Buffy, přemožitelka upírů 2: Kousnutí

Comics recenze

Největší dilema přemožitelka? Zachránit kamaráda před proměnou v krvelačného upíra nebo zachránit svět před pekelnou bránou? V kůži Buffy bych tedy teď být nechtěl.

Když koncem loňského roku vyšel první díl reinkarnované komiksové Buffy, byl jsem opravdu rád. Příběh v panelech mě vrátil ve vzpomínkách o řadu let zpátky, kdy jsem hltal seriál s nezapomenutelným dabingem na Nově. A i když jsem nikdy seriál nedokoukal do konce, nostalgie uhodila na tu správnou strunu a knihu jsem spořádal rychleji, než upíři baňku krve na oslavě. A protože Comics Centrum se drží svých plánů, dočkali jsme se nyní druhého dílu s názvem Kousnutí.

Děj navazuje přesně tam, kde předchozí kniha skončila. Alex, kamarád a spolužák Buffy, je kousnut upírkou Drusillou a začíná jeho přeměna v krvelačnou bestii. To ovšem nemůže přemožitelka a její tým nechat jen tak a musí kamarádovi pomoci, a tak začíná boj o jeho záchranu. Aby toho ovšem nebylo málo (jak už tomu tak bývá v podobných příbězích), tak Drusilla a její poskok Spike pokračují ve svých temných plánech směřujících k otevření pekelné brány přímo v Sunnydale. Že vám je to stále málo? Tak pak je tu ještě tajemný Angel, který prostupuje příběhem a svých charisma a testosteronem by mohl lámat hory na kameny. Zkrátka Kousnutí jsou sice pouhé 4 sešity série, ale za to plné akce, emocí a příběhu od začátku do konce.

V druhém dílu posílám Joss Whedon svou Buffy temnější cestou, než v úvodu. Zkrátka příběh už byl rozběhnut, potřebný úvod odvyprávěn a teď můžeme šlápnout na plyn a začít se nořit do temných zákoutí. Pomalu ale jistě se začínají projevovat jednotlivé postavy a jejich charaktery a pohnutky, souvislosti se začínají spojovat. A přitom se stále nejedná v zásadě o nic jiného, než o ten stále stejný příběh, jako jsme dostali před více než dvaceti lety v televizním seriálu. O to větší teď původní předloha působí fascinaci.

On už první díl byl dobrý, ne že ne. Jenže druhý jde mnohem dál. Na těch pár stránkách se toho stane dost, i když místy jen v náznacích nebo malých nakousnutích a Kousnutí tak doslova nakousává myšlenky čtenářů a hraje si s nimi a slibuje zajímavý vývoj věcí budoucích.

I když je Buffy samozřejmě hlavní hrdinkou a protagonistkou, tak příběh zdaleka není jen o ní. Dokonce naopak třeba druhá kniha je mnohem více zaměřena na ostatní postavy ve „hře“ a přemožitelka tak všemu dává jméno, vše se vlastně točí kolem ní, ale zároveň jsou dlouhé pasáže, kde vůbec není. A to je jedině dobře, protože všichni zde mají svou menší či větší roli, a stejně jako v seriálu si každý najde své oblíbence. Ostatně tohle není komiks pro bandu ztřeštěných rozdováděných puberťáků, ale spíš si v něm své najde dospělejší publikum, které zvládne ocenit děj a postavy.

Změnu v knize doznala hlavně kresba. Dan Mora byl nahrazen Davidem Lópezem. A změna je to docela velká. Nepůsobí sice subjektivně rušivě, ale přesto je to změna na první pohled a ne každému musí sedět. Osobně se mi líbí, že graficky se komiks stále drží své předlohy a jakmile jí znáte, musíte mít radost. Skoro jako by byl seriál nastříhán a digitálně převeden na stránky. A samozřejmě doplněn o textové bubliny. Rozhodně se ale povedlo barevné schéma - kontrasty mezi výraznými barvami a tmavými tóny se vyvedly na jedničku a korespondují s atmosférou komiksu a jednotlivých částí.

Překlad, zpracování, úprava - zkrátka Comics Centrum je zase ve formě.

Otázka dne? Může Přemožitelka zabít svého kamaráda, pokud se mění v upíra? A může Přemožitelka dát přednost pomoci kamarádovi před záchranou světa? Na to odpověď nyní tak úplně nedostaneme, ale otevřený konec slibuje nádech k věcem dalším. Děj se řítí kupředu a Joss Whedon vede svůj příběh pevnou rukou k zajímavým zítřkům. Zkrátka Buffy je nejen skvělá nostalgie, ale hlavně parádní akční jízda, kterou si rozhodně užijete.

 

Koupit se slevou u Comics Centra!

 

Buffy, přemožitelka upírů 2: Kousnutí

Scénář: Joss Whedon, Jordie Bellaire

Kresba: David López, Sas Milledge

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2021

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 128

Formát: pevná vazba s přebalem, 158 x 239 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři