Dr. Octopus v těle Petera Parkera

Comics recenze

Znáte film Freaky Friday? Lindsay Lohan si zde vymění duši se svou mámou - takže máma je v roli puberťačky a Lindsay je v těle dospělé ženy. The Superior Spider-Man vypráví o něčem podobném. Otto Octavius je v těle Petera Parkera a Peter Parker… ten vlastně zemřel, ale figuruje zde jako duch a špatné Ottovo svědomí.

Otto na sebe samozřejmě bere kostým Pavoučího muže a užívá si všechny ty vychytávky jako vystřelovací pavučinky, slalom mezi mrakodrapy a souboje s padouchy. Do toho se snaží sbalit Mary Jane a vyrábí nejrůznější vynálezy, které pomohou jeho novému já při práci.

Nějakým způsobem také vnímá něco z myšlenek Petera Parkera, takže v něm dřímá touha pomáhat a má pocit velké zodpovědnosti. Ovšem v potírání zla zachází trochu dál než Peter a nebrání se nějakého toho záporáka i zabít. Což tak trochu neštymuje s tím, jak veřejnost Spider-Mana dosud znala. Vznikají velké otazníky. I Peterovi nejbližší cítí, že se něco děje. První book tak naznačuje, o čem bude celá série a slibuje poměrně slušnou porci zábavy.

Autorem scénáře je Dan Slott, kterého může český čtenář znát díky komiksu She-Hulk: Svobodná, úspěšná, zelená. Kdo ale čeká humorný a odlehčený styl, nemůže se více mýlit. Jistě, sem tam padne nějaká zábavná hláška, ale My Own Worst Enemy patří mezi ty dramatičtější kousky. Nemyslete si, i když přes Ottovo rameno stále kouká Peterův duch, bere se komiks velice vážně.

A funguje to. Je zajímavé sledovat Ottovo přemýšlení, sledovat co všechno má a nemá s Peterem společného a dobře působí i zmíněný Peterův duch, který se většinou hrozí Ottových činů, ale někdy jeho způsob práce i uznává. Hodně ho však dráždí, že mu Otto dělá do MJ… no, komu by to nevadilo.

Kresba je klasický mainstream, tam asi není o čem mluvit. Peter se místy tváří jak afektované hovádko ze středního managementu menší firmy, ale většinu času má na sobě kostým, takže to až tak nevadí. Hodně se mi líbily scény s Vulturem, ty mi přišly, co se týká kompozice panelů, barevně nejpovedenější. A MJ je kost.

Podtrženo sečteno, první book The Superior Spider-Man rozhodně nabízí zajímavý formát a tak trochu (vlastně hodně) mění status quo celé série.

 

The Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy
Scénář: Dan Slott
Kresba: Ryan Stegman
Vydavatelství: Marvel Comics
Rok vydání: 2013
Provedení: Paperback
Počet stran: 120
Formát: 166 x 256 mm

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Partneři