The journey of Luke Kirby

Comics recenze

Znáte nějakého britského kouzelníka? Nemyslím tím šašky ze všech těch talentových soutěží. Myslím ty skutečné kouzelníky. Jo, jo, Harry Potter. Budiž. Ale co bylo před ním? Tim Hunter od Neila Gaimana. Ano, ale kdo byl před Timem Hunterem? Nikdo menší než Luke Kirby!

Náš hrdina je Luke Kirby. Malý kluk, který nemá ani zbla tušení, že je pokračovatelem rodu slavných mágů. A že má ve vínku předurčeno stát se tím nejmocnějším z mocných (jak jinak). To všechno celých devět let před tím, než J. K. Rowling začala chrlit do světa svého instantního kouzelníčka. A ve srovnání se školou čar a kouzel v Bradavicích, Luka Kirbyho nikdy nečekala tak snadná průprava do světa magie.

Dozajisté je to dáno místem vzniku. Luke Kirby se totiž začal objevovat na stránkách časopisu 2000AD v roce 1988. Své první vystoupení tak absolvoval po boku Soudce Dredda a mistra Křeče obludnosti Sláina. Ačkoli se na první pohled může zdát, že umístit desetiletého kluka mezi samé drsoně je trochu nepatřičné, nenechte se zmýlit. Journey of Luke Kirby není prosťoučkým příběhem určeným pro děti. Seznamování se se světem magie se děje intuitivně, spirituálně a spíše citově než pouhým vysvětlením typu "Kouzlit můžeš jen s kusem klacíku, bez toho jsi lúzr." Luke Kirby musí prodělat obměnu na duchovní úrovni. Díky tomu jeho putování cílí přímo na hlavní skupinu náctiletých čtenářů komiksu 2000AD.

Ruku na srdce, ono to bůhvíjak originální není. Hlavní hrdina jménem Luke, který se musí oprostit od světských požitků aby nevkročil na "Dark path of Magic" (doslova!) a skrze velké oběti se snaží dosáhnout vyššího stavu bytí na cestě poznáním. Jasně, celé to je postavené na kostře filmů Star Wars! Komiks tak rozvíjí i myšlenku, kterou se George Lucas snažil rozvést v Návratu Jediho, onu snahu o duchovní očištění se od všeho nízkého. 

The Journey of Luke Kirby vycházel u 2000AD s přestávkami do roku 1995 a tvoří ho devět samostatných příběhů ze života mladého čaroděje. Napsal ho Alan McKenzie, který mimo jiné psal i komiksovou podobu oblíbeného seriálu Doctor Who nebo životopis Harrisona Forda. První Lukův příběh s názvem Summer magic je plný všeho, co jsem vám popisoval výše. A samotná cesta na které malý Kirby objevuje své duchovní dědictví je chytlavá. Dějové vyvrcholení je překvapivé (alespoň trochu) a nabízí nám myšlenku, že jsme narazili na komiks o dětském hrdinovi, který je určený pro lidi starší patnácti let.

Jenže chyba lávky! Jak Alan McKenzie nastavil laťku prvním příběhem vysoko, tak jí již nedokázal překonat. Výsledkem je pocit sice nápaditého, ale stagnujícího díla, jehož potenciál číhá mezi panely a je buď nevyužit, nebo krutě seříznutý nutností nahustit děj do limitovaného počtu stran nejen co se týče jednoho sešitu. Nebohý Luke Kirby tak s veškerou svojí (ne)omezenou mocí pouze přešlapuje na místě, případně ničí překážky modrým plamenem. Ten vyřeší každý problém a nás tak nechá bloumat nad tím, proč se milý Luke musí nutit do všech příkoří, když stačí zapnout vnitřní plamenomet...

A stejně jako se (ne)vyvíjel příběh, i kresebně se jedná o výtvarnou všehochuť. Většinou sice Luka Kirbyho kreslil John Ridgway, který na to šel hezky postaru pomocí pera a anilinových barev, ale ke slovu se dostal i Steve Parkhouse, jehož tvorba působí vysloveně ledabylým dojmem. Digitální coloring z dob Windows 95 vyvolá u pamětníků lehké pousmání, zcela upřímně na něj ale není hezký pohled. V příběhu The Old straight track některé jeho panely jakoby ze Sláina vypadly. A jelikož byly očividně vzdálené zbytku Parkhouseovi tvorby, asi nejsem daleko od pravdy. 

The journal of Luke Kirby je příběhem mladého čaroděje očima člověka, který psal i Soudce Dredda a zaměřil se na starší čtenáře. Škoda, že jeho snaha vyšla trochu naprázdno a Luke Kirby z toho celkově vychází jako lehce nadprůměrné čtení. Nejlepší z Luka je hned první příběh Summer magic. Všechna další pokračování ve vás asi zanechají špetku zklamání, protože komiks sám má rozhodně na víc.  Přesto jsem rád, že se vydavatelství Rebellion rozhodlo vydat dobrodružství Luka Kirbyho v jedné knize. Zapomeňte na Harryho a Tima a seznamte se s Lukem!

 

The Journal of Luke Kirby

Alan McKenzie, John Ridgway, Steve Parkhouse

Vydavatelství: Rebellion

Rok vydání: 6/2017

Počet stran: 288

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři