Batman: Černé zrcadlo

Comics recenze

Gothamem otřásají brutální vraždy, ve kterých figurují ikonické nástroje ještě slavnějších nepřátel Temného rytíře. Batman musí využít veškeré své schopnosti a možnosti, aby odhalil hrozbu, která už roky roste ve stínech.

Návrat Temného rytíře Franka Millera, Batman legendárního Mikea Mignoly a nyní Černé zrcadlo Scotta Snydera. To jsou první tři knihy řady vydavatelství Crew nesoucí označení Legendy DC. V tomto projektu se vydavatelství rozhodlo vsadit na jistotu v podobě těch nejlepších a nejzásadnějších komiksů světa DC (a i Marvelu v obdobné řadě, jen nazvané Legendy Marvelu, ehm…) v kvalitním provedení a povedené úpravě, které u nás buď ještě nevyšly nebo vyšly jen v rámci různých formách na pultech novinových stánků.

Proč zrovna Černé zrcadlo jako další kniha v sérii? Inu co si budeme nalhávat, Scott Snyder patří mezi velikány současnosti a je jedním ze zásadních autorů příběhů Temného rytíře. Právě Černé zrcadlo je pak první příběh Batmana z pera tohoto scénáristy z roku 2010. Dřív než byl vytvořen Soví tribunál, před érou New52, před Metalem, před tím vším tu byl mnohem komornější, temnější a drsnější Snyder, na kterého pak navazuje takřka celá éra New52 a hlavně Detective Comics. Takže zařazení knihy do Legend je vcelku logické, že?

Gotham se otřásá po sérii brutálních vražd, ve kterých figuruje neznámý pachatel či pachatelé, ale hlavně jsou při nich použité až ikonické nástroje známých padouchů. Batman má o práci postaráno a musí využít všech svých schopností, dovedností i techniky, aby odhalil temné tajemství a hrozbu ležící za děním v jeho městě. A aby toho nebylo málo, tak Batmanem zde není Bruce Wayne, ale masku na čas přebírá Dick Grayson. O slovo se v průběhu příběhu přihlásí i další silné postavy - komisař Gordon, Barbara Gordon či Robin. Každý dostává svůj prostor napříč deseti propojenými sešity, ve kterých se prolíná několik příběhů směřujících do zajímavého finále.

Na rozdíl od svých posledních knih (ano, koukám na třeba na Metal) se Scott Snyder nesnažil v Černém zrcadlo vytvořit žádný přehnaně megalomanský event a šíleně komplikovaný děj, ve kterém by se střídala hromada hrdinů ze všech koutů světa DC. Ba naopak v Černém zrcadlu autor vytváří thrillerový detektivní příběh se stísněnou atmosférou, ve kterém je z každého panelu a stránky cítit zatuchlý puch zločinci protkaného Gothamu, do kterého byste na dovolenou asi jen tak jet nechtěli.

Samozřejmě je to stále Batman, takže čekáte, že nejlepší detektiv světa svou úlohu splní a vypořádá se se záhadami i nepřáteli, přesto ovšem kniha nabízí místa, která působí nejen zajímavě a originálně, ale zároveň čtenáře i dostatečně znepokojují a hrají mu na napnuté nervy. Zkrátka je dobře, že v těchto začátcích ještě Snyder potlačoval své ego a držel se při zemi ve své megalománii. Díky tomu Černé zrcadlo drží vysoký standard od začátku do konce, dávkuje svá temná tajemství a atmosféru a nenechá čtenáře ani na chvíli vydechnout. A přesně takového Batmana si chcete v legendách přečíst - dospělého, temného, promyšleného a skvěle atmosférického.

Kresba komiksu je pak pomyslnou třešničkou na dortu. Jock a Francesco Francavilla předvádějí temně laděnou, neutěšenou, drsnou a místy skoro až noirovou grafickou show, která zkrátka k celému vyprávění naprosto sedí. Je to syrové, neutěšené, neučesané, ale je to zároveň velmi dobré. Vizuální stránka zkrátka podtrhuje drsný thrillerový příběh a rozhodně se nejedná o nějaký tradiční barevný superhrdinský mainstream. A zvlášť scéna, kde se Batman usmívá mě asi bude chvíli „strašit“ ve snech. Zajímavé je též nepravidelné řazení panelů, které podtrhuje třeba akční scény.

Legendám DC se v Crew rozhodli dát jednotný formát, přebal, pevnou vazbu a bonusy třeba v podobě obálek či skicáře. A komiksu to sluší, dodává to punc výjimečnosti. Překlad Jana Kukrála je pak zcela bezproblémový.

Černé zrcadlo je opravdu temný, detektivní batmanovský komiks, který se Scottu Snyderovi víc než povedl. Poslední dobou mám s tímto scénáristou trochu problém stran jeho megalomanství a přehánění, které ně vždy ukočíruje, ale v této knize předvádí to nejlepší ze sebe. Přináší Batmana dospělého a takového, který právem patří do řady Legendy. Černé zrcadlo drží standard řady na vysoké úrovni a jeho autoři zde předvádějí to nejlepší, co mohou nabídnout. Tenhle výběr se Crew rozhodně povedl.

Závěrem? Černé zrcadlo je jeden z nejlepších příběhů Temného rytíře za poslední dobu, které u nás vyšly.

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Batman: Černé zrcadlo (Legendy DC)

 Scénář: Scott Snyder

Kresba: Jock, Francesco Francavilla

Vydavatelství: Crew

Série: Legendy DC

Rok vydání: 2021

Překlad: Jan Kukrál

Formát: 168 x 258 mm, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři