Barbar Conan: Život a smrt barbara Conana II.

Comics recenze

Otázka je jednoduchá – zabije Jason Aaron barbara a krále Conana nebo Conan opět přežije a dočkáme se dobrého konce? Anebo snad zabije Conan Arona? Samé otázky. Inu a odpověď tak jednoduchá není.

Pokud jste nečetli náš minulý článek věnující se první knize, nebo jste zatím nečetli první knihu, tak vás tady hned zastavím. A to ze dvou důvodů. Jednak se těžko vyvarujeme spoilerům a byla by škoda připravit se o zážitek z prvního čtení. Za druhé protože minule jsme shrnuli, proč tenhle komiks s Conanem nese znak Marvelu a ne Dark Horse a jak souvisí a nesouvisí s předešlým dějem. Každopádně starší článek máte zde!

A teď už zpět k druhému dílu.

Život a smrt barbara Conana - Kniha druhá obsahuje šestici původních sešitů, za kterými opět stojí známý a velmi nadaný Jason Aaron (Skalpy, Southern Bastards). Ten dostal jasný úkol - nastartovat novou éru slavného barbara, zloděje, drancíře a krále v jedné osobě pod křídly Marvelu. A úkol to samozřejmě nebyl vůbec snadný, protože tvorba u Dark Horse se dá považovat za to nejlepší, co v rámci adaptací díla E. R. Howarda a nových děl z oblíbeného světa vyšlo. A Aaron začal pěkně zostra - hned na začátek se rozhodl přinést Conanovu smrt.

Respektive „smrt“ Conana je jen ústřední linka spojující jednotlivé povídky a příběhy zasazené do různých časových období a geografických umístění. To se nemění ani v pokračování, ač celá kniha působí ucelenějším dojmem a na ústřední zápletku je kladen větší důraz. Což je samozřejmě zcela logické, protože se příběh musí uzavřít. A proč by měl Conan zemřít? Před lety potkal v Maulských bojových jámách převlečenou čarodějku, která ho chtěla využít jako zdroj síly pro oživení boha Razazela. To se ovšem Conanovi tak úplně nelíbili - inu komu by se líbilo být obětován pro oživení starodávného děsivého boha krve - a tak místo role obětního beránka vzal do ruky svůj oblíbený meč a čarodějce tak trochu useknul hlavu. Schválně nepíšu zabil, neboť nezemřela a prostřednictvím svých dětí pronásledovala Conana životem a čekala na vhodnou chvíli k pomstě a nové šanci k obětování a přivolání svého pána.

Náš barbar mezitím nezahálel a žil svůj život naplno, což vidíme v jednotlivých povídkách. V Barbarské lásce se dozvídáme o milované pirátce, za jejíž smrt se podmračený válečník mstí. Návrat zase zavede Conana zpět do jeho rodné Cimmerie. Jedna z nejzajímavějších povídek, kterou jsem za poslední dobu četl nese název Bůh z hlubin. Děj není složitý - Conan musí zlikvidovat další starodávnou entitu. Ale v průběhu děje se střetává s obrazy svých starých nepřátel i postav, které se jen mihli jeho příběhy a každá taková je hezkým pomrknutím směrem ke znalcům Conanovských příběhů - tvor ze sloní věže, Thak z Darebáků v domě a mnozí další. A aby těch božských střetů nebylo málo, musí se v jednom z příběhů Conan postavit i samotnému Cromovi. Je to zkrátka legenda.

Zbylé dvě kapitoly se celému konceptu trochu vymykají. V té první se místo na Conana autor zaměřuje na děti rudé čarodějky a ukazuje nám příběhy tak trochu z druhé stránky a jejich očima. To je jistě zajímavé a hlavně čtenáři pomůže pochopit celý ústřední příběh. Poslední příběh je tak trochu očekávaný - svazuje všechno ostatní vyprávění do jednoho celku a dává odpověď na zásadní otázku - zemře či nezemře král a barbar Conan? To si ale už přečtěte sami. Každopádně si myslím, že každý bude ze závěru trochu překvapený.

Jason Aaron svůj úkol zvládl dobře. Nebo spíš víc než dobře. Co si budeme nalhávat, dostat na práci tak slavnou postavu, jakou je Conan a navíc začít s jeho sérií poté, co konkurence předvedla vynikající práci po dobu několika let, to zkrátka není snadné. V prvním díle předvedl autor originální pojetí a svěží vítr. V druhém jde ovšem (a ano, je to subjektivní pocit) ještě o kousek dál a hýří nápady. Povídky jsou sice krátké jedno sešitovky, ale obsahují poměrně velké množství textu a tak působí naopak mnohem delším dojmem, kdy se autor snaží vše vysvětlit a uvést čtenáře do podrobností. Opět je to ale dokladem toho, že svět barbara a Hyborie je zkrátka obrovský, plný možností, bez hranic a lze do něj zasadit desítky množství nápadů a motivů. Co mě nakonec mrzí asi nejvíc je to, že Aaron po 12 sešitech a dvou knihách u Conan skončil.

V celém dvojdíle je čtenářům Conan představen ve všech svých nejslavnějších rolích - barbar, válečník, dobyvatel, dobrodruh, rváč, zloděj, námořník i král. Aaron jakoby se snažil vtáhnout čtenáře co nejvíce do knih, a proto střílí všechny své nápady jeden přes druhý, jeden lepší než druhý. A nakonec to vůbec nevadí, protože kdy naposled jste četli povídkové knihy, kde každá jedna povídka je stejně dobrá jako všechny ostatní? Takový standard kvality se vidí málokdy. Atmosféra, postavy, příběhy - vše je takřka perfektní.

O kresbu v druhé knize se postarala trojice Mahmud Asrar, Gerardo Zafino a Garry Brown. Rozložení je ovšem velmi nerovnoměrné. Dominantní je opět Asrar, jehož kresba je povedená, živá, prokreslená. Zafino pokračuje naopak ve svém drsném surovém stylu, což dobře sedí k takřka hororové povídce, odehrávající se v zimní Cimmerii. Garry Brown má pak prostoru nejméně a vytvořil pouze jedno dvoustranu. Jednotlivé výtvarné styly kreseb ještě více odděluje rozdílná barevná paleta.

Už první díl Života a smrti se mi líbil. Ono je to samozřejmě i tím, že pro Conana mám slabost. Na rozdíl od mnohých ho nepovažuji za brak, ale vidím v něm jeden ze základů fantasy žánrů a do jeho světa se vždy rád vracím. Obrovská studnice možností a nápadů stále čeká na své vyčerpání a nabízí prostor pro různé autory. Mohli byste číst desítky knih o Conanovi a stále by bylo možné vymyslet něco nového. A přesně takhle to udělal Jason Aaron, kdy vytvořil něco nového, originálního, ač s úctou a odkazy na původní dílo R. E. Howarda. A díky tomu potěší jak nováčky, tak i zkušené harcovníky.

Svůj velký díl na celé knize má, krom celé redakce Comics Centra, i překladatelka Alexandra Niklíčková, která odvedla jednoduše vynikající práci.

Volal bych Croma, aby nám dal další knihu Conana, ale jednak Crom nikdy neposlouchá, a pak také teď už vím co dokáže. Tak teď už jen prosím Comics Centrum, dodáte nám dalšího barbara Conana?

 

Koupit se slevou u Comics Centra!

 

Barbar Conan: Život a smrt barbara Conan, kniha druhá

Scénář: Jason Aaron

Kresba: Mahmud Asrar, Gerardo Zafino a Garry Brown

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2021

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 160

Formát: pevná vazba s přebalem, 158 x 239 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři