Conan 11: Cesta králů

Comics recenze

Vůně moře, vítr ve vlasech a dobrodružství na vlnách Vilajetského moře. Conan by mohl být spokojený, ale bohužel pro něj, v jeho světě dobrodružství nic netrvá věčně.

Taky se už v těch všech Conanech a různých sériích začínáte ztrácet? Marvel, Dark Horse, král, pirát, barbar, válečník, adaptace Howarda, samostatné nové příběhy, retro příběhy – je toho zkrátka hodně. Tedy ne že bych proti tomu něco měl, naopak ta rozmanitost adaptací a převedení díla R. E. Howarda je skvělá, ale i já už jsem k tomu potřeboval přehled, co nám Comics Centrum servíruje. Naštěstí ho najdete na jejich stránkách. A tak tedy vězte, že Cesta králů se vrací do barbarových příběhů pod hlavičkou vydavatelství Dark Horse, a to jako jedenáctý svazek v pořadí. A že jsme se docela načekali, když poslední díl vyšel už v roce 2021. Osobně jsem si ho musel rychle připomenout, abych věděl, proč a jak se Conan dostal ze souše do role kapitána pirátské lodě. A kdo je ta prsatá femme fatale u jeho boku.

Tak tedy po událostech na ostrově v troskách prastaré civilizace a souboji s Rudým bratrstvem se z Conana i přes všechna nebezpečí a úklady stává pirátský kapitán a se svou posádkou ostřílených mořských (a po zuby ozbrojených) hrdlořezů, které byste na dovolené u moře potkat nechtěli, brázdí vody Vilajetského moře a užívá si jeho krásy v podobě zlatem a zbožím plných obchodních galér. Jenže jak už to tak bývá, tohle nemůže zůstat bez povšimnutí a mocným královstvím se jejich počínání pranic nelíbí. A tak vše spěje k rychlému neodvratnému konci, kdy oblíbenému barbarovi půjde doslova o holou kůži. A aby toho neměl cimeřan málo, Olívii se ve snech zjevuje její otec a prosí jí o návrat, a to přesto že jí dříve prodal do otroctví. Ideální tatík, že? Ale tak když už Conan nemá svou loď, svojí posádku a vpravdě ani své bohatství, proč by se nevydal po bájné Cestě králů a nedoprovodil Olívii domů. Cesta bude nelehká nejen kvůli všem nástrahám běžných banditů a divočiny, ale i Conanových avantýr a zlodějských tužeb.

Autorem jedenáctého svazku je Roy Thomas. Přemýšlíte, co vám jméno autora říká? Napovím vám – dlouhé ostré zuby, Francis Ford Coppola a Transilvánie. Už víte? Ano, jedná se o autora jedné z nejlepších adaptací Drákuly s artem Mikea Mignoly. Asi i kvůli němu, a zároveň protože série Dark Horse Comics je mou dlouhodobě nejoblíbenější řadou Conanových příběhů, měl jsem od Cesty králů docela vysoká očekávání. A ta se v plném rozsahu naplnila. Ano, pořád je to Conan, ano pořád trpí klasickými neduhy brakové pulpové fantasy i v pravdě jistou jednoduchostí celého scénáře a konceptu, který probíhá tradičně podobně – Conana požádá dívka v nesnázích o pomoc, on jí po naléhání podlehne a čeká ho dobrodružství plné krve, boje, zlodějiny a drsného chlapského dobrodružství, které posunu Conana životem zase o kus dál. Zkrátka barbar se nikdy nenudí a vy s ním.

Thomas přistupuje svým vyprávěním k originálu s velkým respektem, i když vypráví svůj vlastní a osobitý příběh bez přímé adaptace, ale ke všem tradičním prvkům přidává i své svěží a dobře zapadající aspekty a jako celek funguje kniha parádně. Ostatně osobně pokud bych měl knihu porovnávat se zbytkem série, řadím jí na druhé nebo třetí místo, což v konkurenci kvality ostatních dílů je vynikající známka. Aspoň pro mě.

Na co jsem si musel přeci jen trochu zvyknout, to je barevnější, modernější a cartoonovější kresba Mikea Hawthorna. Toho mám u nás spojeného s ukecaným Deadpoolem a po předchozích syrovějších kresbách např. v režii Tomáse Giorella či Timothy Trumana, je to minimálně řečeno změna. Ne k lepšímu, ne k horšímu – oproti drsným kresbám minulým je Cesta králů živější, detailnější a pro mnohé jistě líbivější. Jakmile jsem si na ní zvykl, začal jsem si jí užívat a u další knihy už jsem byl zcela ponořen do Hawthornova pojetí světa.

Pokud byste snad nevěděli, kam si novou knihu zařadit v rámci velkých kolosálních vydání, pak vězte, že tento svazek je obsažen v knize Kolosální Conan, kapitán pirátů. Tedy pokud již velký svazek vlastníte, tedy nic nového nenajdete. Tedy kromě jako vždy perfektního zpracování Comics Centra v pevných deskách s přebalem, který lícuje se zbytkem série (která btw pěkně plní knihovnu hned vedle třeba Hellboye, ale to jen tak na okraj).

Cesta králů je začátkem nového dobrodružství a příběhového oblouku, který sice částečně započal v předchozím díle, ale v zásadě ho lze číst i samostatně. Jasně, nebudete úplně vědět celou minulost Conana a Olívie, ani jak se sta z barbara pirátský kapitán, ale není to natolik zásadní, aspoň subjektivně, aby kniha nefungovala i sama o sobě, což beru jako příjemné plus i pro komiksové nadšence dosud nepolíbené celou sérii. Ať už jste ostřílenými znalci Conana a jeho dobrodružství nebo se chcete ponořit do drsného světa R. E. Howarda a jeho pokladů, Cesta králů je dobrou volbou nejen na dlouhé zimní večery.

 

Koupit hru se slevou u Comics Centra!

 

Conan 11: Cesta králů

Scénář: Roy Thomas

Kresba: Mike Hawthorne

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2023

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 160

Formát: pevná vazba s přebalem, 158 x 239 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři