Batman: Svět

Comics recenze

Povídková antologie v níž se Temný rytíř rozletí po světě. A to včetně naší krásné domoviny. Co jiného také čekat od knihy Batman: Svět?

V letošním roce dostal nejlepší detektiv světa, temný rytíř, Bruce Wayne, netopýří muž, maskovaný mstitel nebo prostě také Batman ke svému tradičnímu výročí docela zajímavý dárek. Nebo spíš ten dárek dostali jeho milovníci a čtenáři. Právě v září totiž vyšla sbírka povídek nesoucí jednoduchý název Batman: Svět, ve které je oblíbený komiksový hrdina vyslán ve 14 příbězích, 14 různými tvůrci do 14 zemí naší planety. USA, Francie, Německo, Japonsko, Čína, Rusko, Itálie, Španělsko, Brazílie, Polsko, Korea, Turecko, Mexiko a samozřejmě i naše malá republika, respektive Československo, protože příběh se odehrává v roce 1984 za vlády tvrdé ruky komunismus.

Batman: Svět je typickou povídkovou antologií se všemi jejich tradičními klady i zápory.

Obecně mám sbírky povídek rád. Vždy mě baví sledovat různé přístupy několika autorů ke stejnému tématu a styl, jaký zvolí. Tady kromě různých scénářů můžeme pozorovat i rozdílné kresby. Hned na začátek je třeba konstatovat, že největším záporem celé kniha je malý rozsah jednotlivých povídek. Každý tvůrce na svůj příběh dostal necelé dvě desítky stran a ani ten nejtalentovanější scénárista by nevytvořil extrémně komplexní a hluboký příběh. Povídky jsou tak na jednu stranu zajímavé, ale většinou skončí rychleji, než by měly a často to zamrzí, když nemohl být potenciál a nápad využitý víc. Zároveň je třeba konstatovat i odlišnou kvalitu jednotlivých příspěvků. Což je ale na druhou stranu strašně subjektivní. Někomu bude imponovat příběh z Ruska, někomu ze Španělska a někdo nedá dopustit na totalitní výlet do Prahy či romantické rande v Paříži. Za sebe musím jen říct, že každá část má své vlastní kouzlo.

Co asi našince bude zajímat nejvíc, to je logicky výlet do Prahy. Inu scénárista Štěpán Kopřiva a výtvarník Michal Suchánek měli v podstatě dvě možnosti - zasadit Batmana do současnosti, kde bude honit v ptačím hnízdě jednoho zlotřilého pana politika nebo do minulosti, kde bude prohánět rudé soudruhy. Naštěstí byla zvolena možnost druhá. Někomu se možná už stále omílané téma zajídá, ale zde je podle mě zvoleno dobře. Zlý komunisté využívající padoucha z Gothamu a Batman, o kterém místní puberťáci vtipkují a srovnávají ho s Bobíkem - funguje to dobře. Každopádně opět škoda, že příběh nemohl být delší a nemohlo být z Prahy využito více, protože Temný rytíř na římsách našich památek v šeru a povedené kresbě Michala Suchánka, na to se prostě kouká parádně.

Batman svět je prostě to, co od podobné knihy každý očekává - pocta jedné z nejoblíbenějších postav DC univerza. Kniha dává každé zemi a jejím zástupcům možnost realizace a přizpůsobení si této postavy svému stylu, své zemi a i svým tradicím a výrazným místům či legendám. Od toho asi nejklasičtějšího vykreslení originu postavy v povídce z USA až po zcela netradiční pojetí vyprávění z Ruska, každá část je jiná, svá, originální. Samozřejmě ne každému sedne všechno, ale zase si každý něco najde. 

Co se mě osobně líbí? Asi nejvíc je to možná paradoxně relativně komorní rozsah a vyznění povídek. Jsou to takové klasické povídky s Batmanem, které úplně nevybočují, ale zároveň se nejedná o nic nesmyslně přepáleného s milionem postav, jak tomu poslední dobou u netopýra bývá (ano, koukám na vás Snydere a Johnsi). Zároveň se mi strašně líbí diametrálně odlišná kresba každé části. Každá z kreseb umně doplňuje scénář a podtrhuje atmosféru a vyznění textu a děje. A tady navíc „náš“ příspěvek patří bez debat k tomu nejlepšímu. Navíc česká verze knihy vyšla s obálkou přímo od Michala Suchánka a díky ní si Batman: Svět zabere čestné místo v mojí knihovně.

Líbí se mi, že jednotlivý tvůrci se nebáli načít i poměrně velké nápady a základy, na kterých by se do budoucna dala stavět celá série, jako třeba orlí tribunál v Turecku.

Batman: Svět je taková barevná a textová galerie, kde obrazy nejsou na stěnách, ale seřazeny v jedné knize. Výkladní skříň světové tvorby, která dostala možnost pohrát si s Batmanem a poslat ho do světa, respektive do svých vlastních destinací. Kniha je plná nápadů, zajímavých ač krátkých příběhů a hlavně úžasného výtvarného zpracování, kde si každý něco najde. Jedná se o povedený narozeninový dárek, který rozhodně udělá radost každému milovníkovi Batmana a jeho příběhů. To že si mohli zapojit i čeští tvůrci, to je samozřejmě největší možný úspěch a pocta a rozhodně oběma smekám klobouk a gratuluji k úspěchu. Navíc se se svým úkolem vypořádali více než důstojně. Díky za to!

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Batman: Svět

Scénář: Brian Azzarello, Alessandro Bilotta, Alberto Chimal, Ertan Ergil, Carlos Estefan, Mathieu Gabella, Inpyo Jeon, Štěpán Kopřiva, Tomasz Kołodziejczak, Kirill Kutuzov, Juiči Okadaja, Egor Prutov, Paco Roca, Lu Siao-Tchung, Sü Siao-Tung, Benjamin Von Ekartsberg

Kresba: Lee Bermejo, Ethem Onur Bilgiç, Čchiou Kchun, Junggi Kim, Piotr Kowalski, Nicola Mari, Thierry Martin, Pedro Mauro, Juiči Okadaja, Jaekwang Park, Paco Roca, Michal Suchánek, Rulo Valdés, Thomas Von Kummant, Natalia Zaidova

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2021

Překlad: Ľudovít Plata

Počet stran: 184

Formát: 168 x 258 mm, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři