Betelgeuse

Comics recenze

Historie má tu nesnesitelnou vlastnost, že se pořád opakuje. Nebo že by se spíše člověk nepoučil ze svých starých chyb? Ať je to jak chce, ztracený kontakt s koloniemi na planetě Aldebaran k ponaučení nestačil. Nyní se ztratila i kolonizační loď mířící na Betelgeuse. A zdá se, že tajemný tvor Mantrisa se o tuto planetu zajímá také.

Luis Eduardo de Oliveira je zpátky, třikrát hurá! Já nepřeháněl, když jsem v recenzi na první knihu přirovnal jeho svět svou rozmáchlostí k Jodorowského universu. Nyní, když je planeta Aldebaran 4 již opět na letových trasách lidského společenství, mohou se naše zraky upřít na jeden zářivý bod ze souhvězdí Orion, na Betelgeuse. Její šestá oběžnice je vhodná pro život... Byť na rozdíl od mořského Aldebaranu ji z devadesáti procent tvoří poušť. O to exotičtěji pak působí hluboké kaňony kolem vzácných nadzemních řek. Tam se skrývá skutečné bohatství života. A mnohá další tajemství!

Nyní se zkusím vyhnout spoilerům, ale znáte to... ne vždy se to zadaří. Pokud tedy plánujete výlet na Aldebaran 4 a přitom již netrpělivě pokukujete po Betelgeuse, je mou povinností upozornit vás na nebezpečí vyzrazení některých drobtů z první knihy.

Leo (Luis Eduardo atd. atd., zkrátka autor) použil svůj leitmotiv kořeněný politickým podtextem jak v Aldebaranu, tak na Betelgeuse. Vysadil zde dvě skupiny kolonizátorů: První, vedení plukovníkem Donovanem, drží nad kolonisty pevnou ruku ve snaze zajistit co nejhladší osídlení... s tím málem pracovních sil (a hlavně rodících žen) co mají. Druhá skupina místo vojenského režimu raději volí zkoumání fauny a pozorování Jumů - zvláštních mimozemšťanů, kteří mají v tlapách moc rozhoudnout o osudu celé planety...

Do toho všeho padne grupa hrdinů, které jsme měli tu čest poznat na Aldebaranu. Hlavní hrdinkou je stále sympatická Kim, která si mě získala svým bezprostředním vystupovánímn a milým projevem. Jasně, zní to jako hloupé plky, ale opravdu mám pocit, že Leo zapracoval na jejím charakteru a spolu s galaktickým rozhledem a vzděláním vykřesal ze sympatické puberťačky sympatickou mladou dámu. K té přidal pár nových členů, pár starých členů a hlavně Mai Lan - mladou domorodkyni z Betelgeuse, jejíž charakter se bude v průběu knihy také hezky vyvíjet. Úplně jako bych viděl mladou Kim :)

Na Kim pak bude tíha zodpovědnosti za to, aby zjistila pravdu o Jumech a jejich vztahu k planetě jako takové. I to, proč se o Betelgeuse tolik zajímá Mantrisa, mimozemský tvor z Aldebaranu, vymykající se jakékoli snaze o pochopení. 

Leo  si dokázal získat miliony fanoušků po celém světě díky své schopnosti předat příběh s myšlenkou a hlubším motivem, zabalený do neskutečných kulis mimozemské fauny i flóry. Ani zde nebudeme ochuzeni o fantastická zvířata a navíc poodhalíme roušku tajemství halící Mantrisu. První album o Betelgeuse vyšlo v roce 2000, přesto si kniha jako celek stále uchovává onen osmdesátkový feeling, který se mi tolik líbil už u Aldebaranu. Je to říznuté oldschoolovým sci-fi, inspirace velikány žánru sci-fi je stále zřejmá. A je to tak dobře. I zde totiž platí, že se vám Leo se svou betelgeuskou ságou dostane velmi lehce pod kůži a pak se ho již nezbavíte. To, co předvedl zde, totiž není hloupé kopírování již napsaného. V Betelgeuse nám ukazuje chytrý, politicky sžíravý koncept od muže, který se ve své diomovině mohl jen nečinně dívat na kácení deštných pralesů. Můžete si tedy býti jistí, že na Betelgeuse to bude rozhodně jinak. A teď už fofrem na Antares!

KOUPIT KNIHU BETELGEUSE PŘÍMO U CRWE

Betelgeuse

Leo

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 11/2023

Překlad: Richard Podaný

Formát: 190 x 260 mm

Počet stran: 260

Provedení: Paperback, hardback s přebalem ( 500 ks)

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři