Black Hammer - Černá Palice

Comics recenze

Bylo, nebylo na planetě jménem Země (možná) bylo město jménem Spiral City (tímhle si jsme celkem jistí) a v něm na pořádek dohlíželo několik superhrdinů a hrdinů. Jejich síly určitě bylo třeba neboť tuto metropoli sužovalo nejedno monstrum, zloduch, katastrofa či lump. Až do jednoho osudového dne byl tím nejmocnějším z hrdinů Černá Palice!

Co se stalo onoho osudového dne zatím nevíme, ale víme, co se dělo pak. Zbylí hrdinové Spiral City se ocitli na farmě. Znáte ten typ farmy amerických filmů situovaných na americký jih. Nekonečně dlouhé kukuřičné lány kolem ohrad s dobytkem, na ještě nekonečnějším pozemku, který hraničí se stejně obrovským, v jehož středu je další farma. Nejbližší město je zhruba stejně daleko jako nejbližší soused, takže asi tak milion kilometrů. Pokud vás zajímají přímo hrdinové, můžete se o nich více dozvědět v mém článku na stránkách Comics Centra. V první knize se hlavně dozvídáme, kdo vlastně oni hrdinové jsou, a co pro ně život na farmě znamená. Pro některé nový začátek, pro jiné je farma vězením. A pro jiné je vězením vlastní tělo... nebo vlastní mysl...

Co napsat o Černé Palici, co nebylo řečeno v článku (článcích) pro Comics Centrum? Nejdříve se podíváme na žánr tohoto comicsu. Jedná se o superhrdinskou parodii. Velmi nerad používám slovo parodie, protože samo o sobě evokuje cosi vtipného a humorného. Černá Palice je bezpochyby úžasný a zábavný comics, ale není humorný. Jeff Lemire je mistr lidských tragických příběhů a v tomto příběhu se doopravdy překonal a vytvořil SUPERHRDINSKÉ tragické příběhy. Zlomená srdce, šílenství, ztracené lásky i nekonečná samota jsou motivy, které na nás doslova srší ze stránek tohoto comicsu. To je jedním z důvodů, proč je Palice parodií superhrdinského žánru, který v naprosté většině případů má přinášet naději ve vítězství dobra. Tito hrdinové totiž prohráli už na úplném začátku.

Dalším aspektem, který si bere na paškál superhrdinský žánr, jsou jména hrdinů. Ačkoliv si to český čtenář neuvědomuje, rozhodně tedy ne naplno, tak superhrdinská alterega jsou většinou dosti směšná, a i to vedlo k dojmu, že superhrdinské comicsy jsou primárně pro děti, a buďmě upřímní v 60. letech už cílili maximálně na teenagery a to se nezměnilo až do 80. let. Black Hammer tedy tento aspekt využívá s grácií a nadhledem, a proto kvituji rozhodnutí Comics Centra jména přeložit, protože plné porozumění přináší zážitek, který ze čtení měli čtenáři v USA (a pro některé internetové experty – NE pokud nejste Native speaker, který v tom přostředí vyrůstá celý život opravdu nepochopíte jaké to je číst comics v originále a vědět že to není Spider Man, ale Pavoučí muž a to ještě v tom lepším případě). 

Rád bych napsal, že Jeff Lemire stvořil dokonalou parodii na superhrdinský žánr, ale bohužel slovo parodie ve mě vzbuzuje představu smíchu, humoru a zesměšnění. Černá Palice je jiná. Ukazuje nám superhrdinský žánr v dospělém světle a dospělém světě, kde každý čin nese následky. Ve světě, kde není nouze o lásku a úsměv, ale mnohem častěji zažijete zklamání a bolest.

Černá Palice přináší vše co chcete od skvělého comicsu. Úžasný příběh, touhu číst pokračování. Atmosférickou kresbu, která funguje v dokonalé symbióze s příběhem. Perfektní vypravěčské schopnosti, jak kreslířské tak scénáristické. Emoce. Originalitu. Prostě všechno. Nedá se svítit, za mě osobně je Černá palice nejlepší comics vydaný u nás a jeden z nejlepších superhrdinských comicsů všech dob.

Nezapomeňte si přečíst také oba články z Comics Centra:

Jeff Lemire - tak trochu jiný spisovatel 

Černá Palice - zcela nenormální superhrdinský comics

Black Hammer vol. 1 : Secret Origins
Černá Palice 1: TAjemství počátků

Scénář: Jeff Lemire

Kresba: Dean Ormston

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 192 barevných

Vazba: vázaná knižní s přebalem

Rozměry: 158 mm x 239 mm x 20 mm 

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři