Batman 6: Nevěsta nebo lupič?

Comics recenze

Velký den Batmana a Catwoman se blíží. Než si ale tihle dva řeknou své „ano“, je třeba se vypořádat se s jedním starým slibem, jednou svět ovládající Poison Ivy a samozřejmě i sehnat svatební šaty. Kingovi přípravy na svatbu pokračují.

Stejně jako tomu bylo v případě řady Batman Detective Comics, tak i u „klasické“ řady Batmana šestým dílem končí Znovuzrození a jeho typická úprava a cena. Nejde o žádný neúspěch, ba naopak, ale Crew jde zkrátka ve stopách originálních vydání. Až si tedy půjdete ke svému knihkupci pro nový výtisk, nebuďte zmateni odlišnou titulní stranou nebo hřbetem – opravdu se jedná o pokračování příběhu Toma Kinga, v přímé návaznosti na díl Operace zásnuby.

Batman a Catwoman se připravují na svatbu. Jenže od chvíle, kdy se tahle dvojice zasnoubila, kupí se problémy a ozývají se staré závazky. V šesté knize se pokračuje v nastoleném pořádku a místo jednoho celistvého příběhu dostáváme čtveřici různě dlouhých a i velmi různě tematicky zaměřených povídek.  Úvod knihy si na starost bere krátký detektivní příběh, a ač rozsahem jen jeden sešit, jedná se o příjemné překvapení se zajímavým zvratem a dějovou linkou. Ve druhém příběhu se objeví Wonder Woman a černý mstitel se musí společně s ní vypravit do jiné dimenze, kde zuří nekonečná válka a společně tak dostát letitému závazku. Vyprávění sleduje dvě linky – jednu zaměřenou na hrdiny v jejich věčném boji s hordami zla, druhou s Cat a Gentle Manem v našem světě – každé příběh ovšem běží svým časem, takže zatímco u nás uběhne pár hodin, pro Batmana a Dianu to znamená pár dlouhých let.

Třetí a nejdelší příběh knihy navazuje na Válku vtipů a hádanek. Vražedný konflikt mezi Riddlerem a Jokerem si vyžádal mnoho obětí a jednou z nich je, po psychické stránce, Poison Ivy. Ta se snaží vypořádat s vlastní minulostí a činy a udělat ze světa lepší místo prosté násilí, kde se všichni jen milují. Postavit se tomuhle šílenství musí Batman s Catwoman sám, protože všichni ostatní, včetně Ligy spravedlnosti, jsou omámeni a manipulováni. Příběh je povedeně navázaný na předchozí vyprávění a hezky funguje, ovšem není to nic, co bychom nedostali dřív v mnoha variantách. Závěr knihy potěší všechny pravidelné čtenáře a milovníky Batmana. Krátký příběh je v zásadě o krádeži šatů na svatbu, ale autor ho prolíná s odkazy do minulosti a čím víc příběhů ústřední dvojice znáte, tím víc si ho užijete.

Nevěsta nebo lupič? není špatnou knihou. Neobsahuje ani špatné příběhy. Problém zkrátka je, že Tom King má neustálou tendenci někam odbočovat a celý příběh natahovat. Šestá kniha je plná dobrého superhrdinského mainstreamu, jenže to byla i kniha minulá a já tak mám neustále pocit, že King místo aby chytil svou šanci za pačesy a rozjel něco většího, pouze přešlapuje na místě. A svatba Batmana a Catwoman by sice byla dobré téma pro telenovelu, ale hlavní příběh v nejsilnější značce vydavatelství DC moc neudrží. Ale nechápejte mě špatně – těžko říct, že King je explicitně špatný autor, to ani náhodou. On svou vizi má. Má svůj styl a v zásadě mu to funguje. Jenže mnohem lepší by bylo, kdyby si psal nějaké sbírky povídek a ne hlavní Batmanovskou řadu. Ostatně my už dnes víme, že Tom King je nahrazen James Tynionem IV. a uvidíme, kam autor Zrození Batman Detectiv Comics celou řadu navede ve svém runu.   

Kresba knihy, kterou si na starost vzali Mikel Janín, Joëlle Jonesová, Travis Moore a Hugo Petrus je takový typická barevně akční mainstream. Z celé čtveřice se mi nejvíc líbí ta Joëlle Jonesové, použitá ve story Superpřátelé s Wonder Woman. Její styl by se v některých chvílích neztratil ani v nějakém lehčím noiru, ale přitom je dobře zkombinován i s akčními scénami. Zajímavě podán je i poslední příběh, kdy se v historických exkurzech střídá různé výtvarné ztvárnění ústřední dvojice.

I když některé části článku znějí vůči Tomu Kingovi a jeho knize negativně, tak pravdou naopak je, že jsem si šesté pokračování tohoto runu docela užil. Jen jsem musel přijmout zjevný fakt, že místo práce s uceleným a propracovaným silným příběhem, tohle bude založené spíš na povídkách a doplňovačkách dění kolem Batmana. Ostatně kdybych dostal do ruky tuto knihu a neměl přečtené díly předtím, nijak zvlášť bych se neztrácel a netápal, tak samostatně to celé funguje. Někomu to vyhovuje, někomu ne. Já nakonec musím říct, že jsem si nového Batmana poměrně užil a jsem docela zvědavý na další knihu, a na to, jak celé to svatební šílenství dopadne.

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Batman 6: Nevěsta nebo lupič?

Autor: Tom King

Kresba: Janín, Joëlle Jonesová, Travis Moore a Hugo Petrus

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2020 

Překlad: Štěpán Kopřiva

Počet stran: 168

Formát: 170x260 mm, měkká vazba

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři