Batman/Soudce Dredd

Comics recenze

Když se Temný rytíř setká se soudcem z Mega-city one, kdo z nich bude zákonem?

Otázka hodná klasiků z anotace nejnovější knihy řady Legendy DC nám představuje jeden z nejnadupanějších crossoverů devadesátých let! Připravte se na rozsudek!

Na počátku bylo světlo - a transdimenzionální opasek. Takto se dá ve zkratce popsat způsob, kterým John Wagner a Alan Grant spojili dohromady dva drsné strážce zákona. Zbytek si jistě domyslíte sami - díky opasku se v Gothamu ocitl nešílenější z Dreddových protivníků - a začal řádit ve velkém!

Kniha Batman/Soudce Dredd obsahuje všechny příběhy, ve kterých tito dva hrdinové vystupují pospolu. Vše začalo roku 1991 povídkou Rozsudek nad Gothamem, poté následovala Vendeta v Gothamu, Poslední hádanka a kruh uzavírá Zemřít smíchy z roku 1998. Pro českého čtenáře jsou zásadní pouze dvě z nich. Rozsudek nad Gothamem a Zemřít smíchy totiž s sebou přináší mnohem víc, než jen nadupaný příběh...

Nyní se ale vraťme o pár desítek let zpátky, konkrétně do roku 1988. John Wagner a Alan Grant pracovali - jako každý pořádný britský komiksový umělec - v časopise 2000AD. Osud tomu chtěl, že se oba pánové díky své píli a odhodlání dostali pod křídla amerického nakladatelství DC, kde dostali na hraní Detective comics právě s Batmanem. Ten jim byl blízký díky své podstatě muže, který dosáhl takřka dokonalosti díky své nezlomné vůli. A právě to je přimělo poměřit Netopejrovo síly s jiným, stejně zabejčeným chlápkem. Ano, řeč je o Dreddovi z Mega-City One. Hlavounům v DC se nápad líbil, takže oba pánové dostali zelenou a k ruce jednoho z nejlepších kreslířů své doby: Simona Bisleyho. Muže, jehož inspirace Frankem Frazettou či Dalím čiší ze všeho, co dělá. Renomé si vybudoval na Sláineovi a Dreddovi a jeho hyperrealistická kresba s notnou dávkou nadsázky se dostane pod kůži opravdu každému. Je to láska na první pohled!

Jejich první crossover - Rozsudek nad Gothamem - je plný drsných hlášek, zamračených pohledů a stříkající krve. Je to sakra vtipné, fantasticky namalované a čtivé i více jak třicet let po prvním vydání. Velký úspěch znamenal jediné - spolupráce Dredda a Batmana musí pokračovat! Nicméně pánové Grant i Wagner si vymínili, že pokračovat ano, ale pouze se Simonem Bisleym na kreslířské sesli. Bisley měl bohužel dlouho a dlouho práce až nad hlavu, takže v mezičase vzniklé povídky jsou veskrze průměrné kvality. 

Životní cesty pánů Wagnera a Granta se také rozdělily, ovšem s jednou výjimkou: Dvousešitovým kraťasem Zemřít smíchy. Simon Bisley sice nebyl k mání, zastoupil ho ale gigant jménem Glen Farby. Českému čtenáři velmi dobře známý skrze tvorbu coverů pro sérii Preacher. A Farby posunul výtvarnou laťku komiksu snad ještě výše, než kdysi právě Bisley. A je to starý dobrý mix humoru a krve, který všechny fascinoval již v roce 1991. 

Jak jsem již předestřel, na českého čtenáře má tato kniha mnohem silnější vliv. Při její četbě totiž budete muset zamáčknout nostalgickou slzu dojetí nad polozapomenutými začátky komiksového pravěku v české kotlině. Příběhy Rozsudek nad Gothamem a Zemřít smíchy (1 a 2) totiž vyšli již v roce 1998 (!) v původní Modré CRWI. Mnoho z nás na tom vyrůstalo, mnohokrát jsme otáčeli stránky, hledajíce každý skrytý odkaz, který dokázali autoři či kreslíři propašovat na stránky. Pro mě to bylo první seznámení s drsnou komiksovou školou britských ostrovů, notně opepřenou nevybíravým překladem Pavla Dorta. Je to jeden z těch okamžiků, který vám otevře oči. A pro mě to bylo znamení, že evropský komiks dokáže s přehledem konkurovat těm americkým - a v lecčems je i předčí! A nyní zde máme oba borce znova. Ve vydání, jaké si skutečně zaslouží. Škoda jen, že ubylo těch sprostých slov. Pro české komiksové fosilly je to ale ten nejhezčí vánoční dárek!

KOUPIT KOMIKS BATMAN/SOUDCE DREDD PŘÍMO U CRWE

Batman/Soudce Dredd

John Wagner, Alan Grant a kol. 

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 10/2023

Překlad: Ludovít Plata

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 256

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři