Když sem se poprvé setkal s Batmanam, tak to bylo ve filmech od Tima Burtona ve věku, kdy pro mě tyto snímky měly být nepřístupné. I to je nejspíš důvodem toho, že pro mě je Jack Nicholson nejlepším filmovým Jokerem (druhý důvod je, že je víc comicsový, ale to by nám tu zase vznikl flame war) a také důvodem toho, že jedním z nejděsivějších Batmanových záporáků je pro mě Penguin. A právě ten je hlavním záporákem i této knihy a je nebezpečnější než kdy dřív.
První polovina knihy se věnuje právě jmenovateli této knihy, tedy Penguinovi. I když to je trochu nepřesné věnuje se Oswaldu Cobblepotovi a jeho organizaci. Večírku, na kterém má být zavražděn Bruce Wayne. Oswaldově organizaci, která funguje jako stará dobrá sicilská mafie a kterou ohrožuje Poison Ivy. A v neposlední řadě také Oswaldově pravé ruce, kterou je muž jménem Ogilvy, který se vypracoval ze dna zločineckého žebříčku až těsně pod pomyslný vrchol a to je vždy nebezpečná pozice.
Druhá polovina už pracuje z faktem, že do města se vrátil nejhorší zločinec Gothamu a magor na entou Joker. Jako by tento fakt sám o sobě nebyl dost špatný, tak se objevilo mnoho různých skupin lidí, které k tomuto zločinci mají velmi kladný vztah a zatímco někteří jen skandují jeho jméno a malují si obličeje na šaškárny, jiní propadají šílenství a vraždícímu běsnění.
Scénář dostal po Tony S. Danielovi na starost John Layman. Důvodem bylo, že Daniel nepřinesl nic víc než dvě průměrné knihy s jedním nadprůměrným momentem na konci prvního sešitu. Ze začátku to bohužel vypadá, že Layman se bude držet stejné vlny jako Daniel a to je styl, který hojně využíval i Loeb. V jednoduchosti na co nejméně prostoru nacpat co nejvíc Batmanových záporáků. Úvod s Tučňákem, který mohl mít náběh na pěknou detektivku/gangsterku s mafií ze starý školy se tak trochu utápí v Poison Ivy, Clayfaceovi a bandě ninjů s ohnivými meči. Naštěstí se zde objevuje postava Ogilvyho, který svým brutálně jasným a přímočarým jednáním tvoří kontrast k tajnůstkářským tahům Penguina.
Ve druhé polovině knihy se však zdá, jakoby s příchodem Jokera Laymana vyměnili za jiného autora. Nejen, že banda Jokerovských vrahů je zábavná, ale také příjemně evokuje slasher filmy z 80. a 90. let. Zároveň se zde kniha připojuje i k většímu příběhu, kterým je budování půdy pro nadcházející event Smrt rodiny, který se prolínal všemi Bat comicsy. Po slabší první půlce nás tak čeká naprosto parádní závěr, který nechává průměrný začátek v zapomnění a dopadá na čtenáře plnou silou.
Díky druhé polovině je Imperátor Penguin nadprůměrným Batmanam z New 52 a ač nedosahuje kvalit Scotta Snydera, tak John Layman posunul sérii Detective Comics o něco výš a pokud si chcete vychutnat Smrt rodiny pokud možno co nejlépe, tak je tato kniha nutnost.
KOUPIT V COMICS POINTU!
Batman: Detective Comics 3 - Imperátor Penguin
Batman: Detective Comics 3 - Emperor Penguin
John Layman, Jason Fabok, Andy Clarke
Nakladatel: BB art
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Jason Fabok, Jeromy Cox
Rok vydání: 2014
Počet stran: 192
Rozměr: 170 x 255
Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair