Ekhö

Comics recenze

Ekhö. Ne, nejedná se o papundeklovou skříňku z dílny skandinávské Ikey, byť tomu název tak trochu napovídá. Ekhö je světem ovládaným inteligentními veverkami, kde místo metra máte obří stonožky, kde létají draci, funguje magie a všechny ženy jsou zatraceně sexy!

Nakladatelství Crew v dubnu loňského roku ohlásilo poslední díl časopisu Crew v daném formátu, protože - jak poznamenali sami tvůrci - jednalo se o věc trochu překonanou. Naštěstí na sebe novinka nenechala dlouho čekat a po dlouhých letech se k nám vrací Modrá crew. V nové velikosti a se stávajícím obsahovým sdělením. Představit zajímavá a ceněná díla, která by u nás jinak nevyšla. Jsem rád, že se našlo místo pro evropskou produkci. První dva díly Modré crwe tak poznáme alternativní realitu zvanou Ekhö.

 Hlavními hrdiny jsou Mravena Draapulová a Jurij Podrov. Dva náhodní spolucestující na trase Paříž - New York. Dokud na Mravenu nepromluví Sigisbert z Motafiume. Prikón ( Ekhö řídí prikóni, což jsou obsedantní veverky schopné své vlastní Křeče obludnosti) zastupující notářskou kancelář Motafiume a Motafiume. Mravena totiž zdědila uměleckou agenturu po své tetičce a Jurij se do toho všeho připletl nešťastnou náhodou. Oba se ocitají ve světě Ekhö. Lidé jsou stejní, problémy jsou stejné, města jsou stejná. Jen v ulicích vídáte draky a jinou mýtickou havěť. Vědeckotechnická revoluce je v zárodku krásně uhašena prostým faktem, že ve světě Ekhö nefunguje elektřina (naštěstí je tu magie). A co se ostatního týče, Mravena Draapulová má nepříjemnou schopnost, díky které jí vždy posedne duch mrtvého člověka, jenž by rád pomstil svou smrt. A peripetie můžou začít.

 Ekhö je francouzským komiksem v nejčistším smyslu toho slova. Humor je postavený spíše na dialozích a autorovi se daří vytěžit z alternativní reality maximum. Ještě musím uvést, že každá Modrá crew obsahuje dvě alba. Celkem tedy máme čtyři samostatné příběhy ze světa Ekhö, které na sebe jen velmi volně navazují. Každý z nich se odehrává v jiné metropoli. Právě pozadí a atmosféra místa přidávají komiksu na přitažlivosti. Např. v Paříži je Eiffelova věž, ale je dřevěná, v Hollywoodu máte dračí zácpy místo těch dopravních a Sagrada Familia vypadá, "jako kdyby na to prostě jen sraly generace holubů" (což je stejné pro oba vesmíry :). Čtenář se tak příběh přiblíží díky reáliím, které zná z našeho světa. Výborně tento přístup funguje ve třetím albu s názvem Hollywood boulevard, kde krom výše zmíněného najdeme i množství odkazů na slavné herečky a filmy. Autor prostě skvěle využívá genius loci, které každá metropole nabízí.

 První album Ekhö: New York na mě sice působilo průměrným dojmem, ale brzy jsem si na styl vyprávění zvykl. U Ekhö se nebudete smíchy mlátit do kolen, ale taky nebudete zívat nudou. Je to svižné, veselé a do portfolia nové Modré crwe to zapadá báječně. Trochu nevyužité mi připadá samotné prostředí. Ano, je to magický svět, kde se nikdo na nic neptá a prostě žije s vědomím, že všude kolem létají draci. Přesto jednoduchou příběhovou linku reálie Ekhö ani v nejmenším neovlivňují. Po chvíli čtení mi tak na mysl vytanula neodbytná otázka, jestli bych pocítil velký rozdíl, kdyby se dobrodružství Mraveny a Jurije odehrávaly v našem vesmíru. Možná by ztratily něco ze své exotičnosti, ale fungovalo by to. Jednotlivé díly jsou i kvalitativně rozkolísané, ale díky kresbě působí celek kompaktním dojmem.

 Tvůrcem světa Ekhö je Christophe Arleston, jehož čeští čtenáři můžou znát díky jiné humorné fantasy sérii, totiž Trollím válkám. O kresbu se stará Allesandro Barbucci, k nám proniknuvší díky dívčímu komiksu Witch ("duck face" na tváři Mraveny Draapulové mi lezl na nervy). Oba zmínění mají zevrubné medailonky v Modré crwi č. 2, nebudu se tedy o nich více rozepisovat.

Nová Modrá crew splnila cíl jež si vytyčila, totiž vydávat komiksy, které by u nás jinak neměli šanci. Ekhö je svižným vyprávěním, jehož kvalita je nadprůměrná díky vizuální stránce celého díla. Jen víc evropských komiksů, jen víc!

KOUPIT MODROU CREW 1

KOUPIT MODROU CREW 2

Ekhö: Zrcadlový svět 1 - 4 ( Ekhö: Monde miroir)

Christophe Arleston, Allesandro Barbucci

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 10/2016 a 2/2017

Překlad: Richard Podaný

Formát: 190 x 260 mm

Počet stran: 100

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři