Conan 3: Sloní věž

Comics recenze

Zloděj, drancíř, válečník. Podmračený barbar s mečem v ruce, kožených sandálech, zahalený v roušce, užívající si bezuzdné veselí, ale zažívající i hluboký zármutek v příbězích divokých i tajemných. To vše je Conan, barbar z Cimmerie. Jak se postaví legendární Sloní věži?

Kurt Busiek pokračuje v psaní scénáře Conana čerpajíc z původních povídek Roberta E. Howarda. Titulní povídka, která dala jméno třetímu (respektive čtvrtému) svazku barbarových dobrodružství původně vyšla v časopise Weird Tales už v roce 1933. Conana v ní čtenář zastihne ve věku zhruba 17 let, kdy je stále zlodějským amatérem, snažícím se získat slávu a bohatství, ale stále ještě narážejícího na zákony a nepochopení civilizace. V zásadě se jedná o jednu z nejznámějších a stěžejních povídek Howardových povídek. Pojďme už ale na komiks.

V komiksovém zpracování kniha Sloní věž opět neobsahuje opět pouze jeden příběh, ale dělí se na tři v podstatě volně navazující části. V prvním příběhu se ke Conanovi dostáváme ve chvíli, kdy je opuštěn a zrazen svými společníky, se kterými vyrážel na cestu v závěru předešlé knihy a opět se tak přesvědčuje o krutosti a zradě civilizace okolo něj. Opouští hostinec ve vzteku a po trochu klasickém použití síly a vydává se do legendární Zamory – Města zlodějů.  Cestou se musí v horách vypořádat s tajemnými děsivými a krutými démony. Conan se ale jen tak nezalekne, že? V druhé části knihy už sledujeme mladého zloděje přímo v Zamoře, kde se snaží využít své zlodějské schopnosti, a řekněme začlenit se do společnosti. Opět ale, jak jinak, musí řešit pokus o zradu a nečestnost. S nástrahami se vypořádá po svém, ale ukradením vzácné koruny způsobí problémy nejen sobě, ale hlavně lidem okolo. Každopádně se již dostáváme k titulní Sloní věži. Nejdelšímu a nejzajímavějšímu příběhu knihy. Conan se po vyslechnutí městských příběhů rozhodne vyloupit legendární Sloní věž, tyčící se ve své majestátnosti nad městem a shlížejícími prostřednictvím svých bělostných stěn na obyvatele a jejich život okolo. Na hrdinu čeká nejedna temná překážka a tajemství, se kterými se musí utkat, ale i tajemství až za hranicí lidského myšlení doslova z jiného světa. Navíc musí opět čelit nelehkému morálnímu rozhodnutí, které ho bude provázet po zbytek života.

Ve scénáři Kurta Busieka je vidět nejen úžasná a magická Howardova předloha, ale i jeho samotný um, který si za léta psaní vypracoval. Conan nám je sice stále předkládán jako mladý a nespoutaný zloděj a barbar pohrdající zákony a civilizací jako takovou, ale zároveň se propracováváme do jeho hlavy a myšlení a sledujeme jeho vývoj a směřování, tím jak se musí vypořádat se všemi nástrahami, nepřáteli a obtížnými morálními rozhodnutími. Pomoc zabitím nemohoucího, který již nemá naději? A jak otřese nadpřirozeno překonávající hrdinovo chápání světa a okolí jeho myšlením? Dokáže se Conan vázat nebo je odkázán k nespoutanosti a volnosti? Zamora rozhodně není pro vývoj Conana nic jednoduchého a bude mít na jeho další osud velký vliv.

Kresbu si tentokrát rozdělila, ač hodně nepoměrně, dvojice Carry Nord a Michael Wm. Kaluta, kterého můžete znát třeba z Lucifera Mikea Careyho. O Nordovi jsem psal už několikrát. Jeho kresba se už stala pro Conana tradičním doplněním a ve spojení s barvami Davea Stewarta je na ní radost pohledět snad ve všech možných bodech příběhu. Kde je ale doslova vynikající je hned první příběh a Conanův souboj s démony, kdy je jejich zobrazení na celostránkovém panelu, ale nejen na něm, skutečně dechberoucí a vy se budete kochat každým detailem. Stejně tak i zobrazením Města zlodějů a jeho obyvatel, se kterými se Conan potká. Navíc je určitě dobré přečíst si bonus na konci, který obsahuje nespočet skic a vy tak můžete nahlédnout pod pokličku postupného vývoje postav až k jejich finálnímu zobrazení. Michale Wm. Kaluta se postaral o kratší retrospektivní příběh, který vypráví jedna z postav (nechci spoilerovat), se kterou se hrdina potká ve Sloní věži. Tady se dostáváme někam na pomezí imaginace známé právě z Lucifera nebo Sandmana a dovolím si tvrdit secese a vyprávění tedy vypadá zcela jinak, než zbytek knihy a skvěle se hodí k historicko-fantaskní vsuvce o polobožské minulosti jeho protagonistů.

Sloní věž zkrátka pokračuje ve vysoce nastavené laťtce předchozích dílů a nenechá vás ani na okamžik vydechnout. Kde vás nebudou bavit Conanovi kousky a rozhovory, dostane vás kresba. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na vynikající překlad Jana Kantůrka a krásné kvalitní zpracování od Comics Centra. Tenhle Conan si rozhodně získá vaše srdce.

 

Koupit se slevou u Comics Centra!

 

Conan 3: Sloní věž

Scénář: Kurt Busiek

Kresba: Carry Nord, Michael Wm. Kaluta, Dave Stewart

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2019, 1. vydání

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 176

Formát: 158x239 mm, pevná s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři