Conan 9: Společenstvo meče

Comics recenze

Conan by si mohl vcelku pohodlně žít v paláci. Jenže tohle nemůže barbara toužícího po dobrodružství uspokojit. A když se přidají intriky mocných, je jasné že Conan musí o dům dál. A s ním i jeho žoldnéřské Společenstvo meče.

Zdá se to až neskutečné, ale opravdu už vyšly dvě Conanovi kolosálky rozprostřené do menších knih. Společenstvo meče nese číslici 9 a je předposledním svazkem druhé velké knihy. Pokud tedy, podobně jako já, neholdujete velkým knihám, máte nově možnost mít celek hezky rozložený do menšího formátu. A i když původně komiksy vyšly v originále již před deseti lety, je stále o co stát. Ostatně není se čemu divit, když je tu s námi Conan téměř jedno století a stále se jedná o velmi populárního hrdinu.

Příběhově většina deváté knihy navazuje na předchozí svazek. Píšu většina, protože začátek je trochu jiný. Conan je na dvoře princezny Jasmely jako lev v kleci. Jeho nespoutaná povaha se projevuje stále víc a on uniká do královské obory, aby si zalovil jako za starých časů. Do tohoto úvodu se zaplétá navíc krátká epizoda odehrávající se v daleké Cimmerii. Tady má mladý lovec Kulin a Conanova matka plno starostí s jedním přeživším Skrulem. Ano, to je ta bestie, kterou na Conana přivolala čarodějnice v předchozích dílech. A po téhle dvojepizodě zpět do víru dění.

Conan je členem žoldnéřské armády lorda Amalrika, která v současné době na dvoře princezny Jasmely. Armáda sice dostává svůj žold, ale vojáci bez boje.. inu znáte to, úplně to nefunguje. Do toho se objeví vzdoroprinc Julion, který zasekne poslední klín mezi princeznu a barbara. A když navíc Amalrik nečekaně umírá, je rozhodnuto - armáda s novým velitelem Conanem musí pryč. Společenstvo meče se vydává na cestu, na cestu ke své zkáze. A ne, není to spoiler, protože celá kniha je v podstatě vzpomínáním zničeného a zraněného Conana, takže čtenář od začátku ví, jak vše dopadne, jen se před ním rozvíjí postupná mozaika osudu všech postav.

Víte, co je na tomhle Conanovi skvělé? Všechny knihy tvoří jeden velký postupně se rozvíjející a navazující příběh. Je to jako opravdu sledovat Conanův život v jedné jeho zajímavé etapě. Prakticky komiksová biografie barbara v jeho cestě. Už minulé knihy byly různě provázané, ale tedy jde Timothy Truman mnohem dál a vytvořil celek, který přečtete jedním dechem. Tedy až na různé menší či větší odbočky do minulosti a Cimmerie. Truman po převzetí série drží otěže pevně v rukou a dokazuje každým dalším sešitem a knihou, že je skutečně mužem na svém místě. Brilantně stupňuje napětí, graduje příběh a zakomponovává nejen tradiční prvky Conana zasazené R. E. Howardem, ale přidává zároveň prvky H. P. Lovecrafta. Nakonec tedy dostáváme umně namíchaný mix akce, hororu, fantasy a dobrodružství.

Samotnou kapitolou knihy je první sešit v režii nejen Timothy Trumana, ale i jeho syna Benjamina Trumana. Příběh nám jednak ukazuje znuděného Conana u dvoru, a to jak se v něm ozývá divoch z Cimmerie a zároveň výprava do barbarova rodného kraje a vesnice. V zásadě je to nedůležitá odbočka, která by mohla působit až vatovitě, ale zároveň dává celému příběhu pocit opravdovosti, ukazuje čtenáři, že ani mimo Conanovo dění se svět nezastavil a ostatní řeší své problémy. Respektive problémy, které začaly u Conana a jeho činů v předchozích dílech. Hodně specifickou oproti zbytku knihy dělá povídku kresba. O tu se namísto osvědčeného a již tradičního Tomáse Giorella kresebně postaral Joe Kubert a Timothy Truman. Rozdíl pozná každý na první pohled. Kubertova kresba je mnohem méně uhlazená, jeho styl je zcela odlišný, drsnější, chladnější a ve spojení se studenější paletou barev působí poměrně retro stylem. Osobně mi to hodně připomnělo československou tvorbu 2. pol. 20. stol. Přiznávám, že jsem si hodně zvykl na Giorella a jeho ztvárnění je pro mě „ten pravý Conan“, takže jsem ze změny zvlášť nadšený nebyl. Na druhou stranu je dobře, že část knihy není odlišena jen příběhem, ale i kresbou.

O Tomási Giorellovi a jeho kresbě už toho bylo napsáno mnoho. U Dark Horse měli v případě Conana zkrátka skvělou ruku nejen v případě scénáře, ale i kresby. Živá, akční, scénická a detailní kresba. Giorello si hraje s každým panelem a detailem, do posledního bodu dokreslí příběh, kterému pak José Villarrubia vdechne život svými teplými barvami. Svou roli hraje i nepravidelné a zdánlivě nahodilé panelování, které ovšem přesně vystihuje každou část knihy - střídání mších a větších, panely v panelech - postupně zjistíte, že vše má své jasné opodstatnění a důvod.

Knihy, které byly součástí Kolosálního Conana z Cimerie, bych označil za takovou druhou sérii v rámci Dark Horse. Knihy jsou v užším spojení, než jejich předchůdci a Timothy Truman perfektně graduje svůj příběh, kdy každá kniha jde dál a plynule gradujeme směrem k finále. Samozřejmě je pravda, že Truman má skvělý základ v podobě Howardových povídek Kozáci a Společenstvo meče, ale to jak je převádí na stránky komiksu je okouzlující. A to jak k tomu přidává Giorello a další život, to celé povyšuje Conana na další literární level. Zkrátka Conan. Kožené sandály, podmračený výraz, zkrvavený meč v ruce a sakra dobré příběhy.

 

Koupit se slevou u Comics Centra!

 

Conan 9: Společenstvo meče

Scénář: Timothy Truman, Benjamin Truman

Kresba: Tomás Giorello, Joe Kubert

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2021

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 192

Formát: 158 x 239 mm, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři