Conan je zpět aneb díly 0 a 1

Comics recenze

Barbar. Cimmeřan. Válečník, dobrodruh, zloděj a zabiják. Zkrátka legendární Conan. Sice ne Kolosální, ale i tak by vás rozhodně neměl minout v prvních dvou knihách z dílny Comics Centra.

Kdo by neznal Conana. Dnes již kultovní a legendární barbar z Cimérie z pera neméně legendárního amerického autora Roberta Ervina Howarda je zcela jistě oblíbenou literární postavou i přes svůj pokročilý věk a zub času, vždyť světlo světa spatřil v první povídce již roku 1932 na stránkách časopisu Weird Tales. Od té doby se však dočkal mnoha a mnoha pokračování a adaptací od knih, přes povídky nebo film, až po komiksovou verzi. A to dokonce hned dvě! První z nich vycházela v minulém století u Marvelu. Mnohem více zajímavá a důležitá ale je ta, kterou vydává od roku 2003 Dark Horse, hned v několika sériích. A o té je dnes řeč.

I přesto, že prvního Conana s podtitulem Dcera pána mrazu u nás Comics Centrum vydalo již v roce 2006 (a později i v brožované verzi), na řekněme pokračování a kompletní vydání jsme si museli počkat celých dlouhých 13 let! až do roku letošního. Jistě, v roce 2015 vyšla kniha Kolosální Conan, která zaznamenala nevídaný úspěch, ale kdo tehdy zaváhal (nebo nečetl komiksy a neměl zájem) měl doteď smůlu. Mohl sice obětovat ledvinu a koupit knihu z druhé ruky, ale jinak bohužel – chcete barbara? Čtěte v originále. To řada fanoušků nenesla úplně lehce a vydavatele tak dlouho přemlouvali a žadonili, až se dočkali. Reprint kolosálky se samozřejmě nekoná, ale od letošního února vychází Conanovo komiksové dobrodružství v klasickém formátu CC, tak jak jsme zvyklý třeba u Hellboye. Postupně takhle vyjde všech sedm knih (vždy po dvou), které obsahovalo kolosální vydání. První dvě už jsou dostupné a na co se tedy můžete těšit? Inu je toho hodně, tak pojďme postupně.

První kniha s číslicí 0 na hřbetě nese název „Zrozen na bitevním poli“ a přináší příběhy a povídky z Conanova dětství, když ještě nebyl tím velkým a silným a mocným barbarem, jak ho známe dnes. Autor scénáře Kurt Busiek, stojící za mnoha a mnoha projekty nejen pro Dark Horse, ale třeba i pro DC a Marvel, využil umně původní Howardovu předlohu, ač ta se mládí Conan nevěnuje a překlopil jí do komiksové podoby. Příběh je drsný, místy temný a nabízí tu správnou dávku emocí i akce a ani vám nebude vadit, že sledujete „pouze“ barbarovi počátky, neboť i tak se jedná o velmi zajímavé čtení plné zvratů a prvních Conanových vítězství, která ho směřují k jeho velké cestě válečníka. Někomu možná nemusí výpravnost scénáře sedět, ale myslete na to, že jsme v Conanově dětství a musíme to celé nějak vysvětlit.  Tohle vše je k dokonalosti doplněno dvěma aspekty. Tím prvním je zpracování a překlad. Comics Centrum využilo své dlouholeté zkušenosti a vy dostanete opět skvěle zpracovanou knihu obohacenou o bonusy a v neposlední řadě v perfektním překladu loni bohužel zesnulého Jana Kantůrka. Druhou věcí, která povyšuje knihu o stupínek výš, je kresba a výtvarné zpracování Grega Rutha a barvy Dawe Stewarta. Ruthova kresba se k syrovému a drsnému prostředí naprosto dokonale hodí – od bitev až po ukecanější scény, všude působí dobře a přirozeně. 

Druhá kniha (ale vlastně první) nese název „Dcera pána mrazu a další povídky“. Conan je tentokrát již dospělý a vydává se na sever, kde se v několika volně spojených povídkách vypořádává s nástrahami světa kolem sebe – musí tak čelit mágům, divokým a nebezpečným ženám i cizím národům v jejich touze po pomstě a bohatství. Scénáře se opět chopil Kurt Busiek a podařilo se mu z Howardovy předlohy (tentokrát již měl skutečně psané povídky tak říkajíc před sebou) vytěžit naprosté maximum a okořenit ho o své vlastní prvky. V žádném případě se tak nejedná jen o nějaký otrocký přepis textu s obrázky, což snad ani nemusím zdůrazňovat. Celý příběh a děj je napínavý, divoký, krvavý a nenechá vás vydechnout a než se nadějete, knihu máte přečtenou, tak dobré to je. A vlastně trochu nechápu, proč se u nás Conan doteď prodával tak málo. Kresbu si tentokrát vzali na svědomí Cary Nord a Thomas Yeates a změna je znát. Od surového a drsného Ruthova zpracování se dostáváme někam, podle mě, spíš někam k mainestreamu a nemohl jsem se zbavit pocitu Marvelovek nebo mangy. Kresba je to sice hezky detailní a kovatelná, ale chybí jí ta rozmáchlost a naturalistický Rutha seděl ke Conanovi víc. Tím nechci říct, že je kresba špatná, jen jsem měl trochu potřebu si na ní zvyknout. Každopádně i Dcera pána mrazu si drží vysokou laťku nastavenou předchozím dílem a jistě nelze než jí doporučit, pokud chcete pořádnou fantasy akční a drsnou jízdu. To že má kniha opět kvalitní zpracování (přiznám se, že mám v rukou první původní vydání a nové jsem jen prolistoval) a skvělý překlad Jana Kantůrka asi netřeba zdůrazňovat.

Co říci závěrem. Sláva, sláva a sláva. Přání a modlitby všech fanoušků byly vyslyšeny a konečně se nám tak do rukou dostává postupně kompletní vydání Conan v klasickém provedení. Věřím, že Comics Centrum tohoto rozhodnutí rozhodně nebude litovat. Conan je v obou Busiekových knihách čtivý, zajímavý, drsný, krvavý a barbarský, přesně jak si histě ve skrytu duše přejete. Obě knihy mají tempo a spád a utečou vám doslova rychlostí blesku a vy se budete nedočkavě těšit na červen, kdy vychází další dvě pokračování. Kurtu Busiekovi se zkrátka skvěle povedlo přenést cimmerského barbara na stránky komiksu v té nejlepší formě a kresba mu, jednou více a jednou méně, zdárně sekunduje a doplňuje a když nebude hltat textovou část, budou vám oči přecházet z kresby okolo. Tak vzhůru do Cimmerie.

 

P.S. Právě máte možnost objednat si u Comics Centra druhý díl Kolosálního Conana s novými, u nás dosud nevydanými příběhy – zde.

 

Koupit nultý díl "Zrozen na bitevním poli" přímo u Comics Centra!

Koupit první díl "Dcera pána mrazu a další povídky" přímo u Comics Centra!

 

Conan 0: Zrozen na bitevním poli

Scénář: Kurt Busiek

Kresba a barvy: Greg Rutha a Dawe Stewart

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2019, 1. vydání

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 192

Formát: 160x240 mm, pevná s přebalem

 

Conan 1: Dcera pána mrazu a další povídky

Scénář: Kurt Busiek

Kresba a barvy: Cary Nord, Thomas Yeates a Dawe Stewart

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2019, 3. vydání

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 192

Formát: 160x240 mm, pevná s přebalem

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři