Dlouhý John Silver

Comics recenze

Ahoj mořský vlci! Že jsou piráti mrtvý? Kterej Smeták vám tohle nakukal?! Jářku, jak se mi dostane do rukou, zatancuje si s konopnou kravatou! A esli se vytasíte s tim načančanym Jackem Sparowem vhodným leda tak pro suchozemský krysy, budete líbat zbojmistrovu dceru! Dřív než si bouchnete do paluby, pojďte si poslechnout velký dobrodružstvý proradnýho Johna Silvera!

Johoho! Že nerozumíte pirátskému slangu? Tak zásadní chybu koukejte bez prodlení napravit! Šestá a sedmá kniha z edice Modrá Crew nás totiž přenese mezi tu nejhorší chásku mořskejch krys, jakou si dovedete představit. A v jejím středu nestojí nikdo menší než dlouhej John Silver se svojí dřevěnou nohou a lišáckým úsměvem na rtech. Pokud nejste zcela bez  kulturního rozhledu, jméno John Silver vám není neznámé. Pokud vám neznámé je tak vězte, že autor komiksu Xavier Dorison se odkazuje na nejslavnější dobrodružnou knihu všech dob - Ostrov pokladů Roberta Louise Stevensona!

Děj komiksu se odehrává dvacet let po událostech popsaných v Ostrově pokladů, kteréžto ale pro náš příběh nemusíte znát. Lord Hastings se po tři léta pachtil po Amazonii v honbě za legendami opředeným městem Guyanacapac, jenž by mělo býti bohatší než Eldorado. Jeho žena - Vivian Hastingsová - považuje svého chotě za mrtvého a stará se o sebe jak nejlépe umí. Dokud jednoho dne nepřijde od Hastingse dopis tvrdící, že Guyanacapac skutečně existuje... Na riskantní cestu za bájným pokladem se vydává nesourodá skupinka povah, u kterých byste románového klaďase těžko pohledali.

Tatam jsou časy Jima Hawkinse z Ostrova pokladů. Xavier Dorison popisuje své postavy bez romantického oparu táhnoucího se jako smrad za vším, co zidealizovaný Jim udělá. Jednání každé jednotlivé postavy v Dlouhém Johnu Silverovi je pochopitelné, ne úplně čestné a každý tak sleduje své vlastní cíle. Díky tomu máte dostatek vyrovnaných charakterů, které vám svou lidskostí přirostou k srdci. Vivian Hastingsová je sice proradná mrcha, ale chápete proč se tak chová. To samé civilizovaný doktor Livesey prahnoucí po dobrodružství. Jedinou osobou, jejíž pohnutky zůstávají skryté, tak je samotný John Silver. Navenek sice víte co chcete vědět, přesto je vám ale jasné, že piráti jsou proradná cháska, které není radno důvěřovat...

Což se obrazí zejména v prvních dvou albech, kdy po nutném seznámení se s postavami sledujeme plavbu do Ameriky i nevyhnutelnou ponorkovou nemoc doprovázející několik týdnů trvající cestu. Druhá kniha oproti tomu staví na klaustrofobicky působící Amazonce a tajemství neprobádaných končin. A obé funguje na výbornou! Dlouhý John  Silver je komiksem, který na vás dokonale zapůsobí. Autorům se podařilo přenést na stránky tu správnou porci dobrodružství a mystiky, která je potřeba k pobavení čtenáře a nepůsobí kýčovitě. Linka našeho příběhu tak bez zbytečných odboček příjemně plyne a pokud utrpíme nějaké ty flashbacky, odbudeme si je na jedné nebo dvou stránkách, abychom se mohli co nejdříve vrátit do našeho dobrodružství.

Jenže není všechno zlato co se třpytí. Zatímco první dvě alba sázejí hlavně na vztahy mezi postavami a budují tak čtenářovi sympatie, v Amazonii se situace radikálně změní. Třetí a čtvrté album je jednou dobrodružnou jízdou, která sice výborně pobaví, ale změna tempa vyprávění dle mého soudu není ku prospěchu věci. Dovedu si představit, že Dlouhý John Silver by klidně mohl být šestialbovou záležitostí místo toho, aby se hlavní zápletka odbyla tak rychle. Steven Erikson (autor té nejslavnější epické ságy všech dob - Malazské knihy padlých) kdysi prohlásil, že většina nových knih ho zklame kvůli tomu, že když už děj začne být zajímavý, kniha skončí. Je možné, že stejný pocit zakusíte u četby Dlouhého Johna Silvera. A není to to jediné, co vás bude mrzet...

I přes drobnou připomínku musím říci, že mě nejvíce mrzí vydání Dlouhého Johna Silvera v edici Modrá Crew. Tohle je totiž komiks, který si zcela právem zaslouží edici Mistrovská díla evropského komiksu! Ať se jedná o příběh, který se vlstně od Třetího zákonu (jiné dílo Xaviera Dorisona, jistě všichni znáte :) zas tolik neliší a nabízí nám toho opravdu hodně, tak po kresbu, které se zhostil Mathieu Lauffray. Kreslíř, který si svou prací vydobil místo na velkém francouzském trhu a kterého byste si měli zapamatovat. Jeho typická frankofonní kresba se totiž prokládána dvoustránkami, které vám bez přehánění vyrazí dech. Ať se jedná o koráb na rozbouřeném moři nebo zapomenutou pyramidu uprostřed noční džungle. Pokud mi nevěříte, stačí se podívat na oba přebaly Modré Crwe! Ale musím ho zkritizovat za jeden ne zrovna bezvýznamný detail. pozornému čtenáři totiž neunukne, že John Silver má pokaždé jinou dřevěnou nohu. Jednou je to levá, podruhé pravá...

Jinak je Dlouhý John Silver stejně dokonalý jako svého času Černý korzár. V době, kdy většina lidí vidí piráta ne jako ochlastu prostoupeného souchotinami, nýbrž jako metrosexuála s namalovanými víčky, je John SIlver příjemně reálnou postavou. To mu spolu s ostatními postavami dává sílu, která vás dokáže přikovat ke stránkám a jen tak nepustit. Proč jen tohle nevyšlo v edici MDEK? Nebudu už plácat ryby, raky. Žijem jenom dnes, proč rovnou nebouchnout do paluby? Beztak na každého čeká truhla Davyho Jonese!

KOUPIT MODROU CREW 6 NA STRÁNKÁCH CRWE

KOUPIT MODROU CREW 7 NA STRÁNKÁCH CRWE

Dlouhý John Silver

Xavier Dorison, Mathieu Lauffray

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 1/2018, 4/2018

Překlad: Richard Podaný

Formát: 190 x 260 mm

Počet stran: 112, 116

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři