Batman 4: Válka vtipů a hádanek

Comics recenze

Je silnější vtip nebo hádanka? Nebo snad Temný rytíř ve své černé kápi? A dokáže Batman i tentokrát zastavit řádění šílenců ve svém městě?

Určitě si vzpomínáte, jak v minulém díle musel Batman čelit tvrdé zhoubě ve formě Banea, který se Temnému rytíři mstil za to, co udělal. Pro netopýra to rozhodně nebyla lehká zkouška a utržil nespočet ran na těle i duši. A než se naděje, místo aby dostal aspoň trochu volna, nad Gothamam se opět stahují mračna. Tentokrát je však v hlavní roli Hádankář – Riddler a úhlavní nepřítel s vtipem na rtech – Joker. Kdo by čekal, že tihle dva rozpoutají nesmiřitelnou válku na území města a zatáhnou do ní všechny možné zlosyny? Aneb jedna horší banda magorů než druhá proti sobě.

Ono v podstatě celá zápletka se skutečně vejde do pár posledních vět předchozího odstavce. Dva velcí psychicky ujetí magoři stojí proti sobě podporování ostatními – taková Liga zločinců krát dva. Gotham a jeho obyvatelé se v téhle válce stávají rukojmími a hrozí, že bude vše zničeno, pokud se nepodaří obě strany zastavit. A co je jádrem sporu? No samozřejmě Batman. Oběma stranám leží takříkajíc v žaludku a obě by ho chtěly vidět vyset na kříži. A nakonec je to ostatně zase Batman, kdo musí vše vyřešit, ale tahle zkouška se mu opravdu dostane pod kůži. A aby toho neměl málo, na pozadí se rozvíjí jeho vztah se Selinou. Z toho aby se i netopýr zbláznil.

Tom King to neměl a nemá jednoduché. Batman je v rámci vesmíru DC řekněme top postava a jeho příběh by měl být tahounem vydavatelství. Jenže King přišel po Snyderovi, a i když se snaží seč může, a chce sérii vtisknout svůj osobitý rukopis, jde to trochu od desíti k pěti a úvodní tři díly Já jsem…. moc nepřesvědčily. Nebo aspoň mě ne. Válka vtipů a hádanek mi to ale vynahradila a dala naději do budoucna. Jasně, nejedná se o nic převratného a nadčasového a je zachována ta tradiční rovnice (velký problém = nikdo nemá řešení = Batman se propadá na dno = šťastný konec poražením zločinců), ale příběh má spád, hezky odsýpá, dobře se čte a má slušný poměr akce a dialogů, což třeba u minulého hodně akčního dílu pokulhávalo. Ať si totiž říká, kdo chce, co chce, tak Batman je o postavách a prácí s nimi, o což se King tentokrát snaží a dává nám nahlédnout nejen do samotného titulního hrdiny, ale i Jokera, Riddlera a trochu nečekaně tragického Kite Mana. S tím jde ruku v ruce rozvětvenost celého příběhu, který se nedrží jen jedné přímé linie, ale má řadu odboček do přítomnosti i minulosti a vytváří tak komplexnější obraz dění. A navíc je pomyslně vyprávěn Brucem Selině, aby pochopila jeho vnitřní boj a rozpoložení. Což je na jednu stranu zajímavá změna oproti klasické superhrdinské mlátičce, ale zase to vás to nutí u čtení opravdu udržovat pozornost, protože se snadno ztratíte v čase. Každopádně pokud tohle King udrží, není na co si stěžovat a máme tady v rámci Znovuzrození silně zářící pochodeň mainstreamové nadprůměrnosti.

Co lze na komiksu rozhodně vyzdvihnout je tentokrát i kresba, o jejíž větší část se postaral Mikel Janín. Jeho grafické ztvárnění je nejen oku líbivé, ale hlavně jeho velké dvoustránkové kresby jsou vážně skvělé, a kdyby mi to nebylo líto, vyříznu je a někam pověsím. Stejně tak ale Janín zvládá i klasickou akci či emoce při rozhovorech. O nic ale nezaostává ani Clay Mann, který dostal na svědomí Kite Manův příběh, ani český výtvarník Jiří Grus, který udělal českou verzi alternativní obálky, která nechává originální daleko za sebou.

Znovuzrození hrdinů DC odstartovalo jako velký a oslavovaný projekt, ale řekněme si upřímně, rozjezd většiny řad byl spíš slabší a většinou ani v dalších pokračováních moc nechválíme a jdeme od průměru k podprůměru a zpět. Válka vtipů a hádanek je však povedenou a vyčnívající výjimkou. Ano, asi se nestane zásadním Batmanovským příběhem jako Dlouhý Halloween, Soví tribunál nebo třeba Návrat Temného rytíře, ale pokud od něj budete čekat zkrátka mainstreamovou zábavu na jeden dva večery, bude fungovat skvěle – příběh přináší spád, líbivou kresbu, dobrou zápletku a zajímavé vyústění. Zkrátka na něco takového jsem od Kinga čekal. A závěrem? Tohohle Batmana stojí za to minimálně vyzkoušet, určitě nebudete zklamaní.

 

Koupit přímo u Crew!

 

Batman 4: Válka vtipů a hádanek

Scénář: Tom King

Kresba: Mikel Janín, Clay Mann

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2019

Překlad: Petr Zenkl

Počet stran: 200

Formát: brož (+ alternativní česká obálka a black edice), 170 x 260 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři