Doktor Divňous

Comics recenze

Po sérii komiksů vezoucích si zadek na úspěchu jejích filmových variací konečně přichází něco co naplní vaše touhy po kvalitním čtením. A překvapivě je to právě Doctor Strange jehož příběh všichni známe, ale komiks o něm četlo jen zanedbatelné procento z nás. Není tedy lepší čas, kdy to napravit než právě teď.

Hned na první pohled vás uhrane slavné jméno na obálce. Hned vedle výtvarníka Chrise Bachalo se tam leskne Jason Aaron. A v těch kteří to jméno znají, již začínají zažehávat jiskřičky naděje a už předem vás můžu ujistit, že jen tak nepohasnou. Příběh jednoho z posledních doktorů, co v době Skypu chodí po pacientech je skvělý. Ani nevím jestli jsem toto prohlásil v poslední době o jiném komiksu, ale asi ne, takže to samo už má nějakou váhu. Netěšte se na to, že vám budu vyprávět co všechno je odkazem na staré komiksy se Stephanem Strangem, protože to stejně jako vy nevím (první stránky komiksu jsou jasné a opravdu povedené), ale rozhodně vám prozradím čím mě to tak bavilo.

Úžasný svět astrální sféry. Tak by se dal jednou větou popsat celý odstavec o jedné z předností této knihy. Různé stvůry a potvory plující volně v prostoru, hodně barviček a tvarů a neomezená představivost Chrise nám umožňují proniknout do zákoutí např. dětské mysli, která vás přivede k myšlenkám, jak asi vypadá obsah vaší hlavy. Něco co jsme všichni věděli, že se děje, ale báli jsme si to představit nyní dostáváme na stříbrném podnosu a můžeme si ho vychutnat do sytosti. Spojené se Strangeovým užíváním magie je to nezapomenutelný zážitek, při kterém zjišťujeme, že ne vždy jde všechno jako po másle a občas nějaká zaklínadla nefungují. A stejně jako může být problém s vyvoláním kouzla, tak je jedním z hlavních témat tohoto komiksu jakou cenu za kouzla musíte zaplatit. Dostáváme se do stavu uvědomění, že aby svět zůstal v rovnováze je třeba občas zaplatit tu nejvyšší cenu i kdyby to mělo například být zřeknutí se konzumace pizzy. 

Dva odstavce a ani náznak toho kolem čeho se točí příběh? Je to tak. Tahle kniha by vás měla zaujmout už teď a měli byste si jí běžet koupit dřív než vám vyzradím byť jen synopsy příběhu. Pokud tak neučiní pokračujte na následující řádky.

POZOR NÁSLEDUJÍCÍ TEXT OBSAHUJE INFORMACE O PŘÍBĚHU!

Zkrátíme to na pár řádků. Doktor běhá po New Yorku a léčí lidi, co maj v hlavě nepěkné věci. Přijde za ním holka, které ty věci z té hlavy přímo lezou a myslí si, že je to to nejdivnější co na světě existuje. Pak, ale dostane prohlídku Doktorova bydliště a je ráda, za to co má. Trochu se to vymkne kontrole a Stephen tuší, že se děje něco divného, protože i kouzla mu selhávaj (něco jako když Spajdímu nefungovaly výrony pavučin ve filmu). No a ono to má všechno spojitost a děje se to, protože se někdo snaží zničit samotnou magii. Ale to jak to dělá a jak se to vyvrbí vám už neřeknu, od toho máte tu knížku, kterou chcete číst.

Samozřejmě pro ty kterým to nedošlo, když jsem se rozplýval nad tím astrálním světem - kresba je super. Jakože fakt dost. Nemám co bych vytknul a dávám 7 jak Slávek Boura v DoReMi. Navíc má takový ten správný feeling, že jí věříte to nadpřirozeno a i skvěle dokresluje emoce postav, a to není málo.

Tak skvělej příběh, super kresba a výborně vykreslenej celej ten magickej svět. Takže se nabízí už jen jedna otázka: Proč ještě čteš tenhle upatlanej text místo toho abys čet ten skvělej komis?

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 296 KČ!

Doctor Strange 1: Cesty podivných 

scénář: Jason Aaron

kresba: Chris Bachalo

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2018

Překlad: Kateřina Tichá

Počet stran: 136

Formát: 258x168 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Partneři