Buffy a Angel: Pekelná brána

Comics recenze

Když se v Sunnydale otevře pekelná brána, kdo jiný by jí měl zlikvidovat, než přemožitelka? Tentokrát na to ovšem nebude sama. Dynamické duo Buffy a Angel na scéně.

Nemá cenu si nic nalhávat, se sérii Buffy, případně Angel, uhodilo vydavatelství Comics Centrum na tu správnou nostalgickou hlavičku mnoha čtenářů. Přeci jen je to už přes dvacet let od začátku devadesátkového hitu a hlavním hrdinům seriálu už dnes táhne (v lepším případě) na padesátku. Ano, začínám si připadat starý i já. Po dvou knihách, které se nesly čistě v duchu Buffy a její party přátel a jedné odbočky směrem k upírovi s lidskou duší Angelovi se nyní oba komiksy propojují a tohle ústřední dynamické duo musí řešit problém ruku v ruce. No ne doslova, ale chápeme se, že ano.

Jak si asi většina čtenářů pamatuje z předchozího dílu „Kousnutí“, upíří záporačka Drusilla otevřela pekelnou bránu. Tou na náš svět vyskákala hromada ne zrovna milé havěti v podobě démonů, čertíků, démonků a všech možných dalších rohatých a úchvatných zlořádů přímo z pekelné jámy. Kdo jiný než Buffy by jako první udělal skok hluboký směr „příští zastávka peklo“ ve snaze bránu zavřít, vrátit všechno do jakž takž normálních kolejí a hlavně zachránit nejen město Sunnydale. Není na to ovšem sama, protože na záchranou misi se s v ní tentokrát vydává „dobrý“ upír s lidskou duší a psíma očima k pohledání – Angel. Právě oni dva se vydají vstříc výzvě ústřední upírky.

Celý komiks, ač na první pohled vypadá rozmáchle a široce, je nakonec v podstatě dosti komorním dramatem o dvou postavách – Buffy a Angelovi. Ne že by tam nebyl nikdo jiný, ale drtivou většinu na sebe strhávají tihle dva. A ve výsledku je to víc než dobře, protože sledovat jejich vzájemně se prolínající chemii je skvělé a čtivé. Příběh díky tomu navíc svižně pádí kupředu a nezpomaluje žádnými odbočkami nebo mezičasy.

V tom je zároveň ale taky jedna potí knihy. Pekelná brána spolu s oběma hrdiny nabere směr, naskočí do kolejí a jede rychlostí rozzuřeného býka od začátku do konce zběsilým tempem, ve kterém se někdy až obtížně drží pozornost a je lehké se ztratit a pak dohledávat jednotlivé nuance. Zároveň to ale i v tomhle ohledu v mnohém připomíná akční pasáže seriálu.

Kromě všudypřítomné akce a prohlubování univerza stojí třetí díl také na vzájemné chemii Buffy a Angela, kteří se vzájemně doplňují, špičkují, dohadují, ale i spolupracují a postupně se mezi nimi vztah prohlubuje a prohlubovat bude.

Nebudeme si nic nalhávat, základním stavebním kamenem komiksové Buffy je prostě zábava. Není to nikterak složité nebo komplikované nebo plné hlubokých myšlenek. Tohle je ten tip komiksu, kdy si prostě sednete, začtete a necháte se unášet fantaskními panely plnými barev a pohody od první do poslední stránky.

Autorům se podařilo dobře navázat nebo chcete-li volně adaptovat, původní výtvor legendárního Josse Whedona a komiksová verze neztrácí nic z kouzla a těch nejlepších atributů původního seriálu, což je jedině dobře.

Velkou změnou opět prošla kresba a barvy. Eleanoru Carlini můžete v našich končinách znát z několika menších prací na superhrdinských komiksech. K Buffy, respektive k tomuto dílu, sedí pěkně. Akční a barevný styl dotváří atmosféru místy zběsilé a napěchované akce. Komiks působí jako jednotlivé záběry kresleného akčního seriálu, kde se neustále něco děje a hrdinové jsou stále v pohybu, ani kousek není statický a na odpočinek není čas ani prostor. Co je opravdu skvělé a povedené, to je obálka knihy, která prostě nemůže dostat nic jiného, než jedničku s hvězdou navrch.

Osobně jsem rád, že se vydavatelství Boom! a u nás pražské Comics Centrum rozhodlo po letech právě k Buffy vrátit. Svědčí to o nadčasovosti a stálé oblibě kultovního seriálu a univerza. A třeba u mě to zkrátka stále trefuje tu správně nostalgickou notu.

Ne, Buffy není žádným hlubokomyšlenkovým dílem, nad kterým budete hodiny sedět a přemýšlet. Buffy je, stejně jako v seriálu, akční odpočinková jízda, plná dobrých hlášek, upírů a… no a hlavně Buffy v plné parádě!

 

Koupit se slevou u Comics Centra!

 

Buffy a Angel: Pekelná brána

Scénář: Jordie Bellaire a Jeremy Lambert

Kresba: Eleanora Carlini

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2022

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 144

Formát: pevná vazba s přebalem, 158 x 239 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři