Dobrodružství Jeronýma Moucherota

Comics recenze

Těžko byste u nás hledali komiks, který bude čtenářstvo rozdělovat více. Nápady dotaženými za hranu normálnosti se to na komiksových stránkách jen hemží, ale tohle je trochu jiné kafe. Však už jen pohled na hlavního protagonistu vám napoví, jestli se vám bude kniha líbit či nikoliv. A to ještě nevíte, že se jedná o podomního pojišťováka!

Jeroným Moucherot. Podomní pojišťovací agent, řádný člen společnosti a neúnavný bojovník proti hrozivému nepříteli jménem Nepředvídatelno. Malý blondýn trpící nadváhou, slabým zrakem a křečovými žilami. Takový je hlavní hrdina, kterého si autor François Boucq vysnil. Již na první pohled je vám jasné, co je Jeroným zač. Maloměšťák. Se všemi skrytými, plivanými úmysly, které toto hanlivé označení má. Ale na druhý pohled má ten Jeroným něco do sebe. Možná je to fakt, že díky své zemitosti a takřka nulové fantazii dokáže i tak průměrně průměrný človíček jakým je náš pojišťovák zdolat veškeré nástrahy, které mu džungle velkoměsta vrhá pod nohy.

Svět ve kterém Jeroným Boucherot i se svou manželkou a třemi syny žije je totiž všechno možné, jen ne klidný a předvídatelný. Pojem džungle velkoměsta je zde brán doslovně. Paříž je obrovskou džunglí, kde na vás číhají všechna nebezpečenství v podobě tajemného Pátého rozměru, velkých osmiválců fetujících líh do ostřikovačů nebo nekonečné zácpy plazícíh se aut na každoroční Velkou automobilovou snůšku...

François Boucq ukazuje svou silnou stránku, totiž jemnocitnou hru se slovy, přesněji řečeno s významy jednotlivých slovních spojení. Díky tomu je jeho svět na jednu stranu absurdní až surrealistický, nedávající příliš smyslu, zato s notnou dávkou dadaistické hravosti, která vás nutí otáčet stránky a hltat dobrodužství našeho človíčka, který jakoby vypadl spíše z knížek Terryho Pratchetta. Nebo ne?

To je právě ta otázka. Troufám si tvrdit, že zatím tady Crew nevydala nic tak ztřeštěného, k čemu by se mohlo Dobrodružství Jeronýma Moucherota přirovnat. Jakákoliv snaha o přiblížení komiksu tak musí nutně skončit nezdarem. I když: Představte si svět, ve kterém všechna dobrodružství barona Prášila jsou skutečná. Stejně jako líté boje dona Quichota nebo snové prolínání, které je cítit z Maxxe Billa Messnera-Loebse. Jen v Boucherotovi těžko pohledáte racionální kostru, kterou byste mohli popsat základní principy fungování Boucquova světa. Ono to není špatné, ale trochu mi to kazilo dojem, který ve mě hravý Jeroným vyvolával. Měl jsem prostě pocit, že autor může na stránky našvihat cokoliv, co si usmyslí. Aniž by se musel zaobírat fyzikou svého nereálna (snaha o popis fyziky ve světě, kde auto jede po drátech vysokého napětí je jistě trochu ošidná). Mám na mysli hlavně zakončení prvního alba s podtitulem Žralok domácí. Humor Françoise Boucqa je rozhodně něco, co nesedne každému a již po několika stranách vám musí být jasné, na kterou stranu barikády patříte vy.

Zbytek knihy jsem ale strávil s chutí a bez problémů. Hrr na nereálno je sbírka krátkých povídek, kde si autor dělá legraci karikaturováním komiksových stylů a záplavou mangy na evropské scéně, jsou tu mimozemšťané, indiánská poštovní služba nebo pojištění proti poluci. Prostě přehršel nápadů, které jsou zpracovány vtipně, svěže a opravdu nečekaně. V kratších povídkách je vidět síla vtipu Françoise Boucqa, kdežto ve Žralokovi domácím a Pepitové pohromě se autor zaměřuje spíše na filozofické hrátky, které jsou základem většiny komických situací. Občas jsem měl pocit jisté křečovitosti, ale tomu se u tak šíleného komiksu jen těžko vyhnete. Jak jsem psal výše, humor Jeronýma rozhodně nesedne vždy a každému.

Kresba je druhým opěrným bodem knihy. François Boucq zde využívá své bohaté zkušenosti z kreslení karikatur pro velké noviny, že vám je hned jasné, co si myslí o sportovcích (tupé, nemyslící gazely žeroucí trávu), americkém komiksu (humpolácký Spider-man) nebo nudných banalitách. François Boucq je vždy precizní, jeho technika jemné linky vytváří jasně čitelné emoce a je díky ní schopen nakleslit do každého panelu spoustu detailů, aniž by tím trpěla čitelnost kresby.

Pokud bych měl nějak shrnout svůj názor na Dobrodružství Jeronýma Moucherota, bude znít takto: Přečtěte si pár krátkých povídek. Pokud se vám ztřeštěný absurdistán Françoise Boucqa zalíbí, přečtěte si celou knihu. V opačném případě byste se jen trápili a měli byste zvážit možnost, že i vy jste možná stiženi Pipetovou pohromou Nepředvídatelna!

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Dobrodružství Jeronýma Moucherota (Les adventures de Jérome Moucherot)

François Boucq

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 5/2017

Překlad: Jiří Pavlovský, Richard Podaný

Formát: 195 x 260 mm

Počet stran: 200

Provední: Paperback, hardback s přebalem (500 ks)

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři