Candide 2 - Velký Inkvizitor

Comics recenze

Candide, čili Optimismus je satirické dílko, které se rozhodl do comicsové podoby zpracovat český kreslíř a autor Karel Jérie. Velký inkvizitor je druhá kniha plánované trilogie.

 

 

V prvním díle jsme mladého hrdinu Candida oupstili po monumentální bitvě kde stál po boku Bulharského krále. Po totálním masakru, který jen tak tak přežil (mimochodem jako jediný z tisíců vojáků) a který se stal jeho další hořkou životní lekcí se znovu připojujeme k jeho neblahému putování. Vyhladovělí zubožený se Candide belhá z Bulgarie přes Válkou zpustošené pole Abarie až do země zvané Nýdrland. Jakmile se don í dostane čekají ho okamžitě dvě setkání. První je kýbl plný vydatného fekálu, který je mu vylit na hlavu.

Druhé setkání přichází záhy a je mnohem příjemnější! Pomocnou ruku v nouzi největší mu nabízí svobodomyslný dobrák jménem Jakub. Společně s ním se také setkávají s dalším Candidovým starým přítelem  a učitelem Profesorem Panglosem, který nejen že je znetvořen pohlavní chorobou, ale také přináší strašlivé zprávy z Vestfálska ( vzpomínáte na začátek první knihy?). I přes smutné novinky se ale tři hrdinové vydávají na další putování, které bude plné překvapení, revolucí a ukáže se i sám Velký Inkvizitor!

Ačkoliv je kniha tenká a počet stran je stejně jako u prvního dílu něco kolem šedesátky, rozhodně nelze říct, že děj by byl chudý! Příběh je doslova nabitý a jediný způsob, jakým je možné ho vtěsnat na relativně malý prostor je brutální a šílené tempo, kterým Karel Jérie vypravuje a nenechá čtenáře ani na malou chviličku vydechnout a zastavit se. Tedy nenechal by Vás, kdyby byl nakreslený někým jiným.

Kresba je bez diskuzí největší plus celého comicsu. Rozhodně tím nemyslím, že scénář by byl špatný, ale musím vyzdvihnout fakt, že Jérie ve Velkém Inkvizitorovi, stejně jako v Králi Bulharů boduje. Po každé dvoustraně sem si dával čas abych si detailně prohlédl kresbu a vám doporučuji to samé! Přesto i během třetího čtení sem nacházel detaily, kterých sem si předtím nevšiml. Vizuální stránka je nabitá dynamikou, díky čemuž naprosto dokonale doplňuje natřískaný scénář. Škoda popisovat, jen je třeba zmínit, že Jérie opět dokázal, že on patří k naprosté špičce české comicsové tvorby.

Na závěr comicsu máme opět galerii a skici jednotlivých postav, které jsou jen třešničkou na dortu druhé knihy Candida. Pokud si BBArt s Karlem udrží tempo tak se na poslední pokračování s názvem Eldorádo můžeme těšit velice dlouho, tedy až v roce 2017.

 

Koupit v Comicspointu!

Koupit Limitovanou Edici Obálka A  nebo Obálka B!

 

Scénář: Jerie, Karel

Kresba: Jerie, Karel

Vydal: BB/art Komiks 

Rok a měsíc vydání: 2015/10 

Vazba: vázaná v pevných deskách

Format: 235 x 313 mm

Počet stran: 64

Cena v době vydání: 299 Kč

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři