Bílý láma

Comics recenze

"Vystoupíš až na vrcholky nebes, staneš bez hnutí brvou tváří v tvář démonovi. Propast tě nezděsí... a budeš králem orlů!" Alejandro Jodorowsky se opět ukázal v tom nejlepším světle. Zapomeňte na prostinkého "mistra" v podání Dr. Strange. Přichází skutečný osvícený. Bílý láma.

Bílý láma je grafickým románem o šesti albech. Hlavním hrdinou je Gabriel Marpo, jehož rodiče cestovali do tajemného Tibetu přivést na svět svého syna dle tibetských tradic. Gabriel záhy osiří a je mu věnována výchova v duchu toho nejušlechtilejšího a nejčistčího buddhismu. Aby také ne, když je v malém Gabrielovi inkarnace moudrého lámy.

 

 Předchozí popis děje je shrnutím toho, co se stejně dozvíte hned v prvním albu. Alejandro Jodorowsky nám dává nahlédnout na Gabrielovu životní pouť. Předkládá nám vše; od rasové diskriminace, které je "bílá opice" odmalička vystavena, po hrabivost a tyranii zastupujícího lámy Migmara, který jako šedá eminence vládne pomocí falešné inkarnace. Tou není nikdo menší než slintající idiot jménem Ježíšek. Je zřejmé, že popsat děj této knihy není tak lehké, jak by se na první pohled zdálo. Ani by to nebyl Jodorowsky, kdyby do svého díla nezačlenil témata vždy aktuální. Aby čtenáři nenabídl více než jen jednu pravdu a víc než jen jeden příběh. Dějových linek je tak v Bílém lámovi hned několik. A je na vás, jestli se budete zajímat hlavně o Gabrielův výcvik, jeho neustálou snahou o dosažení nirvány, intrikařením Migmarovým či baladickou linkou o sněžném muži.

 

Autor využívá veškeré zdroje, které mohl nabídnout tibetský folklór a předkládá nám je formou snadnou dostupnou a uvěřitelnou. Na své pouti tak náš hrdina potká nejen zmiňovaného yettiho, ale také kouzelníky, černokněžníky, démony, nebo čistě tibetské legendy, např. běžce lumggompu. Jodorowského svět je na jednu stranu místem, kde lde dosáhnout skutečného očištění duše a postoupit tak na vyšší úroveň bytí, zároveň je ale taková cesta protkána nespravedlností, bolestí a odříkáním.

Pro evropana je taková životní pouť něčím na úrovni pohádky nebo neuskutečnitelnéo putování. Já sám jsem se přistihl, že s Gabrielovou mocí bych na jeho místě zacházel diametrálně odlišně, než jak činil náš mladý láma. Také je to on, kdo se stane příslovečným Králem orlů, ačkoli ho na jeho cestě neustále tíží břemena hmotného světa.

Alejandro Jodorowsky vytvořil další mistrovský epos. Na Bílém Lámovi pracoval po dobu šesti let a povedlo se mu v něm skloubit vše, co činí jeho práci tak přitažlivou. V Bílém lámovi jsou nejvíce patrné stěžejní prvky jeho díla, které na nás promlouvají jak v Incalovi, tak později v Metabaronech. Mám na mysli otázky ohledně smyslu bytí, snaze o vyšší duchovní rozvoj i osobní pokoru. Příklon k vnitřním hodnotám, který je mnohdy vykoupen vysokou cenou, totiž oprostěním se od všeho, co nás činí malými. Nebo lidskými.

 

Ale i sebelepší příběh by byl jen poloviční, nebýt vizuální stránky celého díla. Kreslířem se stal v té době neznámý Georges Bess, který s Jodorowskym spolupracoval již na menším projektu. Bílý láma byl Bessovo první velkou prací, na které je vidět jeho vyvíjející se styl mířící ke zjednodušení linky a větší hravosti co se týče kolorování. Co je ale důležitější, je podání Nepálu očima muže, jenž v této krásné zemi prožil nějaký ten pátek. Díky osobním zkušenostem působí všechny krajiny, budovy i lidé autentičně a čarokrásně. Bessova kresba je nadčasová a použité barevné kombinace poukazují na fakt, že Georges Bess není jen experimentátor, ale také mistr svého řemesla.

Bílý láma je kniha, jež vás nenechá chladnými, navzdory mrazivým tibetským větrům. Alejandro Jodorowsky rozehrál úžasný příběh o mystice, lásce a odpuštění, okořenil trochou místního folklóru a hledáním smyslu života. Georges Bess přidal skutečný Tibet, cit pro gradaci děje a precizní kresbu. Mistrovká díla evropského komiksu josu bohatší o další unikát.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Bílý láma ( Le Lama Blanc)

Scénář: Alejandro Jodorowsky

Kresba: Georges Bess

Vydal: Crew

Rok a měsíc vydání: 12/2016

Vazba: Paperback, hardback s přebalem (500 ks)

Formát: 195 x 260 mm

Počet stran: 304

Cena v době vydání: Paperback 789 Kč, hardback 1099 Kč

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři