Batman 3: Já jsem zhouba

Comics recenze

Bane. Jeden z nejhorších Batmanových protivníků se vrací do Gothamu a jeho cíl je jediný. Získat zpět co mu bylo ukradeno a pokořit Batmana, zlomit ho za to co provedl. A s netopýrem zničit i vše co je mu drahé. Zemřou snad všichni?

Ve druhém dílu rebirthovské řady, se Batman vydal na Banům ostrov, pokořil ho, zlomil mu páteř, pošramotil pověst a okradl ho. Koho by tohle všechno nenaštvalo, že? Nyní se děj i tenhle hromotluk a netopýrův velký nepřítel vrací do Gothamu s cílem získat si své zpět a pokořit Batmana v jeho vlastním městě.

V odstavci výše je v podstatě popsána celá základní premisa komiksu a děj. Batman něco ukradl a odnesl to do Gothamu a Bane to chce zpět. Vydá se proto do města a popere se s netopýrem. Potud je to zkrátka další klasická superhrdinská rubačka, kterých jsme viděli nespočet. Tak proč číst další? A proč zrovna Batmana od Kinga? Tak za prvé, hlavní linka nezabírá celou knihu, ale máme zde několik kraťasů, které nabízejí podstatně – od začátku vztahu Catwoman a Báťi, který vyvrcholí tisíckrát a jednou probíranou svatbou za pár dalších čísel, až po pomstu smrti otce Swamp thinga.

Ta druhá věc, proč King za mě ano, je práce s postavami. Ano, začátek je trochu tradiční. Bane se chystá pomstít a Batman – Bruce Wayne to ví, a proto všem svým pomocníkům nařídí opustit město, aby je ochránil. Protože on je přece Batman a Batman zvládne všechno sám. Na druhou stranu nám ale King předkládá civilnějšího Batmana. Retrospektivně dostáváme pohled na Brucovu minulost a srovnání s minulostí nepřítele. Zároveň musí Batman řešit svoje city a pocity a myšlenky. Najednou ho tedy nevidíte jen jako prostého milionářského svalovce řešícího problémy Gothamu, ale začínáme se mu dostávát do hlavy a vidíme i jeho rozpolcenost a osobní problémy. Nejvíc to vyniká při rozhovoru s Gotham Girl v jednom z kraťasů, kde netopýr řeší, zda je či není šťastný a zda ho naplňuje, co dělá. Rozhodně příjemná vsuvka.

V komiksu Já jsem zhouba tak vlastně dostáváme na jednu stranu klasickou superhrdinskou mlátičku, ač s pár světlými okamžiky, nijak vynikající ve vodách temného mainstreamu, na druhou ale dobrý Batmanovský komiks ochucený zajímavou a vcelku originální kombinací koření a nápadů. Škoda že King nedokáže ze svého potenciálu vykřesat víc, i když lze konstatovat, že jeho Batman stojí teprve na relativním začátku a čekají nás světlejší zítřky, na které se už teď blízká.

Kresby se primárně ujal David Finch spolu s Mitchem Geradsem a Clayem Mannem. Jasně, jejich výtvarné zpracování není nijak převratné, nic u čeho si budete jen prohlížet panely a užívat si postavy, ale na druhou stranu patří rozhodně k tomu lepšímu, co mainstreamová kresba u DC v současnosti nabízí.

Nelze než doufat, že Tom King v dalších dílech ještě více zabere a udrží, dle mě, stoupající tendenci kvality svého Batmana. Jeho práce s postavami a jejich psychologií je dobrá a rozhodně se mi líbí víc, než třeba Snyderův All-star Batman také vycházející v rámci znovuzrození. I když Já jsem zhouba pokračuje v dobrém trendu a Batman patří k tomu lepšímu, co u nás v rámci Znovuzrození vychází, pořád chybí ta poslední správná přísada, která Kingova Batmana odpálí o stupínek víš a dostane zástupy českých čtenářů. Tak snad hned příště?

 

Koupit přímo u Crew!

 

Batman 3: Já jsem zhouba

Scénář: Tom King

Kresba: David Finch, Mitch Gerads a Clay Mann

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2019

Překlad: Petr Zenkl

Počet stran: 144

Formát: 170x260 mm, paperback + black edice

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři