Batman: Dvojník

Comics recenze

Každý příběh má své začátky. I samotný Temný rytíř nějak začínal a první roky v roli strážce a ochránce pořádku nebyly jednoduché. Špína, temná strana Gothamu, nezkušený mladý netopýří bojovník a proti němu samozvaný dvojník. Na drama je zaděláno dokonale.

V edici Black label u DC comics vycházejí dospělejší, temnější a drsnější verze hrdinského světa. Nešetří se v nich násilí, krví, temnotou ani silnějšími tématy. Zkrátka je to verze pro dospělejší publikum. Nakladatelství Crew se naštěstí nebojí a na náš trh přináší postupně i tuto komiksovou edici a za mě je to jedině dobře, protože třeba Batman: Bílý rytíř nebo Tři Jokeři patří k tomu nejlepšímu, co jsem si za poslední dobu mohl přečíst.

Do zmíněné řady patří i novinka z archivů temného rytíře s názvem Batman: Dvojník. Ta přímo navazuje na nedávnou premiéru nového filmu Matta Reevse – respektive ona jí časově předchází, protože jsme na úplném začátku netopýří kariéry, ale jinak si bere množství společných prvků právě s filmovým zpracováním.

Gotham, prvních pár měsíců křižácké pouti netopýřího rytíře, který se snaží potírat zločin a pomáhat do temnoty propadlému městu. Batman, potažmo Bruce Wayne, je mladý, nezkušený, skoro až zakřiknutý kluk bojující s množstvím vlastních démonů, bojující sám se sebou, samotou, nedostatkem mužských vzorů, a který chodí na terapie. Zkrátka rozhodně je pravým opakem toho Batmana, jak si ho většina čtenářů představí – žádný namakaný svalovec, žádná high tech technika a kosení zločinců po desítkách. Ostatně ani tady žádné superpadouchy primárně nečekejte, v příběhu se sice občas mihnou, ale hrají jen doplňkovou vedlejší roli.

Tím hlavním antagonistou příběhu je Batman sám. Respektive jeho dvojník, který se snaží maskovaného hrdinu očernit a udělá proto cokoliv, včetně vraždění. I když tedy budiž mu přičteno k dobru, že vraždí hlavně propuštěné zločince. I tak to ale nemůže opravdový Batman nechat jen tak a musí svého nepřítele vypátrat a postavit se mu.

Batman: Dvojník není rozhodně klasickým akčním superhrdinským mainstreamem. Naopak. Jedná se o depresí plnou, temnou a noirovou detektivku, za kterou by se v mnohém nemusel stydět ani mistr řemesla Ed Brubaker. Mnohem blíže má tato verze k uznávaným klasikám žánru, než k modernímu pojetí. Čtenář sleduje Batmana, který není tím dokonalým likvidátorem násilí a zločinu, ale životem dosti narušeného mladého muže, který přijímá při své cestě skoro víc ran, než sám rozdá a je neustále pokrytý šrámy, modřinami a zalepený svou vlastní krví. Který stojí (zatím) v podstatě sám, a který se teprve hledá v temných zákoutích Gothamu.

Dost prostoru zde dostává i postava Bruce Wayna. Respektive obě alter ega se zde silně prolínají, ať už ve vztahu k terapeutce nebo k mladé policistce. U jedné hledá Batman řešení a Bruce láska, u druhé zase oba ospravedlňují své konání – vždyť přece Batman pomáhá městu, co by na tom mohlo být špatného? A co třeba využít své finance, místo převlékání se do černé pláštěnky s ušima? Co ty na to Bruci?

I když má kniha opravdu dobrý příběh a už jen na něm by mohla stavět své kvality, tak to co propůjčuje celému příběhu jedinečnost, tj. syrová, drsná, noirová kresba Andrea Sorentiniho. Jeho nepravidelné jedinečné a originální panelování dodává příběhu jedinečnou atmosféru a dopadá na čtenáře a hraje si s představivostí. Sorentinův Gotham je děsivě temný, pochmurný, prolezlý zločinem a korupcí, žádné hezké místo k životu. Jeho Batman je pak neustále vybaven zachmuřenou emocionálně ublíženou tváří, stejně jako Bruce Wayne.

Na dokonalé ztvárnění grafické stránky má podstatný vliv i třetí jméno, které najdete na obálce knihy – Jordie Bellaierová. Ta se postarala o barevnou paletu s důrazem na černou, červenou a celkově tmavší nebo vybledlé odstíny. Neutěšená atmosféra příběhu a těžkostí a zmaru všude okolo je dokonána a čtenář může ze stránek doslova cítit zatuchlý vzduch vznášející se nad deštěm skrápěnými ulice města nebo zasychající krev na tělech nejen padouchů, ale hlavně hlavního hrdiny.

Jako bonusový materiál v knize navíc najdete obaly jednotlivých sešitů.

Batman: Dvojník je náhled na temného rytíře z úplně jiné perspektivy, než jsme běžně zvyklí. Nedospělý, stále se hledající a nejistý ochránce pořádku, který rozhodně není žádným nadupaným hrdinou. Pohled do hlavy milionáře, který neprožíval růžové dětství a nyní v masce a kápi hledá svou cestou za změnou a pomocí městu, jeho obyvatelům i sobě a přitom musí porazit odraz sebe sama. Doslova. 

Drsná, hutná, atmosférická, noirová a řádně temná kriminálka s Batmanem, to je Dvojník. Co chtít víc?

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Batman: Dvojník

Scénář: Mattson Tomlin

Kresba: Andrea Sorrentino

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2022

Překlad: Ľudovít Plata

Počet stran: 172

Formát: pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři