byl Conan ze sedmdesátých let jen slabší retro béčko? Jo? Řekněte to barbarovi z Cimmerie do očí, protože není retro jako retro.
Přiznávám bez mučení, že sérii archivní kolekce Barbara Conana od Comics Centra mě na první, i druhý a možná i třetí pohled trochu míjela. Ano, Conana má rád, ať už v jeho původní podobě R. E. Howarda, tak i v komiksových adaptacích Dark Horse Comics a dokonce i v dnes už skoro klasickém filmu v rakouské muskulatuře. Klasická dobrodružná fantasy sledující život a osudy podmračeného barbara, válečníka a zloděje, ale i krále a piráta či kapitána mě uchvátili právě díky Comics Centru před několika lety, když se mi do ruky dostala kniha Dcera pána mrazu. O to víc jsem byl nadšenější, když se k ní postupně přidala řada dalších knih, a to hned několika sérií. Proč několika? Protože s Conanem a licencí/vydáváním to není zrovna snadné. Nejprve vycházel komiksy pod Marvelem, pak pod Dark Horse, nakonec je zase u Marvelu… a vždy se jedná v podstatě o odlišnou snahu o adaptaci a vyprávění.
A ostatně tady se dostáváme k mé největší porce skepse – za nejlepší považuji adaptaci Dark Horse započatou „Zrozením na bitevním poli“ a pokračujícím pravidelným vydáváním v samostatných knihách i kolosálkách. Novější Marvel sice vůbec není špatný, ale kvality předchozí série pro mě osobně nedosahuje. Možná je to i velkým sepjetím původních povídek a právě komiksů pod hlavičkou černého hřebce. Stejně jsem ale rád, že Comics Centrum vydává vše. Ono výprav do Hyborei není nikdy dost. Jenže proč se vracet ke knihám do sedmdesátých let? Není to jen četba pro hardcore fanoušky toužící vystavit si letité artefakty v knihovně? Naštěstí je na to velmi jednoduchá odpověď – ne! Sice se v případě Archivní kolekce jedná o pořádné retro, ale to v tomto případě neznamená, že by příběhy ztrácely na zajímavosti nebo kvalitě.
V Mořských jestřábech, jak zní celý název druhé knihy série, dostáváme sešity označené čísly 14 až 26 a k nim i nějaký ten bonusový materiál. V jednotlivých sešitech a příbězích na vás čeká směsice nejen autorů a jejich příběhů, ale také kresby a zároveň i kvality. Nebudu tvrdit, že mě celý kniha absolutně bavila, to rozhodně ne. Nejvíc mě totiž chytili příběhy „klasického“ Conanovského stylu – hordy nepřátel, krásné ženy, Conan nespoutaný, zatvrzelý, drsný. A také původní adaptace právě Dcery Pána mrazu, která mě vedle k nemalému srovnání obou verzí. Na úvod knihy přichází známý Michael Moorcock se svou verzí Conana a Elrika z Melniboné, což sice slibovalo silný základ, ale kupodivu právě tento příběh osobně považuji za nejslabší část celé knihy. Chápu, že v 70. letech bylo úkolem využít Conanův potenciál, ale celý příběh jaksi vyznívá do ztracena a nezanechává tu správnou hlubokou stopu. Absolutně se tím ale čtenář nesmí nechat odradit (a ano pořád jsou to jen subjektivní pocity), protože zbytek knihy už má krásně stoupající kvalitu a kadenci, ať už se jedná o dobrodružství na Vilajetském moři nebo přítomnost legendární Rudé Sonji.
Nejlepší částí knihy ovšem zůstává část Roye Thomase, který svou tvorbu a Conana přivádí takřka k dokonalosti a uplynulé roky (desítky) nejsou na celé sérii vůbec znát, což je skoro až překvapivé. Dokud si neuvědomíte, že původním Howardovým spisům bude v brzku 100 let a fungují pořád dobře. Subjektivně velkým rozdílem oproti novějším řadám a příběhům je mnohem více ukecaný Conan, ale i postavy a popisy okolo. Textu je zkrátka mnohem více, včetně občasného popisu v podstatě jasných věcí, které vyplývají ze samotných panelů. Zkrátka komiksy se přeci jen dělaly trochu jinuk.
Přiznám se, že jsem o existenci archivních komiksů neměl do vydání Comics Centrem valné ponětí. Kdysi dávno se ke mně dostala černobílá verze Netopejra, ale komiks mě úplně minul. Když ale vidím, co ve vydavatelství s těmihle příběhy dokázali, skáču nadšením. Musela být opravdu niterná a piplavá práce vše vyladit, zrestaurovat správně, pohrát si s dialogy, které mají navíc skvělý místy až archaický překlad. Zkrátka takhle se důstojně pracuje s klasikou.
Velmi zajímavé jsou i bonusy, mezi kterými najdete třeba dopis cupující Dceru Pána mraze z hlediska mravnosti mládeže, a to včetně krátké ukázky nutných úprav – tady je hezky vidět, jak se doba a chápání komiksů jako média strašně změnilo a „vyrostlo“.
Mořští jestřábové jsou opět kvalitní výpravou do světa, kde podmračený barbar ve svých kožených sandálech prožívá nezměrná dobrodružství, radost i veselí, ale i smutek a zkázu. Comics Centrum se vydalo cestou nemalého rizika, protože knihy s více než padesátiletou historií v komiksu to u nás rozhodně nebudou mít lehké, ale je jen dobře, že jsme se mohli této cesty a výpravy do historie zúčastnit, protože tahle kniha (a celá kolekce) stojí za každou minutu strávenou u jednotlivých stran a panelů a rozhodně se nejedná jen o nějakou prvoplánovou past na fanoušky, ale o kvalitní komiksový kousek, který si své místo v Cimmerské části knihovny jistě najde.
Knihu můžete koupit se slevou v Comics Centru!
Barbar Conan 2 – Mořští jestřábové (Archivní kolekce)
Autoři: Jim Cawthorn, Robert Ervin Howard, Michael Moorcock, Roy Thomas, Barry Windsor-Smith
Kresba: Sal Buscema, John Buscema, Gil Kane, Val Mayerik, Philip Craig Russell, Barry Windsor-Smith
Vydavatelství: Comics Centrum
Rok vydání: 2023
Překlad: Alexandra Niklíčková
Počet stran: 288
Formát: pevná vazba s přebalem, 169 x 239 mm
Autor: Adam Vondra Vondris