Barbar Conan: Prokletí zlaté lebky

Comics recenze

Conan je zpátky se svými archivy a pod taktovkou Roye Thomase se musí vypořádat s novými nebezpečími, dobrodružstvími i sličnými ženami. A také čelit Prokletí zlaté lebky.

A tak se posaďte a v tichosti poslouchejte, jak v době když temné vody oceánu pohltily Atlantidu i s pýchou jejích bělostných měst a do úsvitu synů Árijových bylo ještě daleko… zrodil se Conan, bojovník, zloděj, král, cimmeřan… 

Myslím, že žádnému milovníkovi fantasy, našemu pravidelnému čtenáři nebo fanouškovi komiksů nemusím Conana z Cimmerie představovat. Ostatně nejen že se mu nevěnujeme poprvé, ale spíš je naší pravidelnou stálicí. A to hlavně díky (zejména, jen a pouze) díky komiksovému vydavatelství Comics Centrum, které přivádí do češtiny s úžasnou péčí jeden příběh podmračeného barbara za druhým s pravidelnou kadencí, a to hned v několika různých řadách a dokonce i majestátních kolosálních knihách. Mám pocit, že řada autorů by dala duši za to, aby se jejich postava držela po víc jak století stále ve světle zájmu a vítala na svých stránkách jak pravidelné, tak i zcela nové čtenáře, kteří rychle propadnou kouzlu magické a divoké Hyborei v dobách dávno minulých.

Opravdu se tomu nechce skoro věřit, že si Robert E. Howard svou Hyboreu plnou intrik, špinavých a zkažených městských států a zemiček, království a kultů, nádherných i děsivých žen a nezměrných příšer a krvelačných hrdlořezů, vysnil již počátkem minulého století. Sem zasadil svůj archetyp svalnatého barbarského bojovníka a ve svém důsledku tak trochu antihrdiny Conana, který dal následně základy celému žánru.

Všichni dnes známé mnohé komiksové adaptace, ať už původních Howardových povídek nebo zcela nových příběhů zasazených do populárního světa. Jenže většina těch, které u nás donedávna vycházely byly v zásadě moderními adaptacemi, ať už z dílny Dark Horse Comics nebo následně Marvelu. A právě u Marvelu vše na přelomu let šedesátých a sedmdesátých začalo. No a protože se Conan těší velké popularitě, Comics Centrum se rozhodlo vydat souborné svazky tzv. Archivní kolekce o trojici dílů, kterou právě Prokletí zlaté lebky uzavírá. A že je to pořádný závěr.

Ke slovu se zde totiž ve velké míře dostává dnes již legendární Roy Thomas, autor mnoha komiksů nejen pro Marvel, ale i třeba pro Dark Horse Comics. Právě on dostal a na svá bedra vzal úkol udělat z Conana nejen fantasy velikána, ale i personu komiksovou, k čemuž mu umně pomáhá John Buscema svou kresbou. Oproti knize druhé s podtitulem Mořští jestřábové, který sice obsahoval i povídky, ale hlavně jednu delší linku, se v posledním díle vrháme do víru jednotlivých kratších příběhů v tradičně conanovském stylu, které spojuje postava hlavního hrdiny. Návaznost je tak minimálně pocitově volnější, což však ději na kvalitě neubírá. Jen se tedy musí čtenář připravit na fakt, že na menším počtu stran nikdy nejde vystavět košatý děj a Conan tak má své krvavě a trochu předvídatelně pulpové story. Najdete tu však jak povídky ryze klasické, tak i zcela nové. Jak už to ale bývá, nebo spíš bylo s předchozími svazky, Conan a jeho příběhy jsou až nezvykle „ukecané“. Ne, není to nějakým hlubším smyslem nebo nutností oproti modernějším zpracováním, jen zkrátka můžete krásně vidět, jak před půl stoletím se komiks tvořil jinak. Více textu. To na co dnes stačí pár vět a dokresluje kresba a atmosféra, to je v archivech mnohem více a košatěji pojaté a slovně popsané.

Čím více Conana přečtete, tím více asi zjistíte, že se některé věci často opakují. Je to špatně? Nevím. Nemyslím si to, ale je to můj čistě subjektivní pocit. Zkrátka žánr, který Conan vystavěl, má určitý řád a mantinely a těch se drží. Často tak dopředu víte, jak to celé dopadne – krvavou lázní, ženou v Conanově náručí a samozřejmě útěkem ústředního hrdiny. Ostatně nikdo si přece nedovolí Conana zabít. Jenže z mnoha důvodů mi to vůbec nevadí a stále hltám jednotlivé povídky a příběhy úplně stejně, jako když jsem před více než 20 lety poprvé viděl film s Arnoldem, kde se jeho svalnatá muskulatura v mnoha ohledech Conanovi z knih absolutně nepodobná oháněla mečem.

Pravdou ale je, že Hyborea a Conan, to je nezměrná studnice nápadů, možností a příběhů. Asi nemám tolik načteno, abych znal všechny Howardovi povídky v klasické beletrii, ale v komiksu je hltám jednu po druhé. A v každé si i přes podobný mustr a v zásadě jen změněné kulisy, dokážu najít jedinečnost a krásu. Komiks a v tomto případě hlavně kresba dvojice John Buscema a Neal Adams v titulní povídky Prokletí zlaté lebky tomu všemu navíc dodávají tu správnou šťávu a dokreslení.

Conan i přes svou nepopiratelnou jednoduchost vytváří něco, co je třeba ocenit, a to je vztah ke čtenáři. Z mnoha důvodů to není jen generická postava zamračeného barbara, ale vyvíjející se postava, která si k vám vytvoří poutu a ač víte, že to dobře dopadne (pro většinu osazenstva) stejně hrdinovi držíte pěsti a ani nedýcháte, když se nachází na okraji pomyslné propasti.

Ano, zním trochu jako rozjívená roztleskávačka, co by skočila Conanovi do náruče, ale těžko se objektivně hodnotí něco, co si tvrdě kráčí za svým, cestou ke skvělému hodnocení. Snad jediné, proč bych uznal, že je předchozí díl lepší (kdybych musel), je větší fragmentace trojky. Pořád je to ale Conan v jedněch ze svých nejlepších let (ne, na Dark Horse mi pořád nesahejte).

Comics Centrum si zaslouží, skoro tradiční, pochvalu za zpracování a úpravu českého vydání. A to včetně překladu Alexandry Niklíčkové. Chtělo by se mi napsat, že se jedná o standard, ale tím bych tak nějak subjektivně jejich práci shazoval, což rozhodně nechci. Ba naopak si zaslouží jen slova chvály.

Můj skepticismus ohledně Archivní kolekce Conana byl všemi díly doslova rozmetán a rozsekán ostrým mečem na nenápadné střepy. Potřebujeme další Conanovi příběhy? Ano! A je úplně jedno, že jsou půl století staré, protože se stále jedná o skvělé adaptace a i zcela originální vyprávění, které vás zavane do majestátní Aquilonie, stygijských močálů, kitajské říše, ale i hlubin zembabwejské džungle.

Chcete mi snad říct, že tuhle knihu ještě nemáte minimálně objednanou?

 

Se slevou lze koupit přímo u Comics Centra zde!

 

Barbar Conan 3 – Prokletí zlaté lebky (Archivní kolekce)

Autor: Roy Thomas

Kresba: Neal Adams, Rich Buckler (Ron Validar), Sal Buscema, John Buscema, Barry Windsor-Smith (Barry Smith)

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2023

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 336

Formát: pevná vazba s přebalem, 169 x 239 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři