Batman: Bílý rytíř

Comics recenze

Při představě města Gotham vám automaticky vytane na mysl Batman. Při Batmanovi vám zase naskočí Joker. Symbiotický trojúhelník, který připomíná perpettum mobile. Jak by ale vypadal svět, kdybychom odstranili jednoho ze základních činitelů? To nám ukazuje Sean Murphy. Proti Temnému rytíři totiž vystoupí Bílý.

První stránky: Joker - pardon - Jack Napier přijíždí batmobilem do Arkhamu, kde je v poutech vězněný Batman... Není to nějak obráceně? Nastává skok v čase jeden rok zpátky a vše je při starém: Batman honí chechtajícího se pošuka ulicemi Gothamu. A právě tato honička zapříčinila absolutní příčetnost pana J. A zničila netopejrův ledový klid. Protože co můžete dělat proti charismatickému géniovi, který vás viní z úpadku Gothamu?

Další z Black label DC edice, opět Báťa (a rozhodně ne poslední...) a v podání autora, který se na výsluní zatím moc neohřál. Je známý jako kreslíř (s Grantem Morissonem dělal např. Joe the Barbarian), z jeho autorských věcí vzpomenu alespoň vtipný Punk rock Jesus (o naklonovaném Ježíši, který vyrůstá v punkové komunitě). Bílý rytíř je jeho první velký autorský počin, ve kterém dostal na hraní všechny dobráky i záporáky, které Gotham a kobky Arkhamova ústavu nabízí. V podstatě si položil jednoduchou otázku kterou jsem nastínil v perexu: Co dělá Gotham tak špatným? Je to Joker nebo Batman bez svého úhlavního nepřítele?

Odpověď začneme odkrývat v momentě, kdy Joker spolyká prážky způsobující příčetnost (fakt!), smyje make-up a začne se česat. Batman oproti tomu začne šílet a zapomíná se holit. Je tak zřejmé, který ze dvou Gothamských kumpánů je ten přesvědčivější. Zvláště když si Jack Napier (AKA Joker) vezme na pomoc právní systém a politiku. Z toho bych šílel taky! Batman ale není jediný, kdo zuří z Jokerova duševního klidu. Jedna Harley je šťastná, druhá je naštvaná. Počkat, dvě Harley Quinn? Jasně! Ale nebojte, vše je v knize vysvětleno.

Sean Murphy ale neukazuje pouze na rivalitu mezi oblíbeným Napierem a zatracovaným Batmanem. Musím uznat, že tuhle dějovou linku zvládl na výbornou, v polovině knihy už působí Báťa jako pravý pošuk, nad jehož eskapádami začínají kroutit hlavou i jeho sidekickové. Druhou rovinou je snaha jedné z Harley dostat Jokera zpátky za mozková kormidla k uzoufání nudného Napiera. Jak její snaha dopadne? Doufám že jste nečekali, že vám to vyzradím :)

Bílý rytíř je parádní komiks. Ano, místy je to příliš přitažené za vlasy. Ano, i zde najdeme celé zástupy známých postav daných sem čistě proto, aby nerdi mohly hýkat nadšením, že tam někde zahlédly Poison Ivy (já rád viděl Renee Montoyovou, tak nemám co krafat), což nemám příliš v lásce. Ale většinu z nich Murphy opravdu využil k budování děje, který nás zavede i hluboko do minulosti. To je největší devízou Bílého rytíře: komplexnost příběhu, který poodkrýváme s každou stránkou. Čeká na vás spousta zásadních momentů, odpovědí na otázky, jež se každému Batmanofilovi honí hlavou, i výstava těch nejznámějších batmobilů (a já opět hýkám nadšením nad autem Tima Burtona!) Ten konec je sice možná až trochu moc slaďoučký, kdy ze zapřísáhlých rivalů jsou sluníčkové "nejnejky", ale netopejr to vem. Přimhouřím oko a zapomenu na to. 

Kresebně je Sean Murphy jasně definovaný: Ty postavy tam nafrkám, hlavně ať si můžu nakreslit auto. A vskutku - zatímco veškeré technologie jsou vyvedeny do nejmenšího detailu, u lidí si vstačí s několika črty, přičemž důraz klade na zobrazení emocí. Není to žádná divočina, Murphy to mé pevně v rukou a díky tomu nejsme svědky žádných rušivých eskapád nebo divokých výstřelků, kdy bychom museli hádat zobrazenou abstrakci. Celek působí solidním dojmem, díky němuž Bílého rytíře přečtete v podstatě bez přerušení. Gotham je krásně ponurý a batmobilů uvidíte dostatek.

Batman: Bílý rytíř je zdařilým komiksem. Uzavřený příběh, spousta překvapení a odhalení, krásně nakreslené a solidně vystavěné dílo. Není sice bez poskvrny, ale nad tím se dají přivřít oči. A ten superteam end prostě dostaňte z hlavy. Příběhy Bílého rytíře totiž touto knihou nekončí.

KOUPIT BÍLÉHO RYTÍŘE PŘÍMO U CRWE

Batman: Bílý rytíř

Sean Murphy

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 9/2020

Překlad: Štěpán Kopřiva

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 236

Provedení: Hardback s přebalem

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři