Canvas: Zrcadlení

Comics recenze

Canvas – umění na herním stole. A s rozšířením je hranice imaginatovnosti posunuta ještě dál. Posuďte sami.

„Umění smývá z duše prach každodennosti. “ —  Pablo Picasso

Poměrně nedávno jsme psali o úchvatné a graficky dechberoucí hře Canvas od ADC Blackfire. Titulu, který krásně skloubil hru a výtvarné dílo v jednom, a který se nám moc líbil. Ostatně článek zde.

V téhle rodinné abstraktní hře dvojice autorů Jeffreyho China a Andrew Nergera, se vžijete do role mistrů malířů a vaším úkolem je vytvořit trojici co nejkrásnějších (myšleno bodově nejhodnotnějších) obrazů. Hra je určena pro 1-5 hráčů od doporučených 14 let – kdy reálný věk je spíše 8+, rozhodně ne více – a herní doba se pohybuje od 15 do 30 min.

Hra sama o sobě je plně funkční, krásně vypadá, má dobrou znovuhratelnost a díky jednoduchým pravidlům jí vysvětlíte takřka každému. Jenže jak už to tak bývá, jedna krabice stačí málokdy, a proto si tvůrci připravili první rozšíření s podtitulem Zrcadlení. A právě v duchu „nikdy není ničeho dost“ se celá expanze nese. Takže pojďme na ní.

 

Jedinečné balení

Stejně jako u základní hry, i u rozšíření je krabice naprosto jedinečná. Není na ní žádný nápis nebo název, ale víko zdobí jen nádherná fantaskní ilustrace. Ostatně i tato krabice je dělaná tak, že nemá víko, ale zásuvka s komponenty se do ní zasouvá a zároveň má jako skutečný obraz možnost zavěšení za poutko na zeď. Rozšíření jde dál v tom, že pokud dáte obě krabice vedle sebe, tvoří jeden velký pokračující obraz a krásně na sebe navazují.

Po rozbalení vám budou opět oči přecházet. Začnete praktickým ilustrovanými pravidly o pár stránkách, pokračovat budete žetony stužek, tentokrát ve zlaté barvě, na bodování a paletami (žetony inspirace) jako platidlem navíc. Novinkou je poměrně velký herní plán, který nahrazuje ten látkový ze základní hry, což je za mě asi jediná a největší škoda expanze. Do hry přibyly též nové bodovací karty a karty pozadí. Hlavní novinkou je samozřejmě rozšíření toho, co dělá Canvas tak krásnou hrou, tedy průhledných karet. Těch najdete v krabici rovnou celých 30, a to nově oboustranných, kdy se můžete při skládání vašich děl volně rozhodnout, která strana je pro vás výhodnější, a kterou tedy využijete. Karty jsou tradičně hlavním lákadlem celé hry.

Rozšíření jde pevně ve šlépějích základní hry a pokračuje v trendu jedné z graficky nejlépe vypadajících her na trhu. Komponenty – a hlavně karty obrazů - sami o sobě píšou a tvoří jedinečné příběhy a každý v této hře může být skvělým umělcem.

 

V jednoduchosti je krása

Herně se změnilo v podstatě minimu. Stále se jedná o přístupnou, chytrou a velmi líbivou abstraktní hru.

Nově do hry nezařadíte všechny karty obrazů, ale smícháte všechny dohromady a použijete jich jen tolik, aby se vešli do papírového zásobníku. Na plán jich následně nevyskládáte jen pět do řady, ale hned celou osmičku do dvou řad pod sebou. To se sice může zdát jako extrémní navýšení výběru a možností, ale zároveň musíte pokládat své žetony inspirace na každou kartu, tedy ke kartám nejvíce vzadu se nedostanete z počátku a musíte si počkat.

Změn doznaly též karty. Nově jsou oboustranné, kdy je u symbolů ve spodní straně vždy naznačeno barevné spektrum na druhé straně. Použití strany je libovolná volba každého hráče, která ale napomáhá k většímu přemýšlení a plánování. Karty jsou opravdu nádherné tom, že ilustrace je z každé strany zcela jiná, ale obrysově jsou vždy stejné, tak aby šla karta jednoduše otočit a nic nerušilo výsledný obraz.

Další novinkou jsou zlaté stužky, které najdete na nových kartách, a které přinášejí další body do hry.

A k čemu jsou dvě nové velké stužky v barvě zlaté a duhové? Ty slouží pro zvláštní variantu hry, kdy inu zlatá je pro vítěze bodování, duhová pro nejlepšího kecala a vypravěče!

 

Výlet do říše fantazie

Canvas jsem již v jeho základní verzi chválil a u rozšíření nemohu jinak. Stále to není o malování, ale stále to nádherně vypadá a krásně a pohodově se hraje. Novinek na první pohled není moc, ale hratelnost velmi dobře doplňují, tak akorát prohlubují herní zážitek a přináší nové výzvy a možnosti.

Nejsprávnější popis by asi byl „more of the same“ tedy ve volném překladu „více známého“ a přesně o tom to je. Hra si stále zachovává svůj jednoduchý rámec a pravidla a novinky jen zvyšují známé, než že by něco zásadně měnili.

Zpracování je zkrátka opět naprosto skvělé a málokde uvidíte tak hezky udělanou hru, ať už se jedná o prosté žetony nebo všechny ty karty a ve finále i novou herní podložku, byť je „jen“ papírová.

Díky jednoduchým pravidlům se jedná i s rozšířením o skvěle přístupnou hru pro každého. Sice nutí hráče o něco více přemýšlet, ale zároveň není zahlcující a nevaří mozkové závity a hodí se i pro málo zkušené hráče, nováčky a rodiny s dětmi. Pro zkušenější hráče jde o příjemný nenáročný filler, kde buď nezůstane u jedné partie nebo jako mezichod mezi složitějšími hrami.

Díky navýšení počtu bodovacích karet je hra ještě variabilní. Sice stále děláte to samé, ale pokaždé trochu jiným způsobem a obraz, který jednou přinese spoustu bodů, nemusí příště přinést skoro žádné. Každá hra tak je ve výsledku jiná a jedinečná. No a některé i v rámci dvou svých stran.

Zrcadlení je jedno z těch povedených rozšíření, které sice mít nemusíte, ale rozhodně ho mít chcete. Základní hru krásně doplňuje, rozšiřuje její možnosti a přináší další krásné herní zážitky.

Příjemně se posaďte a nechte se unášet na vlnách barevných zrcadlových karet.

 

Canvas: Zrcadlení můžete koupit třeba v našem partnerském obchodě Cech Hráčů zde!

 

Canvas: Zrcadlení

Autoři: Jeffrey Chin a Andrew Nerger

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 1-5

Věk: 14+ (8+)

Herní doba: 15-30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři