Detective Comics - Ve stínu Batwoman

Comics recenze

Detective Comics, jediná řada, kde není Batman v názvu. A má to své jasné opodstatnění. Né vždy musí být Temný rytíř v hlavní roli, občas může pouhým hybatelem děje. A přesně tato kniha je toho jasný důkazem. Navíc to skvěle funguje a zastiňuje ostatní Batmaní příběhy.

Jak již bylo naznačeno v této knize, která vyšla z pera Jamese Tyriona IV., se jedná o budování týmu spíše než o sólovou akci. V městě Gothamu se jako obvykle děje něco nekalého. A aby toho nebylo málo tak dokonce někdo pomocí malých droidů sleduje několik ochránců. Batman začíná pátrat po příčinách, ale aby předešel důsledkům rovnou osloví Batgirl (Batwoman?), aby mu pomohl s výcvikem nesourodé skupinku hrdinů. Batgirl (Batwoman?) se nebojí toho ujmout i přesto, že jinak to je věčně si stěžující lesbička, která má problémy ve vztahu se svým otcem. Vypadá to, že má potřebu si věčně něco dokazovat a mít svůj život pod kontrolou i když sama není co by si pod tím měla představit. A to je jen úvodní náhled do čela tohoto týmu, takže jistě tušíte, že se je na to těšit.

Zbytek týmu totiž není o moc méně zábavný. Čeká nás slečna, co víc než na slova dá na své údery, neúspěšný herec, který touží být něčím víc než hroudou bláta a zamilovaný pár jehož mužská polovička je asi ten největší génius. (Feministky autorovi jistě prominout, když to zvládne lesbická Bat - fakt nevím jestli woman nebo girl). Poslední jmenovaný Red Robin pak v tomhle komiksu rozhodně nehraje druhé housle. Ba naopak se kolem děj tak nenápadně otáčí, stejně jako peníze na jeho odsouhlasené stipendium na nějaké hóch škole. Již tohle vám musí vykreslovat, že je tu konečně příběh, který je zajímavý i bez akce, ape jen pozadí a dialogy a to rozhodně není něco co by bylo jinde samozřejmostí.

Na akci jistojistě také dojme, čeká nás totiž velká zrada a akce na záchranu samotného Batmana! Ano ta věta si zasloužila vykřičník, protože je dost nečekané, že si Batman nepomůže taky jednou sám. Dokonce tu není Batman ani všemocný a když by potřeboval rychle přispěchat na pomoc svému druhovi tak má krátká křídla. Právě závěr knihy je dost hutným vyprávěním, kde se skvěle buduje atmosféra a člověk jen hltá stránku za stránkou. A když už doběhne spolu s hrdiny na poslední stránky tak je dýchavičně koukáte, kam až vás to dovedli. A kocháte se vybroušenou kresbou, která sice v počátku knihy vypadala jak běžný mainstream jakoby teď nabrala na hloubce. Po vyvrcholení kouknete, že vás již jen čeká pár stran s dozvuky u kterých si vydechnete, ale nemůžete se mýlit více. Právě tyto dozvuky mají velký emocionální dopad a možná si spolu s Batmanem uroníme nějakou tu slzičku.

Co se týká kresby tak jak již bylo zmíněno je nejvýraznější ke konci. Nicméně neviditelnou rukou nás k tomu vede již v průběhu celého příběhu. Na každé straně na vás totiž vypadne jeden líbivý obličej, který jako by nezapadal do celého konceptu a působí na vás jako by si někdo chtěl nakreslit něco hezkého, ale ne celý komiks. A právě těchto kreseb začíná přibývat s postupujícím příběhem. Není to tedy pak nárazový přechod, který by byl jak pěst na oko, ale jsme k tomu pomalu přiváděni. A to je něco co kresbu, kterou u podobný knih beru jako druhořadou povyšuje na něco většího.

Nedá se tedy prohlásit nic jiného než to, že tenhle komiksy je ze všech prvních čísel s Batmanem ten nejlepší a i lid jako já, který Detective Comicsu nikdy neholdovali by po něm měli rozhodně sáhnout. Tady totiž žádné zklamání nepřichází ba naopak. Nezbývá než poblahopřát BB/Artu ke šťastné ruce a odpustit autorům ty poslední 2 strany, které jsou jedinou skvrnou na skvělém výkonu, ale holt je to DC a tam nemaj koule na to zakončit to o dvě strany dřív. 

Znovuzrození hrdinů DC: Batman: Detective Comics 1: Ve stínu netopýrů (brož.)

scénář: James Tynion IV.

kresba: Eddy Barrows, Alvaro Martinez, Al Barrionuevo

Vydavatelství: BB/Art

Rok vydání: 2018

Překlad: Petr Zenkl

Počet stran: 176

Formát: 258x168 mm

Provedení: Brož

 

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Partneři