DC Rebirth!

Comics recenze

Pozor, pozor, pozor! Na vědomí všem komiksovým fanouškům i veškerému ostatnímu plebsu se dává, že na knižní trhy české dorazil ten největší, nejunikátnější, nejčuprovější a rozhodně nejoriginálnější restart komiksového světa na této planetě i v galaxii far, far away... A že tomu nevěříte? 

Dobře děláte! My, komiksoví matadoři, dobře víme, že nejrůznější restarty, rebirthy atd., atd. jsou v komiksové branži celkem běžným jevem. Po New 52 - velkolepé události, která znamenala restart DC v roce 2011 - je potřeba rekrutovat nové čtenáře a zavřít hubu brblajícím fanouškům. V roce 2016 tak přichází Rebirth. A v centru obou velkých změn stojí (nebo spíš netrpělivě přešlapuje) jeden hrdina. The Flash.

Zatímco New 52 odstartovala událost známá jako Flashpoint (pokud nevíte co to je, zkuste použít zázračnou wikipedii), Rebirth se vrací ke kořenům. Flashpoint vrhnul Wallyho Westa do mezidimenzionálního Zdroje rychlosti, ze kterého čerpají všichni běžci svoji sílu. Jenže Wally je jediný který ví, že se světem je něco špatně. Někdo všem ukradl deset let. Wally se musí vrátit na Zemi aby o této záhadě a číhajícím nebezpečí informoval ostatní superhrdiny. Musí společně čelit tomu, co je nevyhnutelné...

Zní to přespříliš osudově a nabubřele, já vím. Ale tak to prostě je. Komiks jako takový má jen jediný úkol, a to říci čtenářům následující: "Hele, stalo se, že někdo všem šlohnul deset let. Nic jinýho tě nemusí zajímat." A vlastně jsem to ani nemusel moc zjednodušovat. Samozřejmě, že český čtenář toho o Flashovi moc neví. Barry Allen, Wally West, Reverse Flash, Black Flash, Kid Flash... Pokud nepočítáme seriál a film, Flash se u nás objevil jen jednou, taktéž pod taktovkou Geoffa Johnese a stále si myslím, že ten komiks má své kvality. Naštěstí ve Znovuzrození DC je Wally West - náš Flash jen průvodcem, jenž nám postupně představí všechny postavy, kterých se restart týká. Některým je věnováno pár stran, jiným pouhý panel. Přesto jako úvodník do nového světa je to dobré. 

Je zřejmé, že pouhopouhé vymazání deseti let z DC nepostačí k tomu, aby se za tím někdo byť jen ohlédl. Je třeba přidat něco pikantního, něco velkolepého, něco ikonického. Hned první strana vám řekne co to bude. Devět stejně velkých panelů. Pohled na hodinový strojek... Tohle mi stačilo k tomu, abych jen nevěřícně zakoulel očima a řekl si pár sprostých slov. Tím potřebným kořením je přidání Watchmenů do guláše DC! Ano, ten naprostý vrchol toho, co kdy DC vydalo, se zamíchá s nudnými hrdiny hýřícími barvami. Tak to alespoň dle Znovuzrození vypadá. Možná že jsem už starej suchopárnej strejc, ale mě to vadí. Nechci vidět na jedné stránce Supermana a Dr. Manhattana. Ale uvidíme sami, jak to český čtenář přijme.

Po nulovém příběhu s nulovým dějem se podívejme na kresební stránku, která je bohužel stejně nezajímavá jako zbytek Znovuzrození. Mainstreamové, barevné a nudné. Gary Frank i ostatní jsou jako vždy precizní, ale taková kresba nevzbuzuje žádné emoce. Tenhle komiks ani nemusíte otevírat abyste věděli, jak bude vypadat. Ploché a sterilní. Ještě že jsou na konci knihy vysvětlivky abysme věděli, kdo se to na těch stránkách promenáduje.

Jo, jen malej dodatek. Když už méte vysvětlivky s čísly stránek, chtělo by to také očíslovat stránky, aby nový čtenář neznalý DC nelistoval knížkou jak zběsilý. Ale budiž. Jako berlička to není špatné, byť na komiks samotný to nemá přílišný účinek a spíše vám to pomůže pochopit, proč Clark Kent nosí flanelovou košili...

Znovuzrození hrdinů DC je úvodníkem, který je sám o sobě zmatečný a nezajímavý. K nalákání nových čtenářů ale funguje dobře. Tajemných odkazů na "sílu v pozadí" je sice tolik, že její původce vám bude zřejmý ještě před koncem komiksu, ale berme to jako nutnost pro úvod do světa DC rebirth. Tak směle do nás, DC, směle do nás!

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Znovuzrození hrdinů DC (DC universe: Rebirth)

Vydavatelství: Crew/BB art

Rok vydání: 4/2018

Překlad: Ludovít Plata

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 80

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři