Battle angel Alita

Comics recenze

Salem. Létající utopické město, kde mohou žít pouze vyvolení. Ti ostatní živoří na smetišti pod ním. Stejně jako naši hrdinové. Další legendární manga si našla cestu i k českému čtenáři. Ale nevěřte jí všechno. Alita sice je anděl, ale rozhodně není zrezivělá.

Bojový anděl Alita je mix sci-fi a kyberpunku ze světa, kde se kybernetické organismy staly nedílnou součástí společnosti. Jak jsem nastínil v úvodu, nás zajímá Smetiště. Ghetto pod Salemem kde žijí obyčejní lidé. Tam také nalezne lehce podivínský kyberdoktor Daisuke Ido torzo starého kyborga. Nelení, oživí torzo a pojmenuje ho po své mrtvé kočce - Alita. Jméno krásné, bohužel kromě něj Alita nic nemá - nepamatuje si nic ze své minulosti. Tedy až na fakt, že instinktivně ovládá speciální bojové umění vyvinuté pro kyborgy - smrtící Panzer kunst. Záhy se tak z Ality stává Lovkyně odměn, byť toto povolání si zvolila spíše z toho důvodu, že nic jiného neumí. Ido to dělá čistě proto, že ho to baví :)

Alita poprvé vyšla v roce 1990, a přestože je to na dnešní poměry již ženský kyborg středního věku, její umělé tělo neztratilo nic ze svého lesku. I po tak dlouhé době dokáže Alita zaujmout. A není to dáno akcí s příměsí Panzer kunstu. Battle angel Alita je filozofickou cestou do hlubin lidské duše, přičemž snaha o nalezení svého místa na světě není limitovaná výhradně pro organické pytle tekutin, které dnes definují člověka. Důležitý je mozek jako hlavní sídlo vědomí, potažmo zmiňované duše.

Tato filozofická až mystická rovina není v Alitě upozaděna, naopak se jedná o jeden z hlavních hnacích motorů první knihy. Alita si uvědomuje sebe samu a řídí se svým citem. Ale koexistence v lidské společnosti vyžaduje něco víc. Často je to pouze jiný úhel pohledu a mohou se z vás stát protivníci, jak to ukazuje záporák Makaku, kterého dobrou polovinu knihy Alita s Idem nahání. A když už si myslíte že nemůže být hůř, Alita se nám zamiluje. A samozřejmě do toho nepravého. Nebo ne?

Autor Jukito Kishiro záměrně maže hranici mezi dobrem a zlem. A je až na čtenáři, aby si našel svojí cestu pro život na Smetišti. Stejně jako Alita, byť i jí čekají horké chvilky s chlapcem jménem Hugo. Nebojte, nepůjde jen o zasněné pohledy a červené tváře. Hugo má totiž sen: dostat se do Salemu. A tomu snu je ochoten podrobit cokoliv...

A víc vám neprozradím! Battle angel Alita je přímočará manga s jasným směřováním příběhu. Jukito Kishiro dokáže s trojicí hlavních postav neuvěřitelné věci čistě tím, že do mangy zapojil mezilidské vztahy a problémy s nimi spojené. Alita je sympatická a přirostla mi k srdci hned po prvních několika stránkách. Prostě normální holka chovající se přirozeně vzhledem k prostředí, ve kterém žije. To samé se dá říci i o ostatních postavách, kyberdoktor Ido, Makaku i Hugo jsou vykresleny věrně a s citem, který jim dává punc reálnosti.

Nedílnou součástí komiksu je samozřejmě kresba. Jukito Kishiro kreslí jedním slovem fantasticky. Bezchybná, precizní linka je hlavní doménou komiksu. Bohaté šrafování i dokreslování sebemenších detailů dávají Alitě nadčasový vzhled, který strčí do kapsy mnohé soudobější mangy. Akční sekvence působí dynamicky a zatají tak fakt, že místy jsou trochu nepřehledné. Ale ve výsledku to nevadí a jedná se spíše o detail.

Battle angel Alita je legendární mangou, která právem dobyla celý svět. U komiksu Ghost in the shell je cítit jistá zastaralost která je dána dobou, kdy komiks vycházel. U Ality vám toto nehrozí. Alita si vás totiž získá něčím jiným než lovem zločinců: Alita si vás získá svou duší.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Bojový anděl Alita 1: Zrezivělý anděl (GUNNM 1 a 2)

Jukito Kishiro

Nakladatelství: Crew

Překlad: Anna Křivánková

Rok vydání: 10/2017

Formát: 130 x 180 mm

Počet stran: 452

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři