Conan 6: Nergalova paže

Comics recenze

Barbar Conan zakončuje první část svých komiksových dobrodružství z dílny vydavatelství Comics Centrum ve velkém stylu. Armády mrtvých, krev a smrt, sličné panny, tajemné kulty a hlavně Nergalova paže. Připraveni na návrat do dávných časů?

Než se pustíme do vyprávění příběhu Nergalova paže, musíme se nejprve vrátit o několik kapitol celého příběhu zpět. Ač je Timothy Truman beze sporu talentovaným komiksovým tvůrcem a scénáristou, pravdou je, že jeho vyprávění o Conanovi by nikdy nevzniklo bez génia Kurta Busieka. Byl to on, kdo stál za sérii od počátku a uvedl Conana do komiksové stáje Dark Horse Comics. Od útlého mládí, přes dospívání v Cimmerii až po začátky zlodějského řemesla a postupné pronikání do civilizace jsme jako čtenáři měli možnost po šest knih sledovat barbarův vývoj a (ne)hrdinské činy. Někdo může namítat, že to měl Busiek usnadněné samotným R. E. Howardem, který vše stvořil a komiks je „pouhou“ reprodukcí jeho díla. Pokud ovšem Conana a komiksy znáte, pak víte, že tomu tak rozhodně není. Základ je samozřejmě převzatý, ale Busiek si z mnohých vzal podstatu a na ní vystavěl vlastní originální kostru. A někdy dokonce vymyslel příběh zcela původní, jako v nulté knize, když nikdy předtím rané dětství Conana nikdo nevyprávěl. Každopádně proč se vracím takhle zpět? Inu když jsme u té originality, vzpomínáte si na gundeřana Nestora a tulačku Iniri? A na jednu povídku psanou Mikem Mignolou?

Každá kniha v sérii je buď v zásadě samostatně stojícím příběhem nebo sbírkou povídek, které jsou dohromady společně propojené hlavně postavou Conana. Ano, máme tu nějakou návaznost, ale každou původní povídky si můžete přečíst samostatně. Na pozadí posledních komiksových knih se ovšem lineárně odvíjel zajímavý příběh, kdy gundeřan Nestor byl nejprve pro našeho barbara nepřítelem, ale nakonec společníkem ve zbrani a ve zločinu. Dokud nebyl oběšen, za což se Conan tvrdě pomstil. A tady by mohl být konec tohoto příběhu, uzavřeme děj a šup na Nergalovu paži, ne? No ještě moment, protože tady přichází na scénu Mignola a jeho skvělý nápad - uděláme si zombie? Nestor není úplně originální Busiekovou postavou, ale zmiňuje se o něm už Howard v původních povídkách Síně mrtvých a Darebáci v domě a jistě by s tímto žoldákem dále pokračoval, kdyby pokračoval i s Conanem. A proč tedy nevyužít Nestora i dál? Na to má Tim Truman odpověď. A teď se tedy konečně po tomhle exkurzu vrhneme na nejnovější knihu.

Základ Nergalovy paže položil sám R. E. Howard ve třicátých letech. Z celé povídky ovšem vznikl jen fragmentový nástin o dvou stranách, který určil základní směřování a vytvořil základ, na který nejprve navázal Lin Carter, ale který také umožnil Timothy Trumanovi vystavět svůj příběh. Kromě samotné povídky ovšem musel autor spojit dohromady všechny linky započaté v minulosti jeho kolegy - jak už jsem ostatně nastínil výše. A jak se mu to povedlo? Inu posuďte sami.

Po předchozím dění a smrti společníka se mladý barbar vydává na další cestu, která ho zavede do Yaraletu, který se připravuje na příjezd princezny Erešky a královskou svatbu, ale který je taktéž terorizován tajemnými démony. Conan se díky své drzosti a nespoutanosti ocitá v centru dění a je zapojen do yaraletské armády krále Tana, která čeká na nastávající choť na březích hraniční řeky. Nic ovšem samozřejmě není tak jednoduché a prosté a neobejde se bez pořádného boje, masakru a krveprolití. Místní „filozof“ a králův rádce Atalid má své vlastní temné plány a ve spojení s pradávným zlem a bohem Nergalem chce uzurpovat moc. Nebudu vám prozrazovat, jak tohle drama dopadne, od toho tu máte knihu k přečtení a já nechci reprodukovat celý příběh a jeho tajemství a překvapení.

Timothy Truman není Kurt Busiek. Jeho komiksová tvorba se liší, ale ke Conanovi přistupoval podobně. Jako velký obdivovatel a milovník R. E. Howarda zkrátka zvolil jednoduchý přístup - vzít ze základu to nejlepší a co nejvíc látky a doplnit ho podobným stylem. A právě díky tomuto přístupu a znalosti mistrovi tvorby odvedl Truman na této knize tolik skvělé práce. Nechybí zde nic z klasických prvků - magie, akce, krveprolití, tajemné kulty, mocní bohové, bederní roušky, krásné ženy - a přitom i tak je kniha postavena na originálním příběhu. Navíc se podařilo zdařile uzavřít všechny předchozí linky a my tak máme možnost držet v ruce pořádné a vygradované zakončení celé úvodní řady. A i když předem víte, jak to celé pravděpodobně dopadne, stejně se neubráníte napětí a lehkému mrazení v zátylku. Zkrátka tohle je Conan v té nejlepší formě.

Dokonalost celého díla dokresluje Tomás Giorello a jeho kresba. Živá, detailní do posledního bodu a přitom velmi líbivá a akční. Giorellovo ztvárnění posunuje celý příběh do vyšší roviny a po doplnění barvami je velmi těžké se ubránit srovnání s evropským stylem, použitým u konkurenčního Conana z Francie. I když jsme mohli pochybovat, zda je Giorello důstojným nástupcem Carryho Norda, tak Nergalova paže nám svým energickým a svěžím zpracováním dává jasnou odpověď - geniální.

Musím se přiznat, že po Darebácích v domě jsem byl přeci jen trochu skeptický, protože právě pátý svazek jsem považoval za vrchol celé série, obsahující takřka perfektní mix všech prvků v povedeném příběhu. Nergalova paže ovšem posunuje celý zážitek z Conana ještě o stupínek výš - příběh, postavy, kresba, zpracování českého vydání a samozřejmě i překlad Jana Kantůrka dělají z této knihy takřka povinnost pro všechny milovníky „brakové“ fantasy literatury na stránkách komiksu. 

Po sedmi knihách se na nějaký čas loučíme s barbarem v kožených sandálech na jeho cestě životem a dávnými královstvími. Jedna část jeho života končí, ale ta další už se teď rýsuje na obzoru a já jen doufám, že se s Conanem na stránkách komiksů od Comics Centra potkáme co nejdřív znovu.

 

Koupit se slevou u Comics Centra!

 

Conan 7: Nergalova paže

Autor:Timothy Truman

Kresba:Tomás Giorello, Cary Nord

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2020

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 160

Formát: 160 x 240 mm, pevná s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři