Berlín 3: Město světla

Comics recenze

Dlouhých 18 let. Přesně tak dlouho čekali američtí čtenáři na zakončení příběhu Berlínu a jeho obyvatel od Jasona Lutese. A nyní jsme se konce konečně dočkali. A konec to je ve všech ohledech hořkosladký. Vítejte ve Městě světla.

Jak se říká, něco končí a něco začíná, bohužel nebo bohudík. Jason Lutes takřka dvacet let vymýšlel a psal své dost možná životní dílo a nyní se osud jeho hrdinů, stejně tak jako města samotného pečetí a nastává konec. Sice to vážně trvalo (u nás je „prodleva“ pouhých sedm roků), ale zase to čekání stálo za to, protože pod světly velkoměsta ukazuje Lutes jak skvělý je vypravěč, kreslíř a jak má vše dokonale promyšlené. 

Kurt Severing se pomalu ale jistě topí. Jeho letargie a rezignace jakoby dokonale odrážela tísnivou okolní atmosféru politicky rozděleného města směřujícího k tragédii. Nacisté se stále více roztahují, židé jsou perzekuováni a uráženi a do ohně ještě přilévají komunisté, kteří e nehodlají se svou prohrou jen tak smířit. Šarvátky jsou na denním pořádku. Marta naivně tápe ve světě okolo a dělá přešlapy, které pro ni budou mít neblahé následky. Braunova rodina je rozdělena mezi dva znesvářené tábory a ještě víc tak ilustruje tragédii rozděleného města. A na scénu vstupuje i pán zla, tedy pardon Adolf Hitler.

Možná vám bude chvíli trvat, než si na vše vzpomenete a zařadíte, protože přeci jen těch postav v sérii není málo a od vydání druhého dílu uplynulo pár let. Za sebe však musím říct, že Lutes je tak dobrým vypravěčem, že mi vše „vyskočilo“ po pár stránkách a dokonale jsem se orientoval ve starých známých. I když nebudeme si nic nalhávat, ale Berlín není o postavách, nýbrž o tak trochu zapomenuté historii na pozadí lidských tragédií. Ano, čtete příběhy obyčejných lidí, ale zásadní je to, co se děje za nimi, což ve třetím díle skvěle ilustruje závěr knihy, kdy se střídá odchod jedné z postav, život běžných občanů a naznačení jejich myšlenek a jmenování Hitlera kancléřem. Ti lidé si vůbec neuvědomují, do čeho se jejich země řítí a dál žijí své životy a řeší každodenní problémy. Zkrátka takřka devadesát let zpátky a stejně jsme se moc nepoučili – paralely by nemohly být jasnější.

V čem kniha, potažmo celá série, exceluje kromě výborně napsaných a vyprávěných postav je budování a vykreslení atmosféry doby a města a situace okolo, dávající vysvětlení toho, z čeho jeden hrůzný systém vzešel, a tedy že se rozhodně nezrodil na zelené louce nebo na popud pár jedinců. Nebude vám dvakrát dobře, když si to uvědomíte. 

Co se kresby týká, tak tady asi napsat těžko něco nového, než v recenzích předchozích dílů, protože autorův styl se nijak nemění, zachovává si svůj vysoký standard a kvalitu, přesně jako v prvním díle. Kdyby vyšel jeden tlustý svazek s názvem Berlín, ani nepoznáte, že jeho díly dělí taková doba. Přesto samozřejmě musím tuto stránku komiksu jen pochválit, stejně tak jako již tradičně dobré zpracování a překlad BB artu, na oboje je radost pohledět. 

Jak jsem psal na začátku, něco končí a něco začíná. Jeden příběh začíná a my víme, jak tragicky bohužel pro historii dopadne. Druhý příběh byl dovyprávěn a i když končí, jak končí, můžeme být za tenhle historický výlet do Města světla jen rádi a nezbývá, než si přát víc komiksů jako tenhle. Sice smutných, ale nostalgicky krásných.

 

Koupit se slevou v Comics pointu!

 

Berlín 3: Město světla

Autor: Jason Lutes

Kresba: Jason Lutes

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2019 

Překlad: Viktor Janiš

Počet stran: 176

Formát: 145x210 mm, pevná s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři