Criminal - být zločincem není žádná sranda

Comics recenze

Eda Brubakera se jednou jeho budoucí žena zeptala co by psal, kdyby mohl napsat cokoli. Něco ze své hlavy, neobtěžkané pravidly rozsáhlých univers a vydavatelských dómů. Odpovědí na tuto otázkou je série Criminal. Noirovka vyprávějící o zločineckém podsvětí hned z několika různých úhlů.

 

Není gangster jako gangster

Český čtenář má to štěstí, že Criminal u nás vyšel hned v hardbackové Deluxe edici, která obsahuje první tři příběhy Zbabělec, Lawless a Mrtví a umírající. Ty na sebe přímo nenavazují, ale točí se kolem stejných postav a odehrávají se ve stejném prostředí.

Nejdříve sledujeme příběh lupiče, který je znám pro svou zásadovost ohledně pravidel, které si sám vymyslel a také tím, že z každé akce uteče a riskantním podnikům se vyhýbá. I on svá pravidla ale poruší a poté si za to také vybere odměnu.

Lawless mapuje příběh jednoho z nositelů tohoto trefného jména (volně lze přeložit jako Bezpráví), který se z armády vrací domů pomstít smrt svého bratra. Infiltruje se do gangu, ve kterém jeho bratr dříve působil a snaží se zjistit, kdo přesně vystřelil z pistole, která ukončila sourozencův život.

Poslední příběh je rozdělen do tří částí a z různých úhlů nahlíží na jednu ukončenou boxerskou kariéru, jeden promarněný život a na jedny ukradené peníze.

 

Za vším hledej ženu a insomnii

Ačkoli je mozaika příběhů složena z nejrůznějších hlavních postav, většina má něco společného. Ať už je to pravidly posedlý Zbabělec, drsný Lawless či černošský boxer tvrdý jako skála, všem zamotá hlavu žena. A samozřejmě v tu nejméně vhodnou chvíli. Společně s něžným pohlavím přichází také neklidný spánek. Insomnií trpí všechny postavy, ale každá z jiných důvodů. Jednomu se vrací vzpomínky na kruté dětství, další má strach, další se bojí minulosti i současnosti. Každý hrdina zažívá svoje radosti, ale spíše se brodí sračkama a řeší nejrůznější problémy.

Každá z postav je vykreslena na jedničku, a ačkoli žádnou z nich nesledujeme dlouho, rozhodně na jejich přítomnost v tomto grafickém románu nezapomeneme. Každá připojuje další kus skládačky k celkovému obrazu drsného podsvětí a ke každé jsem cítil sympatie. Nevím, jestli bych měl cítit sympatie k vrahům a zlodějům, ale je tomu skutečně tak.

Kresby se zhostil Sean Phillips a brilantně doplňuje Brubakerův syrový scénář. Každý obličej je zapamatovatelný, každý detail dodává na atmosféře, ať už je to proužek kouře z cigarety či panel zabarvený do barev policejních sirén. Záchody na pumpě vypadají přesně tak nechutně, jak známe z reálu, z přestřelek lze skoro cítit střelný prach.

Phillips neexperimentuje, stránka je rozdělena do pár po sobě jdoucích panelů po třech řádcích. Když potřebuje dodat scéně na důležitosti, obětuje pro ni celý řádek. Přišlo mi to velice funkční pro tento comics nanejvýš vhodné.

 

Bonusy a tak dále

V závěru knihy stojí za pozornost obálky jednotlivých čísel, ty jsou naprosto parádní. Dále pak jakýsi „comicsový trailer“, ukázky Phillipsovy tvorby, nějaké to povídání a další obrázky a texty, které slouží pro potěchu čtenářova oka.

Deluxe edice Criminal tedy vyniká nejen obsahem, ale také formou. Rozhodně by po něm měl skočit každý, kdo má rád vyspělejší scénář, noirovou atmosféru a kvalitní kresbu.

Criminal
Ed Brubaker, Sean Phillips
Nakladatel: BBart (Icon Comics)
Překlad: Štěpán Kopřiva
Rok vydání:2012
Počet stran: 432
Rozměr: 170 x 260 mm

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Partneři